Check-lista JPK – co sprawdzić przed wysłaniem
REKLAMA
REKLAMA
O czym trzeba pamiętać i jak się przygotować do pierwszej wysyłki elektronicznego dokumentu.
REKLAMA
Czerwiec, lipiec a może sierpień?
Przepisy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą podatnicy prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych zobowiązani są do dostarczania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) weszły w życie 1 lipca 2016 roku.
Dla przedsiębiorców to informacja, że raporty w formie JPK obejmują okres począwszy od lipca 2016 roku. Dotyczy to zarówno plików przekazywanych obowiązkowo do urzędów skarbowych, jak i dokumentów elektronicznych udostępnianych organom podatkowym na ich żądanie. Czyli pierwszy plik przesłany do urzędu skarbowego będzie zawierał wykaz transakcji dokonanych tylko w lipcu 2016 roku. Nie będzie takiego obowiązku w odniesieniu do okresów sprzed dnia wejścia w życie nowych przepisów – mówi Tomasz Tekieli, projektant systemów Comarch ERP.
Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)
Jak przekazywać pliki JPK organom podatkowym
REKLAMA
Sposób przekazywania plików JPK zależy od typu struktury oraz trybu udostępniania. W przypadku JPK zawierającego rejestry zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT), czyli przekazywanego obowiązkowo co miesiąc, plik można składać tylko drogą elektroniczną, za pomocą nowego interfejsu komunikacji zdefiniowanego na stronie Ministerstwa Finansów. Dokumenty muszą być skompresowane, zaszyfrowane, zapisane w formacie XML a wielkość poszczególnych archiwów nie może przekraczać 60 MB.
Inaczej wygląda sytuacja z dostarczaniem plików na żądanie organów podatkowych w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których księgi mogą być zapisane i przekazane, nośnikiem danych może być również dowolny nośnik typu pendrive, dysk, płyta DVD, itp. o ile będzie można go odczytać w urządzeniach różnych producentów – podkreśla Tomasz Tekieli, projektant systemów Comarch ERP.
Należy pamiętać, że żadne z plików JPK nie będą mogły być przesyłane pocztą elektroniczną – dodaje przedstawiciel Comarch.
Bezpieczeństwo danych
Przedsiębiorcy muszą mieć na uwadze, że dane przekazywane do organów podatkowych powinny być właściwie zabezpieczone. Dlatego muszą zostać opatrzone podpisem elektronicznym z certyfikatem kwalifikowanym. Taki podpis skutecznie zabezpiecza dokument przed jakimikolwiek zmianami. Wymóg ten dotyczy tylko plików JPK przekazywanych za pomocą oprogramowania interfejsowego Ministerstwa Finansów. Taki obowiązek nie jest już stosowany w przypadku plików, które mają być dostarczane na żądanie organów podatkowych
Próba generalna
Bazy dużych firm zawierają bardzo dużą ilość danych, w związku z tym generacja plików JPK może potrwać wiele godzin. Przedsiębiorcy powinni rozpocząć przygotowania plików z wyprzedzeniem, aby zmieścić się w ustawowym terminie i uniknąć kar.
Przedsiębiorcom zaleca się również wygenerować próbne pliki dla struktur obejmujących księgi rachunkowe, magazyny, faktury VAT, podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencję ryczałtową i zweryfikować je pod kątem zgodności z nowymi przepisami.
Oprogramowania Comarch ERP mają już funkcjonalność Jednolitego Pliku Kontrolnego i są zgodne z przepisami Ministerstwa Finansów. Przedsiębiorcy, którzy posiadają aktualne gwarancje Comarch ERP mogą korzystać z nowego rozwiązania bez żadnych dodatkowych opłat. Podobnie jak użytkownicy systemu w chmurze Comarch Cloud. Comarch udostępnił już funkcjonalności JPK w systemach: Comarch ERP XL, Comarch ERP Altum, Comarch Egeria oraz Comarch ERP Optima.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA