REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Struktura JPK_MAG - obrót magazynowy

Subskrybuj nas na Youtube
Struktura JPK_MAG - obrót magazynowy
Struktura JPK_MAG - obrót magazynowy

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2018 r. wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe i wytwarzają dowody księgowe w formie elektronicznej, przekazują struktury JPK na żądanie organów podatkowych. JPK na żądanie obejmuje 6 struktur: księgi rachunkowe – JPK_KR, wyciąg bankowy – JPK_WB, magazyn – JPK_MAG, faktury VAT – JPK_FA, podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR, ewidencja przychodów – JPK_EWP. Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie struktury magazynowej JPK_MAG.

JPK na żądanie - ile jest czasu na udostępnienie struktur JPK

Jeżeli organ podatkowy, w toku postępowania podatkowego, czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej zażąda od ciebie przekazania jednej/kilku z ww. struktur, będziesz miał nie mniej niż 3 dni na udostępnienie struktur JPK.

REKLAMA

Autopromocja

W uzasadnionych przypadkach (np. duża ilość danych, nieobecność osoby odpowiedzialnej) możesz zwrócić się do organu podatkowego o wydłużenie terminu, który jest wyznaczony w wezwaniu. Pozwoli ci to na uniknięcie konsekwencji w przypadku niedostarczenia plików w wyznaczonym terminie.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Jak przygotować i przekazać JPK na żądanie

Jeśli prowadzisz księgi podatkowe i wytwarzasz dowody księgowe w formie elektronicznej JPK na żądanie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • możesz przekazać korzystając z bezpłatnej aplikacji Klient JPK 2.0 do generowania i wysyłania JPK,
  • możesz skorzystać z bezpłatnej aplikacji e-mikrofirma (Uwaga! Możliwość ta dotyczy to tylko struktury JPK_FA i JPK_VAT i jest przeznaczona tylko dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą),
  • możesz przekazać np. na pendrive, karcie pamięci, płycie CD/DVD lub innym nośniku danych lub za pomocą określonych środków komunikacji elektronicznej (UWAGA! JPK na żądanie nie można przekazać pocztą elektroniczną),
  • możesz utworzyć przy pomocy uaktualnianego programu księgowego lub jednej z komercyjnych aplikacji on-line. Jeśli korzystasz już z takiego programu, sprawdź, czy ma on funkcję wysyłki plików JPK lub czy możesz bezpośrednio pobrać z programu dane do aplikacji Klient JPK 2.0. Jeśli nie korzystasz z aplikacji Klient JPK 2.0, zapoznaj się ze Specyfikacją interfejsów usług Jednolitego Pliku Kontrolnego wersja 2.3.,

Jeśli prowadzisz księgi podatkowe i wytwarzasz dowody księgowe w formie papierowej przekazujesz je w formie papierowej. Nie masz obowiązku przetworzenia ich na format JPK. Jednak w takim przypadku czynności sprawdzające lub kontrola będą trwały dłużej.

Struktura JPK dla obrotu magazynowego (JPK_MAG)

Struktura JPK_MAG, wersja 1. obowiązuje od 1 lipca 2016 r.

Obrót magazynowy (zwany obrotem materiałowym i towarowym) jest obszarem podlegającym dokumentowaniu przez jednostki prowadzące księgi rachunkowe w ramach ksiąg pomocniczych.

Obrót magazynowy obejmuje swoim zakresem zdarzenia i operacje gospodarcze związane głównie z rzeczowymi aktywami obrotowymi. Są to:

  • materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby,
  • wytworzone lub przetworzone przez jednostkę produkty gotowe (wyroby i usługi) zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji,
  • półprodukty oraz towary nabyte w celu odprzedaży w stanie nieprzetworzonym,

- jeśli są przeznaczone do zbycia lub zużycia w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego lub w ciągu normalnego cyklu operacyjnego właściwego dla danej działalności, jeżeli trwa on dłużej niż 12 miesięcy.

REKLAMA

Struktura JPK_MAG odzwierciedla ruchy w magazynie rzeczowych aktywów obrotowych (zwiększenia, zmniejszenia, przesunięcia). Opisuje ona wymagane i opcjonalne elementy czterech typów dokumentów (PZ, WZ, RW i MM). Zakres informacji wymaganych dla tych dokumentów wynika z regulacji art. 21 ustawy o rachunkowości oraz poszczególnych ustaw podatkowych.

Struktura JPK_MAG posługuje się pojęciem „Magazyn” – to konto ksiąg pomocniczych prowadzone dla rzeczowych aktywów obrotowych (na którym ewidencjonowane są ruchy w magazynie tych składników majątku ) na dany moment.

Obowiązek prowadzenia między innymi ksiąg pomocniczych dla operacji zakupu (obce faktury i inne dowody, ze szczegółowością niezbędną do wyceny składników aktywów i do celów podatkowych) regulują przepisy ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r.

Kierownik jednostki uwzględniając rodzaj i wartość poszczególnych grup rzeczowych składników aktywów obrotowych posiadanych przez jednostkę, podejmuje decyzję o stosowaniu jednej z następujących metod prowadzenia kont ksiąg pomocniczych dla tych grup składników:

  • ewidencję ilościowo-wartościową - w której dla każdego składnika ujmuje się obroty i stany w jednostkach naturalnych i pieniężnych,
  • ewidencję ilościową obrotów i stanów - prowadzoną dla poszczególnych składników lub ich jednorodnych grup wyłącznie w jednostkach naturalnych. Wartość stanu wycenia się przynajmniej na koniec okresu sprawozdawczego, za który następują rozliczenia z budżetem z tytułu podatku dochodowego, dokonane na podstawie danych rzeczywistych,
  • ewidencję wartościową obrotów i stanów towarów oraz opakowań - prowadzoną dla punków obrotu detalicznego lub miejsc składowania, której przedmiotem zapisów są tylko przychody, rozchody i stany całego zapasu,
  • odpisywania w koszty wartości materiałów i towarów na dzień ich zakupu lub produktów gotowych w momencie ich wytworzenia, połączone z ustalaniem stanu tych składników aktywów i jego wyceny oraz korekty kosztów o wartość tego stanu, nie później niż na dzień bilansowy (na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy o rachunkowości).

Zapisy w księgach rachunkowych dokonywane są na podstawie dowodów księgowych. Do dowodów księgowych zaliczamy także dowody wewnętrzne własne, które są związane z operacjami gospodarczymi przeprowadzonymi w danej jednostce.

Każdy dowód wewnętrzny musi zawierać co najmniej dane wymienione w art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości.

Struktura JPK_MAG zawiera dowody wewnętrzne dokumentujące:

  • przychody:

- dowód PZ - dokument potwierdzający zwiększenie stanu magazynowego,

  • rozchody:

- dowód WZ - dokument potwierdzający zmniejszenie stanu magazynowego z tytułu wydania na zewnątrz,

- dowód RW - dokument potwierdzający zmniejszenie stanu magazynowego z tytułu zużycia na potrzeby jednostki,

- dowód MM - dokument potwierdzający zwiększenie i zmniejszenie stanu magazynowego związane z przesunięciami między magazynami jednostki.

UWAGA:
Jeżeli podmiot prowadzi więcej niż jeden magazyn, dla każdego z magazynów należy sporządzić odrębny plik JPK_MAG.

We wszystkich plikach JPK_MAG, jak również w obrębie jednego pliku, należy stosować to samo nazewnictwo np. w polach przeznaczonych do podania nazwy magazynu, nazwy towaru.

Formaty pól (danych)

Lista ogólnych założeń dotyczących formatu pól:

  1. Formatem pliku jest XML,
  1. Pola znakowe są polami alfanumerycznymi. Dopuszczalne jest stosowanie małych i dużych liter oraz cyfr. Maksymalna ilość znaków wynosi 256.

Polskie znaki diakrytyczne muszą być wpisywane przy użyciu kodowania UTF-8.

W polach znakowych dopuszczalne jest stosowanie znaków specjalnych np. /, -, :, +, -. Znaki specjalne muszą odpowiadać formatowi pliku XML.

Większość pól w formularzach to pola znakowe. Pola zawierające np. numery faktur są również polami znakowymi.

  1. Pola numeryczne służą wyłącznie do podania wartości liczbowej. Wartość należy wpisać ciągiem cyfr, nie można używać separatorów dla tysięcy (np. spacji). Jako separatora miejsc dziesiętnych należy stosować kropkę. Najczęściej wartości w plikach JPK podawane są z dokładnością do 2 miejsc dziesiętnych (np. 12345.56).
  1. Data – daty w plikach JPK podawane są w formacie RRRR-MM-DD np. 2018-03-21.
  1. Data i czas – wymóg podania daty i czasu dotyczy tylko jednego pola w JPK, jest to pole opisujące datę i czas utworzenia pliku. Datę i czas podaje się w formacie RRRR-MM-DDTGG:MM:SS (np. 2018-02-24T09:30:47Z; gdzie „T” oznacza „Time”. Przy podawaniu czasu uniwersalnego (UTC) za końcu należy dodać literę „Z” (ZULU).
  1. Pole NIP – jest to pole znakowe, numer identyfikacji podatkowej podmiotu składającego JPK należy wpisać jednym ciągiem cyfr. Niedopuszczalne jest stosowanie odstępów lub innych znaków.

Schemat główny JPK_MAG

JPK_MAG składa się z następujących elementów: „Naglowek”, „Podmiot1”, „Magazyn”, „PZ”, „WZ”, „RW”, „MM”.

Więcej na temat JPK_MAG (w tym m.in. opisy struktur, sekcji i poszczególnych pól oraz schematy) w broszurze Ministerstwa Finansów Obrót magazynowy JPK_MAG.

JPK_MAG - pytania i odpowiedzi

Czy w strukturze JPK_MAG raportowaniu podlegają wyłącznie wskazane rodzaje dokumentów? Czy i w jaki sposób wykazać np. przyjęcie z wewnątrz?

Struktura JPK_MAG obejmuje dowody magazynowe dokumentujące cztery typy operacji:

  1. dowód PZ - dokument potwierdzający zwiększenie stanu magazynowego,
  2. dowód WZ - dokument potwierdzający zmniejszenie stanu magazynowego z tytułu wydania na zewnątrz,
  3. dowód RW - dokument potwierdzający zmniejszenie stanu magazynowego z tytułu zużycia na potrzeby jednostki,
  4. dowód MM - dokument potwierdzający zwiększenie i zmniejszenie stanu magazynowego związane z przesunięciami między magazynami jednostki.

Dowody te są podstawą do ujęcia w księgach rachunkowych operacji gospodarczych dotyczących obrotu magazynowego (zwiększeń, zmniejszeń oraz przesunięć międzymagazynowych). Dowód PZ dotyczy zwiększeń stanu magazynowego, w tym również zwiększeń magazynu, które pochodzą z wewnątrz jednostki np. przyjęcie wyrobów gotowych z produkcji do magazynu.


REKLAMA

Czy dla rozróżnienia plików JPK MAG zastosowanie mają magazyny księgowe czy fizyczne w przedsiębiorstwie? Przykładowo firma posiada jeden fizyczny magazyn w ramach którego funkcjonuje: Magazyn surowców, Magazyn handlowy, Magazyn półproduktów. Są to magazyny księgowe. Czy dla każdego z tych magazynów powinien powstać odrębny plik JPK_MAG?

Struktura JPK_MAG służy do raportowania dowodów magazynowych - PZ, WZ, RW i MM, które dokumentują operacje gospodarcze mające miejsce w obrocie magazynowym (zwiększenia, zmniejszenia, przesunięcia międzymagazynowe) niezależnie od typu wyodrębnionego magazynu (np. magazynu materiałów, magazynu towarów, magazynu wyrobów gotowych). Dla każdego wyodrębnionego magazynu powinien powstać odrębny plik JPK_MAG.

Dowody Pz (zwiększenia stanu magazynowego) i Wz (zmniejszenia stanu magazynowego) są powiązane odpowiednio z fakturami zakupu i sprzedaży.

Dowód Rw – rozchód wewnętrzny, zmniejszenie stanu magazynowego związany ze zużyciem na potrzeby jednostki.

Dowód MM dokumentuje zwiększenia i zmniejszenia stanu magazynowego związane z przesunięciami między magazynami jednostki.

W jakiej walucie ma być przygotowany plik JPK_MAG w przypadku, gdy dowód zakupu bądź sprzedaży rzeczowych aktywów obrotowych jest wystawiony w EURO?

Księgi rachunkowe prowadzi się w języku polskim i w walucie polskiej zgodnie z art. 9 ustawy o rachunkowości.

Dowód księgowy opiewający na waluty obce powinien zawierać przeliczenie ich wartości na walutę polską według kursu obowiązującego w dniu przeprowadzenia operacji gospodarczej zgodnie z art. 21 ust.3 ustawy o rachunkowości.

Wynik przeliczenia zamieszcza się bezpośrednio na dowodzie, chyba że system przetwarzania danych zapewnia automatyczne przeliczenie walut obcych na walutę polską, a wykonanie tego przeliczenia potwierdza odpowiedni wydruk.

Czy jest jakiś określony, wymagany standard dotyczący skrótów jednostek miar? Nie mamy problemu z jednostkami takimi jak "sztuka" - "szt", czy "mililitry" - "mm", natomiast nie mamy pewności, jaki skrót zastosować dla jednostki "opakowanie"? Zazwyczaj używane są skróty "opak" lub "opk".

W strukturze JPK_MAG nie ma określonego, wymaganego standardu dotyczącego skrótów jednostek. Jednostki miary powinny być prezentowane zgodnie z treścią oryginalnych dowodów, w formacie tekstowym do 256 znaków.

W jaki sposób przygotować plik JPK_MAG w przypadku, gdy towar jest wydawany do innego podmiotu, niż nabywca. W dokumencie WZ widnieje inny odbiorca niż na fakturze. Czy w takiej sytuacji w polu OdbiorcaWZ należy wskazać odbiorcę, który widnieje na dokumencie WZ, czy na fakturze? Opis pola sugeruje, że chodzi o odbiorcę z dokumentu WZ, zatem rozsądne wydawałoby się wykazać odbiorcę z dokumentu WZ?

Struktura JPK_MAG powinna odzwierciedlać informacje pochodzące z oryginalnego dokumentu. Co do zasady, odbiorcą w dokumencie WZ powinien być kontrahent (strona transakcji). Jeśli odbiorcą jest podmiot inny niż kontrahent, to pole OdbiorcaWZ powinno zawierać dane tego podmiotu, zgodnie z treścią oryginalnego dowodu. Istotne jest by w takiej sytuacji dokument WZ mógł być powiązany na podstawie innych cech z fakturą dokumentującą transakcję z właściwym kontrahentem.

Czy nowe przepisy odnośnie JPK regulują kwestię dokumentów magazynowych będących w edycji (w buforze), a więc dokumentów w przygotowaniu do ruchu magazynowego. Czy takie dokumenty mogą być generowane ale tylko w obrębie dnia, czy w dniu wygenerowania są one zamykane lub usuwane?

Księgi rachunkowe obejmują zbiory zapisów księgowych, obrotów (sum zapisów) i sald, które tworzą: dziennik, księgę główną, księgi pomocnicze, zestawienia: obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych, wykaz składników aktywów i pasywów (inwentarz) [4]. A zatem „bufor” nie stanowi elementu ksiąg rachunkowych. Zapisy w buforze nie są zapisami w księgach rachunkowych. W strukturze JPK_MAG znajdują się dowody księgowe PZ, WZ, RW i MM dokumentujących operacje gospodarcze (mające miejsce w obrocie magazynowym), które w postaci zapisu zostały wprowadzone do ksiąg rachunkowych. A zatem nie ma możliwości stworzenia Struktury JPK_MAG na podstawie dowodów będących w edycjibuforze.

Ustawa o rachunkowości dopuszcza – po spełnieniu określonych warunków – prowadzenie uproszczonej ewidencji towarów i materiałów. Podatnik odpisuje wartość nabytych towarów w koszty księgowe w dniu ich zakupu, a następnie dokonuje korekty tych kosztów w oparciu o stan towarów (po dokonaniu inwentaryzacji). Oznacza to, że podatnik nie prowadzi ewidencji obrotu magazynowego. Czy, w związku z wprowadzeniem obowiązku w zakresie przekazywania struktury JPK_MAG przez podatników na żądanie organów, podatnik ma obowiązek przekazania przedmiotowej struktury, mimo braku prowadzenia ewidencji dla obrotu magazynowego, czy też może odstąpić od jej przekazania organowi uzasadniając to prowadzeniem uproszczonej ewidencji towarów opartej o opisany powyżej mechanizm?

Struktura JPK_MAG przeznaczona jest do ewidencjonowania ilościowo-wartościowego, w której dla każdego składnika ujmuje się obroty i stany w jednostkach naturalnych i pieniężnych. Jeśli kierownik jednostki podjął decyzję o stosowaniu innej metody prowadzenia kont ksiąg pomocniczych dla rzeczowych składników aktywów obrotowych dane z dowodów magazynowych wyłącznie wartościowe lub wyłącznie ilościowe, nie pozwolą przygotować pliku JPK_MAG, tym samym nie będą wymagane.

Należy jednak zauważyć, że decyzję o wyborze metody prowadzenia ksiąg pomocniczych podejmuje kierownik jednostki, uwzględniając rodzaj i wartość poszczególnych grup rzeczowych składników aktywów obrotowych posiadanych przez jednostkę. Pośród dostępnych metod, ewidencja ilościowo-wartościowa pozwala na dostarczenie najwyższego poziomu kontroli obrotu magazynowego. Powinna być zatem brana pod uwagę przez kierowników jednostki w pierwszej kolejności, w szczególności w dobie coraz większej dostępności rozwiązań informatycznych.

Czy podatnik w sytuacji gdy prowadzi magazyn, ale nie ma księgi podatkowej (np. PKPiR) w formie elektronicznej, będzie musiał przekazywać JPK_MAG na żądanie?

Nie. Do każdej struktury na żądanie stosujemy tę samą zasadę, a więc obowiązek sporządzenia JPK dotyczy tylko podatników prowadzących księgi elektronicznie.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stracił rodzinę w wypadku i miał zapłacić zaległy podatek. WSA kontra skarbówka

Mimo że jako dziecko stracił całą rodzinę w tragicznym wypadku, a wypłacone mu po latach odszkodowanie miało choć częściowo złagodzić tę krzywdę, organy skarbowe domagały się od Huberta zapłaty blisko 150 tys. zł podatku od odsetek. Sprawa trafiła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał stanowisko fiskusa za niesprawiedliwe. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich i uchylił decyzje skarbówki — choć wyrok wciąż nie jest prawomocny.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa - zmiany od 2025 roku

Krajowa Informacja Skarbowa przypomniała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. zmianie uległy przepisy regulujące zasady wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictw składanych w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

REKLAMA

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Akcja jak z filmu! Polskie służby rozbiły gang od kontrabandy za 31 milionów

Akcja dosłownie jak z filmu – zatrzymania w kilku województwach, przeszukania, graniczny pościg i papierosy warte fortunę. Gang działał w Polsce, Czechach, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Wpadło już 29 osób, a służby przejęły blisko 5 mln sztuk nielegalnych papierosów. Śledztwo nabiera tempa – są kolejne tropy.

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

KSeF już za rogiem. Tysiące firm nieprzygotowanych – cyfrowe wykluczenie może kosztować fortunę

Cyfrowy obowiązek, który może zaskoczyć wielu przedsiębiorców – od 2026 r. e-fakturowanie stanie się przymusem. Problem? Rząd uznał, że „wykluczenie cyfrowe” dotyczy wyłącznie najmniejszych firm. W praktyce zagrożeni są także starsi przedsiębiorcy, mikrofirmy bez dostępu do IT, a nawet ci, którzy nie mają stabilnego internetu. Brak przygotowania oznacza paraliż działalności, karne odsetki i utratę klientów. Czas ucieka – a system nie wybacza błędów.

REKLAMA

ZUS: Przedsiębiorcy z niepełnosprawnościami z niższą roczną składką zdrowotną. Trzeba spełnić 4 warunki

Przedsiębiorcy, którzy mają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego wyjaśnia jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z tej ulgi.

Prawa autorskie do treści biznesowych publikowanych w social mediach. Kiedy można legalnie wykorzystać zdjęcie lub wideo? Co każda firma wiedzieć powinna

W erze cyfrowej, gdzie granice między komunikacją osobistą a firmową coraz bardziej się zacierają, prawa autorskie w social mediach stają się kluczową kwestią dla każdego biznesu. Generowanie własności intelektualnej przestało być domeną wyłącznie branż kreatywnych — dziś dotyczy praktycznie każdej firmy, która promuje swoje produkty lub usługi w internecie.

REKLAMA