REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek stosowania kas fiskalnych w latach 2015-2016

Obowiązek stosowania kas fiskalnych w latach 2015-2016
Obowiązek stosowania kas fiskalnych w latach 2015-2016

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek stosowania kas fiskalnych od 2015 r. obejmie jeszcze większą grupę przedsiębiorców – takie rozwiązanie zakłada nowe rozporządzenie Ministra Finansów, które będzie obowiązywać w latach 2015-2016.

Zobacz: Kasy fiskalne 2016 - ostatni rok zwolnienia

Autopromocja

W teorii wszystkie transakcje sprzedaży lub świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub na rzecz rolników ryczałtowych – czyli innymi słowy dla „zwykłych Kowalskich” - muszą być rejestrowane poprzez kasy. Wciąż jednak istnieją wyjątki.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Do tej pory firmy, które nie osiągały sprzedaży na rzecz osób fizycznych przekraczającej 20 tys. zł, były z tego obowiązku zwolnione. Podobnie jak cała grupa firm ujętych w specjalnym rozporządzeniu. Kasy fiskalnej nie potrzebowali lekarze, mechanicy, rolnicy i wiele innych.

Ministerstwo Finansów od lat dąży do objęcia ewidencją przy pomocy kas fiskalnych jak największej ilości usług i transakcji. Kwota obrotu zwolnionego z konieczności ewidencji została niedawno zmniejszona z 40 tys. zł. Z listy firm objętych przywilejami wypali też m.in. taksówkarze i inne firmy świadczące usługi transportowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Nowe rozporządzenie ma zostać podpisane i wydane w listopadzie. Po raz kolejny zmniejsza ono listę działalności zwolnionych z obowiązku korzystania z kasy fiskalnej. Takie urządzenia będą musiały w przyszłym roku trafić m.in. do warsztatów samochodowych, wulkanizatorów, gabinetów lekarzy i stomatologów, fryzjerów, gabinetów kosmetycznych czy biur doradców prawnych i podatkowych.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm (książka)

Dodatkowo dla ministerstwa przestanie mieć znaczenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych firmy – ewidencją mają być objęte nawet te firmy, których taka sprzedaż  jest obecnie niższa niż 20 tys. zł. Przewidziano jednak okres przejściowy – podmioty które korzystały do tej pory ze zwolnienia z obowiązku, mają czas do marca na wprowadzenie kas do swoich firm. Przedsiębiorcy rozpoczynający w przyszłym roku swoją działalność, będą mieli dwa miesiące czasu na zakup i uruchomienie kasy.

Zobacz wskaźnik: Kasy rejestrujące

Zasady ewidencji za pomocą kas rejestrujących - prawnicy i lekarze

- Ministerstwo Finansów dąży do uszczelnienia systemu podatkowego i wyeliminowania możliwości nadużyć. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność zakupu i instalacji kasy fiskalnej, często też konieczność nauczenia się jej obsługi. Dla księgowych te zmiany nie oznaczają większej ilości pracy, co najwyżej większą ilość pytań ze strony Klienta na tematy powiązane z kasami fiskalnymi i ich użytkowaniem. Z drugiej strony pozwoli to łatwiej kontrolować obroty firmy zarówno urzędnikom jak i księgowym – mówi Małgorzata Bazan z katowickiego biura rachunkowego KPDA.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek

Źródło: Biuro rachunkowe KPDA Sp. z o.o.

Autopromocja

Biuro od 1998 roku świadczy usługi księgowe oraz szereg różnorodnych usług finansowych. Firma oferuje kompleksową obsługę swoich partnerów. KPDA posiada biura w Katowicach i Gliwicach.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  REKLAMA