REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sporządzenie korekty JPK_V7M wydłuża termin zwrotu VAT?

Czy sporządzenie korekty JPK_V7M wydłuża termin zwrotu VAT?
Czy sporządzenie korekty JPK_V7M wydłuża termin zwrotu VAT?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W pliku JPK_V7M za październik 2023 r. wykazałam nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni. Nie otrzymałam jeszcze zwrotu. Muszę złożyć korektę pliku JPK_V7M za październik 2023 r., która spowoduje zwiększenie kwoty zwrotu o kilka tysięcy złotych. Czy złożenie korekty oznacza wydłużenie terminu zwrotu?

Czy sporządzenie korekty JPK_V7M wydłuża termin zwrotu VAT?

Tak, jeśli podatnik nie otrzymał jeszcze zwrotu podatku, sporządzenie korekty pliku JPK_V7 za październik spowoduje wydłużenie terminu zwrotu. Bieg terminu rozpoczyna się bowiem na nowo, tj. z momentem złożenia korekty za październik 2023 r. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Zwrot VAT - podstawowe zasady

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zwrot następuje w terminie 60 dni na rachunek bankowy zgodny ze wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym. Jest to termin standardowy i nie trzeba spełniać dodatkowych warunków, aby go otrzymać.

Kiedy korygujemy JPK_V7

JPK_V7 złożony przez podatnika powinien odzwierciedlać wszystkie transakcje zawarte w deklaracji VAT. Podatnik czynny VAT ma obowiązek każdego miesiąca (lub co kwartał) bez wezwania organu podatkowego wysłać plik JPK_V7 wraz z deklaracją VAT. Jeżeli wystąpią rozbieżności, wówczas konieczna jest korekta.

W zależności od okoliczności korekta pliku JPK_V7 może obejmować:
- część ewidencyjną i część deklaracyjną,
- wyłącznie część ewidencyjną,
- wyłącznie część deklaracyjną.

Dokonując korekty pliku JPK_V7, trzeba wypełniać odpowiednią część, która podlega korekcie:
- w przypadku korekty części deklaracyjnej oraz ewidencyjnej należy wykazać wszystkie elementy, tj.: „Naglowek”, „Podmiot1”, „Deklaracja”, „Ewidencja”,
-  w przypadku korekty wyłącznie części deklaracyjnej, która nie ma wpływu na część ewidencyjną, wskazuje się elementy: „Naglowek”, „Podmiot1”, „Deklaracja”,
- w przypadku korekty wyłącznie części ewidencyjnej, która nie ma wpływu na część deklaracyjną, wskazywane będą elementy: „Naglowek”, „Podmiot1”, „Ewidencja”.

Ważne

Korygując JPK_V7, należy pamiętać, że trzeba złożyć nowy, kompletny oraz zawierający poprawione dane plik XML korygowanej części. Niedopuszczalne jest złożenie pliku zawierającego jedynie dane korygowane.

Z broszury informacyjnej Ministerstwa Finansów dotyczącej JPK_V7 wynika, że dokonanie korekty w przesłanej ewidencji VAT, która nie ma wpływu na część deklaracyjną zawartą we wspólnym pliku, nie wywołuje skutków dla rozliczenia VAT. Korekta pliku JPK_V7, wyłącznie części ewidencyjnej (np. w zakresie NIP kontrahenta), nie ma zatem wpływu np. na termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, wynikający z przesłanego wcześniej rozliczenia (część deklaracyjna) zawartego w pierwotnym pliku. 

Kiedy sporządzenie korekty JPK_V7 spowoduje wydłużenie terminu zwrotu

Skutki w postaci biegu terminu zwrotu od początku wystąpią tylko w przypadku, gdy następuje skorygowanie części deklaracyjnej pliku JPK_V7 (także łącznie z częścią ewidencyjną) przed upływem terminu zwrotu. Skorygowanie uprzednio złożonego pliku powoduje, że zostaje on zastąpiony korektą, a wraz z tym jego pierwotna wersja traci moc prawną. Bieg terminu zwrotu nie może być kontynuowany, ponieważ rozpoczyna się na nowo z momentem złożenia korekty. Skutek w postaci rozpoczęcia biegu terminu zwrotu od początku nie wystąpi, jeżeli skorygowana zostaje tylko część ewidencyjna pliku JPK_V7.

 

Ważne

Skutek w postaci rozpoczęcia biegu terminu zwrotu od początku nie wystąpi, jeżeli skorygowana zostaje tylko część ewidencyjna pliku JPK_V7.

 

Przykład

Podatnik złożył pierwotny plik JPK_V7 za październik 10 listopada 2023 r. Wykazał w nim nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy 
w standardowym terminie 60 dni. Po przesłaniu JPK_V7 do urzędu skarbowego podatnik uznał, że w części deklaracyjnej występują nieprawidłowości i musi złożyć za ten okres korektę. Natomiast korektę złożył 10 grudnia 2023 r. Do tego dnia nie otrzymał zwrotu. W tym przypadku termin zwrotu VAT (60 dni) zaczyna biec od nowa, tj. od momentu złożenia korekty deklaracji, czyli od 10 grudnia 2023 r.

Z pytania można wywnioskować, że zostanie skorygowana część deklaracyjna, gdyż będzie podniesiona kwota zwrotu, która jest wykazywana w tej części. Zatem jeśli nie otrzymała Pani jeszcze zwrotu podatku, to sporządzenie korekty pliku JPK_V7 za październik 2023 r. spowoduje wydłużenie terminu zwrotu. Bieg terminu rozpoczyna się bowiem na nowo, tj. z momentem złożenia korekty za październik 2023 r.

 

Beata Kociańska, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA