REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sporządzenie korekty JPK_V7M wydłuża termin zwrotu VAT?

Czy sporządzenie korekty JPK_V7M wydłuża termin zwrotu VAT?
Czy sporządzenie korekty JPK_V7M wydłuża termin zwrotu VAT?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W pliku JPK_V7M za październik 2023 r. wykazałam nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni. Nie otrzymałam jeszcze zwrotu. Muszę złożyć korektę pliku JPK_V7M za październik 2023 r., która spowoduje zwiększenie kwoty zwrotu o kilka tysięcy złotych. Czy złożenie korekty oznacza wydłużenie terminu zwrotu?

Czy sporządzenie korekty JPK_V7M wydłuża termin zwrotu VAT?

Tak, jeśli podatnik nie otrzymał jeszcze zwrotu podatku, sporządzenie korekty pliku JPK_V7 za październik spowoduje wydłużenie terminu zwrotu. Bieg terminu rozpoczyna się bowiem na nowo, tj. z momentem złożenia korekty za październik 2023 r. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Zwrot VAT - podstawowe zasady

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zwrot następuje w terminie 60 dni na rachunek bankowy zgodny ze wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym. Jest to termin standardowy i nie trzeba spełniać dodatkowych warunków, aby go otrzymać.

Kiedy korygujemy JPK_V7

JPK_V7 złożony przez podatnika powinien odzwierciedlać wszystkie transakcje zawarte w deklaracji VAT. Podatnik czynny VAT ma obowiązek każdego miesiąca (lub co kwartał) bez wezwania organu podatkowego wysłać plik JPK_V7 wraz z deklaracją VAT. Jeżeli wystąpią rozbieżności, wówczas konieczna jest korekta.

W zależności od okoliczności korekta pliku JPK_V7 może obejmować:
- część ewidencyjną i część deklaracyjną,
- wyłącznie część ewidencyjną,
- wyłącznie część deklaracyjną.

Dokonując korekty pliku JPK_V7, trzeba wypełniać odpowiednią część, która podlega korekcie:
- w przypadku korekty części deklaracyjnej oraz ewidencyjnej należy wykazać wszystkie elementy, tj.: „Naglowek”, „Podmiot1”, „Deklaracja”, „Ewidencja”,
-  w przypadku korekty wyłącznie części deklaracyjnej, która nie ma wpływu na część ewidencyjną, wskazuje się elementy: „Naglowek”, „Podmiot1”, „Deklaracja”,
- w przypadku korekty wyłącznie części ewidencyjnej, która nie ma wpływu na część deklaracyjną, wskazywane będą elementy: „Naglowek”, „Podmiot1”, „Ewidencja”.

Ważne

Korygując JPK_V7, należy pamiętać, że trzeba złożyć nowy, kompletny oraz zawierający poprawione dane plik XML korygowanej części. Niedopuszczalne jest złożenie pliku zawierającego jedynie dane korygowane.

Z broszury informacyjnej Ministerstwa Finansów dotyczącej JPK_V7 wynika, że dokonanie korekty w przesłanej ewidencji VAT, która nie ma wpływu na część deklaracyjną zawartą we wspólnym pliku, nie wywołuje skutków dla rozliczenia VAT. Korekta pliku JPK_V7, wyłącznie części ewidencyjnej (np. w zakresie NIP kontrahenta), nie ma zatem wpływu np. na termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, wynikający z przesłanego wcześniej rozliczenia (część deklaracyjna) zawartego w pierwotnym pliku. 

Kiedy sporządzenie korekty JPK_V7 spowoduje wydłużenie terminu zwrotu

Skutki w postaci biegu terminu zwrotu od początku wystąpią tylko w przypadku, gdy następuje skorygowanie części deklaracyjnej pliku JPK_V7 (także łącznie z częścią ewidencyjną) przed upływem terminu zwrotu. Skorygowanie uprzednio złożonego pliku powoduje, że zostaje on zastąpiony korektą, a wraz z tym jego pierwotna wersja traci moc prawną. Bieg terminu zwrotu nie może być kontynuowany, ponieważ rozpoczyna się na nowo z momentem złożenia korekty. Skutek w postaci rozpoczęcia biegu terminu zwrotu od początku nie wystąpi, jeżeli skorygowana zostaje tylko część ewidencyjna pliku JPK_V7.

 

Ważne

Skutek w postaci rozpoczęcia biegu terminu zwrotu od początku nie wystąpi, jeżeli skorygowana zostaje tylko część ewidencyjna pliku JPK_V7.

 

Przykład

Podatnik złożył pierwotny plik JPK_V7 za październik 10 listopada 2023 r. Wykazał w nim nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy 
w standardowym terminie 60 dni. Po przesłaniu JPK_V7 do urzędu skarbowego podatnik uznał, że w części deklaracyjnej występują nieprawidłowości i musi złożyć za ten okres korektę. Natomiast korektę złożył 10 grudnia 2023 r. Do tego dnia nie otrzymał zwrotu. W tym przypadku termin zwrotu VAT (60 dni) zaczyna biec od nowa, tj. od momentu złożenia korekty deklaracji, czyli od 10 grudnia 2023 r.

Z pytania można wywnioskować, że zostanie skorygowana część deklaracyjna, gdyż będzie podniesiona kwota zwrotu, która jest wykazywana w tej części. Zatem jeśli nie otrzymała Pani jeszcze zwrotu podatku, to sporządzenie korekty pliku JPK_V7 za październik 2023 r. spowoduje wydłużenie terminu zwrotu. Bieg terminu rozpoczyna się bowiem na nowo, tj. z momentem złożenia korekty za październik 2023 r.

 

Beata Kociańska, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA