reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Można szybko sprawdzić kontrahenta dla celów rozliczeń VAT

Można szybko sprawdzić kontrahenta dla celów rozliczeń VAT

Każdy przedsiębiorca ma możliwość weryfikacji swoich kontrahentów pod kątem zarejestrowania do VAT. Jest to szczególnie istotna funkcja dla podatników sprzedających towary w ramach procedury odwrotnego obciążenia w VAT. Niesprawdzenie statusu kontrahenta nie naraża wprawdzie podatnika na odpowiedzialność podatkową, może jednak skutkować pozbawieniem prawa do odliczenia VAT.

Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy kontrahent przedsiębiorcy jest czynnym podatnikiem VAT, jest skorzystanie ze strony portalu podatkowego Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl – Portal Podatkowy – Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT. Ministerstwo oferuje tu usługę dostępną „od ręki” dla wszystkich podatników, polegającą na możliwości sprawdzenia statusu kontrahentów.

Zainteresowany przedsiębiorca nie musi nawet rejestrować się w systemie. Wystarczy, że w odpowiednie pole wprowadzi numer NIP kontrahenta.

Prawa i obowiązki czynnych podatników VAT

Następnie pytający otrzyma jeden z trzech dostępnych komunikatów:

  1. Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT,
  2. Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,
  3. Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony.

Dodatkowo na ekranie powinna wyświetlić się data dokonania weryfikacji. Nie ma jednak możliwości sprawdzenia, od kiedy kontrahent jest zarejestrowany do VAT. Co ważne, usługa umożliwia wydrukowanie otrzymanego komunikatu o statusie podmiotu w VAT na dzień dokonania sprawdzenia. Dla celów dowodowych warto taki wydruk wykonać i zachować.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

UWAGA!

Portal podatkowy oferujący usługę sprawdzenia statusu podmiotu w VAT i wszystkie pozostałe jego funkcjonalności są dostępne również na urządzeniach mobilnych, które posiadają zainstalowane kompatybilne przeglądarki. Umożliwia to praktycznie weryfikację podatnika w VAT z każdego miejsca.

Podatnicy nadal mogą skorzystać z możliwości weryfikacji statusu kontrahenta poprzez złożenie wniosku o zaświadczenie z urzędu skarbowego lub telefoniczny kontakt z urzędem skarbowym.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak sprawdzić kontrahenta dla celów rozliczeń VAT" >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama