reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Jednolity plik kontrolny > JPK na żądanie - dokumentacja w formie papierowej i elektroniczna ewidencja VAT

JPK na żądanie - dokumentacja w formie papierowej i elektroniczna ewidencja VAT

Począwszy od stycznia 2018 roku, wszyscy przedsiębiorcy muszą już co miesiąc składać plik JPK VAT. Z kolei od lipca urzędy skarbowe mogą żądać plików JPK, które nie dotyczą VAT, ale zawierają np. dane o fakturach (JPK FA), księgach podatkowych (JPK KR/PKPiR), wyciągach bankowych (JPK WB) czy stanach magazynowych (JPK MAG). Wciąż jednak pojawiają się pytania, co zrobić w sytuacji, w której firma prowadzi dokumentację w formie papierowej. Czy wtedy przedsiębiorca również zobligowany jest do przygotowania plików JPK?

Pliki JPK na żądanie

Nowy obowiązek w kontekście przygotowywania i składania plików JPK dotyka przedsiębiorców tylko na żądnie urzędów skarbowych, tj. w razie ewentualnej kontroli skarbowej. Urzędnicy, w każdym momencie, w trakcie roku podatkowego, mają prawo zażądać od przedsiębiorstw dodatkowej dokumentacji księgowej w formie pliku JPK. Co istotne, obowiązek ten nałożony został na wszystkie firmy, a forma rozliczenia podatkowego jest tu nieistotna.

Nowe pliki JPK to np. plik JPK FA, który zawiera informacje o wystawionych fakturach sprzedaży lub plik JPK MAG, w którym znajdą się dane odnoszące się do stanów magazynowych.

Dokumentacja papierowa

Najwięcej pytań pojawia się w odniesieniu do prowadzenia dokumentacji papierowej, której dodatkowo nie zawsze da się uniknąć. Bo co np. zrobić, kiedy faktury wystawia się poza siedzibą firmy, w momencie dostawy towaru? Przedsiębiorcy obawiają się czy urząd skarbowy w takiej sytuacji narzuci im przygotowanie pliku JPK FA, a jeżeli tak, to czy poradzą sobie z jego przygotowaniem według udostępnionych wytycznych, w momencie, w którym nie posiadają stosownego oprogramowania.

Kary porządkowe?

Teoretycznie obowiązek przesyłania plików JPK na żądanie dotyczy tylko przedsiębiorców, którzy prowadzą księgowość w formie elektronicznej, o czym mówi ordynacja podatkowa. Zachodzi jednak pytanie, jak ma się to do ustawy o VAT, która na każdego podatnika nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji w formie elektronicznej.

Można domniemywać, że przedsiębiorca, na wezwanie urzędu skarbowego, będzie mógł wysłać wymagane dane w innej postaci, wraz ze stosownym uzasadnieniem, ale nie jest pewne, że postać ta zadowoli urzędnika. Nie powinno to jednak spowodować nałożenia kary porządkowej (maksymalnie do 2800 zł), bowiem firma nie uchyla się od obowiązku przekazania wymaganych informacji.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – nowe procedury

Oprogramowanie z pomocą

O ile zakup stosownego oprogramowania do wystawiania faktur, jeżeli firma takowego nie posiada, nie wydaje się być naglący, o tyle modernizacja funkcjonującego już oprogramowania, które nie pozwala na generowanie plików JPK, jest już bardzo ważna. Z całą pewnością nie warto takiej aktualizacji odkładać na ostatnią chwilę. Co jednak istotne, koszt zakupu licencji, przykładowo, na program do wystawiania faktur i obsługi magazynu wcale nie musi być wysoki (wręcz przeciwnie, może być nawet darmowy, jeżeli mówimy o małej ilości dokumentów), a dodatkowo, poza wsparciem dla plików JPK, firma otrzyma szereg usprawnień, takich jak chociażby biblioteki kontrahentów czy bazy danych, gromadzące informacje o towarach i usługach.

Autor: RESET2 Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zdjęcia

JPK na żądanie - dokumentacja w formie papierowej i elektroniczna ewidencja VAT /shutterstock.com
JPK na żądanie - dokumentacja w formie papierowej i elektroniczna ewidencja VAT /shutterstock.com

PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama