reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola podatkowa > Co musi zrobić organ podatkowy gdy podatnik zawarł fikcyjną umowę

Co musi zrobić organ podatkowy gdy podatnik zawarł fikcyjną umowę

W toku postępowania kontrolnego organy podatkowe badają nie tylko dokumentację podatkową podatników, ale także zawierane przez nich umowy cywilnoprawne, ale tylko w takim zakresie, w jakim dana umowa cywilnoprawna wpływa na zobowiązania podatkowe podatników. Odrębną kwestią jest postępowanie organów podatkowych w razie podejrzenia, że zawarta przez podatnika umowa cywilnoprawna jest fikcyjna.

Przepisy procedury podatkowej przewidują, że organ podatkowy dokonując ustalenia treści czynności prawnej, uwzględnia zgodny zamiar stron i cel czynności, a nie tylko dosłowne brzmienie oświadczeń woli złożonych przez strony czynności (art. 199a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, tekst jedn. Dz.U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Jeżeli pod pozorem dokonania czynności prawnej dokonano innej czynności prawnej, skutki podatkowe wywodzi się z tej ukrytej czynności prawnej.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Natomiast jeżeli z dowodów zgromadzonych w toku postępowania podatkowego, głównie z zeznań podatnika, chyba, że odmawia składania zeznań, wynikają wątpliwości co do istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, z którym związane są skutki podatkowe, organ podatkowy występuje do sądu o ustalenie istnienia lub nieistnienia tego stosunku prawnego lub prawa (art. 199a § 3 Ordynacji podatkowej).

Wystąpienie przez organ podatkowy do sądu w celu zbadania, czy umowa ma moc prawną istnieje przede wszystkim wtedy, gdy np. podatnik twierdzi, że dana umowa nie została zawarta, a jego kontrahent podnosi, że do zawarcia umowy doszło.

Jak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 14 kwietnia 2010 r., sygn. akt I SA/Sz 96/10 przesłanką wystąpienia do sądu, o jakiej jest mowa art. 199a § 3 Ordynacji podatkowej jest stwierdzenie wątpliwości co do istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, z którym związane są skutki podatkowe.

O tym, czy w konkretnej sprawie wystąpiła przesłanka wystąpienia do sądu, czyli pojawiły się „wątpliwości", decyduje organ podatkowy. Chodzi tu o wątpliwości wynikające ze zgromadzonych dowodów, które istnieją, pomimo że organ podatkowy zebrał i w sposób wyczerpujący rozpatrzył cały materiał dowodowy, który następnie poddał ocenie.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Dopiero wówczas można dokonać weryfikacji materiału dowodowego pod kątem stwierdzenia konieczności wystąpienia do sądu – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

Podatnik zawarł umowę pożyczki. Organ podatkowy uznał, że umowa ta została zawarta dla pozoru. Co musi wykazać organ podatkowy, jeśli twierdzi, że umowa pożyczki została zawarta dla pozoru?
Przepisy przewidują, że nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru (art. 83 § 1 Kodeksu cywilnego). Organ podatkowy ustalając, że strony umowy pożyczki zawarły ja dla pozoru powinien wykazać łącznie występowanie trzech elementów składających się na pozorność czynności prawnej, o której jest mowa w art. 83 § 1 Kodeksu cywilnego, czyli, że:
• oświadczenie woli złożono tylko dla pozoru,
• że oświadczenie złożono drugiej stronie,
że adresat oświadczenia woli zgodził się na dokonanie powyższej czynności prawnej jedynie dla pozoru.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwester Pietrzyk

SYLWESTER PIETRZYK Praktyk biznesu, trener zarządzania, właściciel ASPEKT HR – firmy szkoleniowej działającej od 2006 roku. Jest absolwentem Podyplomowych Studiów Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Szkole Głównej Handlowej (2005). Ma doświadczenie w zarządzaniu jednostkami biznesowymi (sektor finansowy – spółka brytyjska notowana na giełdzie w Londynie), jako kierownik projektu, kierownik zespołu sprzedażowego, trener wewnętrzny, dyrektor zarządzający) oraz specjalista w Ministerstwie Finansów. Sylwester Pietrzyk posiada Międzynarodowy Certyfikat Trenera Zarządzania (2000). Uczestniczył w szkoleniach trenerskich w prowadzonych przez CTI w Londynie i In Dialogue w Kopenhadze (2017). Ma uprawnienia Asesora i Doradcy w procesach certyfikacji trenerów (2016). Od 1999 roku jest aktywnie działającym Członkiem Stowarzyszenia Trenerów i Konsultantów MATRIK, obecnie trenerem Szkoły Trenerów MATRIK w module Ewaluacja Szkoleń. Współpracował z TACK International UK jako akredytowany trener. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu Train the Trainer, zarządzania zespołami, zarządzania sprzedażą, , zarządzania wiedza, prowadzenia prezentacji i wystąpień publicznych. Przeprowadził ponad 2500 dni treningów i warsztatów w ponad 1000 organizacji, z których otrzymuje bardzo wysokie oceny. Ich uczestnicy mówią, że prowadzi zajęcia dynamicznie, w fantastycznej atmosferze i z dużą liczbą interesujących przykładów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama