REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Każdy członek podatkowej grupy kapitałowej musi składać swoje odrębne pliki JPK

Każdy członek podatkowej grupy kapitałowej musi składać swoje odrębne pliki JPK
Każdy członek podatkowej grupy kapitałowej musi składać swoje odrębne pliki JPK

REKLAMA

REKLAMA

Przy ustaleniu terminu objęcia obowiązkiem przesyłania JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT) ma znaczenie status (wielkość) konkretnego przedsiębiorcy. Przynależność do podatkowej grupy kapitałowej na gruncie podatku dochodowego nie powoduje, że dana spółka z o.o. traci status osoby prawnej. Wobec tego taka spółka (jeżeli jest średnim przedsiębiorcą) ma obowiązek składania pliku JPK dotyczącego ewidencji VAT począwszy od 1 stycznia 2017 r.

Tak zinterpretował przepisy Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji podatkowej z 9 września 2016 r. (nr IBPP1/4512-480/16-1/AL).

Autopromocja

Spółka z o.o. w podatkowej grupie kapitałowej

O interpretację zwróciła się spółka z.o.o będąca średnim przedsiębiorcą, która przynależy do podatkowej grupy kapitałowej.

W związku z wprowadzaniem począwszy od 1 lipca 2016 r. jednolitego pliku kontrolnego (dalej: JPK) Spółka miała wątpliwości co do terminu składania JPK, który ją obowiązuje.

Spółka zadała więc pytanie, czy jej przynależność do podatkowej grupy kapitałowej powoduje konieczność comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT) już od 1 lipca 2016 r.?

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Terminy wdrażania JPK

Przypomnijmy, że przekazywać pliki JPK na żądanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej są zobowiązane:

     ▪         od 1 lipca 2016r. - duże podmioty,

     ▪         od 1 lipca 2018r. - mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Natomiast obowiązek comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT obowiązuje od:

     ▪         1 lipca 2016 r. - duże podmioty

     ▪         1 stycznia 2017r. - małe i średnie podmioty

     ▪         1 stycznia 2018r. - mikro przedsiębiorcy.

Wobec powyższego średni przedsiębiorcy zobowiązani są:

     ▪         przekazywać pliki JPK na żądanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej od 1 lipca 2018 r. oraz

     ▪         comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT od 1 stycznia 2017 r. 

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Definicja średniego przedsiębiorcy

Za średniego przedsiębiorcę – w myśl art. 106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1.           zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz

2.           osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 mln euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 mln euro.

Zdaniem Spółki wg definicji średniego przedsiębiorcy i zgodnie z zapisami Ordynacji podatkowej, zobowiązana jest do comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT dopiero od 1 stycznia 2017 r.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 9 września 2016 r. (nr IBPP1/4512-480/16-1/AL) uznał to stanowisko za prawidłowe.

 

Obowiązek sporządzania i przekazywania informacji w myśl art. 82 § 1 Ordynacji podatkowej

Organ podatkowy przypomniał, że wg art. 82 § 1 Ordynacji podatkowej osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są obowiązane do sporządzania i przekazywania informacji:

1) na pisemne żądanie organu podatkowego - o zdarzeniach wynikających ze stosunków cywilnoprawnych albo z prawa pracy, mogących mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego osób lub jednostek, z którymi zawarto umowę;

2) bez wezwania przez organ podatkowy - o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego;

3) w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych ustawach.

Ponadto, z art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej wynika obowiązek przekazywania - bez wezwania organu podatkowego - przez osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT.

Dyrektor Izby Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach podkreślił, że przynależność do podatkowej grupy kapitałowej na gruncie podatku dochodowego nie powoduje, że spółka z o.o. przestaje być osobą prawną. Dlatego, jeżeli spółka spełnia warunki definicji średniego przedsiębiorcy, to ma obowiązek przesyłania plików JPK od 1 stycznia 2017 r. W tym także obowiązek comiesięcznego przesyłania plików JPK_VAT  (tu począwszy od rozliczenia za styczeń 2017 r. – do 25 lutego 2017 r.).

Warto przypomnieć, że już wcześniej Ministerstwo Finansów informowało, że podatkowa grupa kapitałowa nie jest podmiotem zobowiązanym do przekazywania ksiąg podatkowych (w tym ewidencji zakupu i sprzedaży VAT) w formie JPK.  Nie prowadzi bowiem ksiąg podatkowych. Natomiast podmiotami zobowiązanymi do przesyłania plików JPK mogą być spółki wchodzące w skład takiej grupy.

(…) każda ze spółek wchodzących w skład PGK, winna indywidualnie ustalić datę (obowiązku wdrożenia JPK_VAT – przypisek PH)) bazując na kryteriach wielkości danego podmiotu i rozmiaru jego działalności, które zostały powiązanie z zatrudnieniem średniorocznym oraz rocznym obrotem netto lub sumą aktywów bilansu (art. 104 - 106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Więcej: JPK_VAT, ewidencja VAT – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów


Zmiany w ewidencji VAT od 1 stycznia 2017 r.

Przy okazji Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach  przypomniał, że po nowelizacji z 13 maja 2016 r., art. 109 ust. 3 ustawy o VAT stanowi, że podatnicy (z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 oraz podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9) są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej.

Ewidencja ta powinna zawierać w szczególności dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego, kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Przepis ten wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

REKLAMA