REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowe eFaktury od 2023 roku – na co należy się przygotować?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
Obowiązkowe eFaktury od 2023 roku – na co należy się przygotować?
Obowiązkowe eFaktury od 2023 roku – na co należy się przygotować?

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska wyraziła Polsce zgodę na obowiązkowe powszechne stosowanie Krajowego Systemu eFaktur (KSeF). W konsekwencji, zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, czeka nas rewolucja w fakturowaniu polegająca na zastąpieniu dotychczasowych papierowych faktur eFakturami, czyli fakturami ustrukturyzowanymi.

Co już wiemy o eFakturach?

Faktura ustrukturyzowana to, zgodnie z art. 2 pkt 32a ustawy o VAT, faktura wystawiana za pośrednictwem Krajowego Systemu eFaktur, wraz z przydzielonym unikalnym numerem identyfikującym tę fakturę w tym systemie. Faktura ustrukturyzowana powstaje przy wykorzystaniu udostępnionego przez Ministerstwo Finansów wzoru i będzie uznawana za wystawioną w dniu przesłania jej do KSeF.

REKLAMA

Autopromocja

Z jakich elementów składa się eFaktura?

Faktura ustrukturyzowana przyjmuje format pliku xml z określonymi polami obligatoryjnymi, które wynikają z obowiązujących regulacji dotyczących wystawiania faktur – obecnie przepisy wprowadzające eFaktury nie przewidują nowych obowiązków w zakresie informacji, jakie powinny znaleźć się na fakturze. Niemniej należy pamiętać, że struktura logiczna faktury ustrukturyzowanej zawiera również informacje o charakterze opcjonalnym, które powinny zostać uwzględnione, jeśli spełnione są dodatkowe warunki ustawowe. Zakres informacji został rozszerzony m.in. o konieczność wskazania numeru KSeF faktury pierwotnej na fakturze korygującej oraz oznaczenia grup towarów i usług (GTU).

Sporym wyzwaniem może okazać się zapewnienie zarówno prawidłowości, jak i kompletności danych zawartych w eFakturze, co jest szczególnie ważne, bowiem niepełna lub nieprawidłowa technicznie faktura zostanie odrzucona przez system. A co za tym idzie - nie zostanie wystawiona w rozumieniu przepisów o VAT.

Czy stosowanie eFaktur jest obowiązkowe?

Obecnie stosowanie KSeF jest dobrowolne. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów system ten będzie powszechnie stosowany już w 2023 r.

Jakie są korzyści ze stosowania KSeF?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stosowanie KSeF niesie za sobą określone korzyści dla podatnika. Wśród nich wskazać można m.in.:

- skrócony z 60 do 40 dni termin zwrotu podatku (w przypadku nadwyżki podatku naliczonego nad należnym; przy spełnieniu określonych warunków),

- możliwość rozliczenia faktury korygującej wystawionej w postaci ustrukturyzowanej poza tzw. SLIM VATem, czyli bez konieczności posiadania stosownej dokumentacji potwierdzającej dokonanie ustaleń z nabywcą.

Ponadto obok wyżej wymienionych preferencji wdrożenie faktur ustrukturyzowanych prowadzi do wielu uproszczeń w fakturowaniu:

- standaryzacja faktur – będę one wystawianie  według ujednoliconego wzoru, w związku z czym samo wystawianie jak i doręczanie będzie odbywało się zdecydowanie szybciej,

- brak konieczności przechowywania faktur – faktury mają być przechowywane bezpośrednio w KSeF, w związku z czym nie będzie konieczności przechowywania nadmiaru papierowych dokumentów,

- większa trwałość dokumentu - eFaktura nie ulegnie zniszczeniu ani zagubieniu, co w konsekwencji wyeliminuje konieczność wystawiania duplikatów,

- przyspieszenie płatności,

- obniżenie kosztów obsługi administracyjnej,

- ułatwienia w trakcie czynności sprawdzających i kontroli podatkowych.

Jak należy się przygotować do wdrożenia obowiązkowych e-Faktur?

Proces wdrożenia eFaktur wymaga zarówno przygotowania merytorycznego pod kątem wymogów struktury logicznej wzoru faktury, jak i odpowiedniego dostosowania systemów księgowych, a w szczególności aktualizacji obecnie stosowanego oprogramowania w celu zintegrowania z KSeF.

Przepisy wprowadzające powszechne stosowanie KSeF nie są jeszcze opublikowane. Ministerstwo Finansów zapewnia jednak, że odpowiedni projekt zostanie zaprezentowany z dużym wyprzedzeniem i zostanie poddany szerokim konsultacjom.

Justyna Rak, młodszy konsultant ds. podatków, Business Tax Professionals sp. z o.o. s.k.

***

Znamy już pewne szczegóły dotyczące funkcjonowania KSeF i bazując na obecnie obowiązujących przepisach oraz licznych komunikatach Ministerstwa Finansów możemy przedstawić, najważniejsze założenia tego systemu. Eksperci podatkowi z Business Tax Professionals omówią je w trakcie bezpłatnego webinarium, które odbędzie się 19 maja 2022 r. w godz. 10:00 - 11:15. Aby wziąć udział w spotkaniu, wystarczy wypełnić krótki formularz rejestracyjny dostępny na stronie: https://b-tax.pl/2022-05-19_efaktury/.
Zapraszamy i do zobaczenia!

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

REKLAMA