| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczanie VAT od kupionych i leasingowanych samochodów osobowych

Odliczanie VAT od kupionych i leasingowanych samochodów osobowych

Zakup bądź leasing samochodu osobowego w 2011 roku nie musi wcale oznaczać ograniczonego prawa do odliczenia podatku VAT. Jest bowiem tak, że przeznaczenie pojazdu oraz przedmiot prowadzonej działalności determinuje kwestie zakresu prawa do odliczenia podatku naliczonego. Konsekwencją jest również prawo bądź brak prawa do odliczenia VAT od paliwa zakupionego do napędu samochodów.

Dodatkowo ustawodawca zastrzegł, iż samochody te muszą być przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Polecamy: Podatki 2011

Przedmiotową regulacje dobrze obrazuje zdarzenie opisane przez podatnika, który zwrócił się do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Podatnik ten bowiem zamierza rozszerzyć zakres prowadzonej działalności o wynajem samochodów osobowych.

W tym celu zawrze umowy leasingu samochodów z opcją ich dalszego wynajmu lub dzierżawy na okres przekraczający 6 miesięcy. Przedmiotem rozpatrzenia interpretacji było pytanie podatnika czy przysługuje mu w przedstawionej sytuacji prawo odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości (100 %) od rat leasingowych?

Ile możesz odliczyć VAT od samochodów i paliwa w 2011 roku

Jakich aut dotyczy zakaz odliczenia VAT od paliwa?

W odpowiedzi (interpretacja indywidualna nr ILPP1/443-333/11-4/KC z 27 maja 2011 r.) organ podatkowy stwierdził, że w sytuacji, gdy podatnik w ramach prowadzonej działalności, przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy będzie wykorzystywał samochody osobowe wyłącznie w ten sposób, iż odda je w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, wówczas zgodnie z przepisem art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b przywołanej wyżej ustawy będzie mu przysługiwało prawo, do odliczenia całości podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących raty leasingowe przy założeniu, że nie będzie miało zastosowanie wyłączenie określone w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Sebastian Koczur

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK