reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Nie tylko usługi budowlane podlegają mechanizmowi odwrotnego obciążenia

Nie tylko usługi budowlane podlegają mechanizmowi odwrotnego obciążenia

Tradycyjna transakcja w podatku od towarów i usług obliguje sprzedawcę do rozliczenia podatku VAT. Zdarza się jednak, że obowiązanym do rozliczenia VAT jest usługobiorca. Powyższe ma miejsce m.in. w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia, którym obejmowany jest coraz większy zakres usług.

Mechanizmem odwrotnego obciążenia objęte są określone usługi na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług (zwana dalej ustawą o VAT). W świetle tego przepisu, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, jeżeli zasadniczo usługodawcą jest podatnik, u którego sprzedaż nie jest objęta tzw. zwolnieniem podmiotowym, a usługobiorcą jest podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Przepis powyższy odwołuje się do załącznika nr 14, zatem jedynie usługi wymienione w tym załączniku objęte są odwrotnym obciążeniem. Pozostałe usługi rozliczane są na zasadach ogólnych. Załącznik ten został dodany do ustawy o VAT w związku z objęciem odwrotnym obciążeniem usług budowlanych i budowlano-montażowych. Niemniej jednak nie wszystkie pozycje w tym załączniku obejmują roboty budowlane. W poz. 1 załącznika nr 14 do ustawy o VAT wymienione są usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa w ustawie z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.

Zatem poza robotami budowlanymi i budowlano-montażowymi odwrotnym obciążeniem objęte są również usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Powyższe stanowi usługę, bowiem dochodzi do przeniesienia określonych praw. W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, prawo nie stanowi towaru, nie dochodzi więc w tym przypadku do dostawy towarów. W świetle natomiast art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów. Zatem mając na uwadze wskazaną wyżej szeroką definicję świadczenia usług, przeniesienie uprawnień do emisji gazów cieplarnianych należy uznać za świadczenie usług.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

Spółka XYZ podlegająca regulacjom ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych zamierza zakupić uprawnienia do emisji dwutlenku węgla (CO2). Spółka zastanawia się w jakim okresie rozliczeniowym powinna wykazać podatek należny z tytułu nabycia tych uprawnień oraz czy przysługuje Jej prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Przy odwrotnym obciążeniu obowiązanym do rozliczenia podatku od towarów i usług jest usługobiorca. Usługodawca wystawia fakturę m.in. bez wskazania kwoty i stawki podatku. Należy pamiętać, że usługodawca powinien w wystawionej fakturze umieścić adnotację odwrotne obciążenie. Usługobiorca musi natomiast ustalić moment powstania obowiązku podatkowego. W przypadku usług przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych przepisy ustawy o VAT nie przewidują szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten powstaje więc na zasadach ogólnych, tj. zasadniczo z chwilą wykonania usługi. W przypadku tego rodzaju świadczenia wydaje się, że za moment wykonania usługi należy uznać moment przeniesienia uprawnień do emisji CO2.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama