reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Kasy fiskalne u agentów i pośredników

Kasy fiskalne u agentów i pośredników

Przepisy podatkowe (…) nie zobowiązują agentów i pośredników do ewidencjonowania sprzedaży obcej za pomocą kasy rejestrującej, gdy nie występuje u nich obrót z tytułu sprzedaży własnej na rzecz osób fizycznych, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 17 marca 2014 r., sygn. IBPP3/443-1531/13/KG.

Sprzedaż agencyjna a ewidencja kasą rejestrującą

Podatnik (agent, pośrednik) jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą. Na podstawie podpisanych umów ze zleceniodawcami, w ich imieniu sprzedaje ubezpieczenia (zwolnione z VAT) oraz bilety międzynarodowe (podlegające VAT), po cenach ustalanych przez strony. Świadczenia na rzecz zleceniodawców wykonywane przez podatnika stanowią usługi pośrednictwa.

Podatnik dokumentuje je fakturami wystawianymi na rzecz zleceniodawców, od których otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne. Z zawartych umów z przewoźnikami wynika, że agent na własnej kasie prowadzi ewidencję obrotu. Od 1 października 2013 r. nastąpiła zmiana przepisów dotyczących sprzedaży biletów międzynarodowych, która nałożyła na przewoźników obowiązek ewidencjonowania tej sprzedaży z zastosowaniem kas rejestrujących.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy tzw. sprzedaż obca musi być prowadzona z zastosowaniem kas rejestrujących?

Prezentując własne stanowisko, agent wskazał, że nie ma takiego obowiązku.

Organ uznał jego stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji wskazał, że podatnik nie dokonuje sprzedaży towarów lub usług wymienionych w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednakże, podatnik obok sprzedaży na rzecz zleceniodawców nie dokonuje sprzedaży towarów lub usług własnych. W konsekwencji przepisy podatkowe mające zastosowanie w rozpatrywanej sprawie nie zobowiązują podatnika do ewidencjonowania sprzedaży obcej za pomocą kasy rejestrującej, gdyż nie występuje u niego obrót z tytułu własnej sprzedaży na rzecz osób fizycznych, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.

Loteria paragonowa 2015 – co miesiąc samochód i laptopy od Ministra Finansów

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Jaka część działań optymalizacyjnych w VAT jest oszustwem wg art. 268 Kodeksu karnego?

Słuszna konkluzja organu

Na wstępie należy zauważyć, iż obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (art. 111. 1 ustawy o VAT). Natomiast wyjątkiem od tej zasady jest zwolnienie z tego obowiązku podatników, u których wartość osiągniętego obrotu realizowanego na rzecz tych osób w danym roku podatkowym nie przekroczyła określonego limitu, jak również w innych przypadkach ściśle określonych w przepisach VAT.

Zgodnie z przepisami VAT, podatnik, który ma obowiązek prowadzenia ewidencji („Zleceniodawca”), zlecając wykonywanie sprzedaży innemu podmiotowi („Zleceniobiorcy”), przekazuje mu kasę powierzoną lub zobowiązuje go do prowadzenia ewidencji na swoją rzecz lub w swoim imieniu przy zastosowaniu kasy własnej.

Z kolei, gdy podatnik obowiązany jest również do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, ewidencjonuje on na potrzeby obliczenia osiągniętego przez siebie obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej i prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników. A contrario z przepisów nie wynika, iż podatnik, który nie dokonuje sprzedaży własnej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, jest zobowiązany do zainstalowania i prowadzenia ewidencji przy pomocy kasy rejestrującej.

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Jak słusznie zauważył Dyrektorem Izby Skarbowej w Katowicach, do ustalenia obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących podatnik (agent, pośrednik) powinien uwzględniać wyłącznie sprzedaż własną dokonywaną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Innymi słowy w tym celu nie należy uwzględniać tzw. sprzedaży obcej. W efekcie oznacza to, iż podatnik, który nie prowadzi własnej sprzedaży nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży obcej na własnej kasie rejestrującej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama