reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Stawki VAT przy sprzedaży nieruchomości z budynkiem mieszkalnym

Stawki VAT przy sprzedaży nieruchomości z budynkiem mieszkalnym

Obecnie na rynku nieruchomości istnieje wiele podmiotów zajmujących się budową oraz sprzedażą gotowych mieszkań/domów wraz z podstawową infrastrukturą, przyłączami mediów etc. Co jednak, gdy taki podmiot chce sprzedać daną nieruchomość wraz ze znajdującym się na niej domem, a nieruchomość ta uzbrojona jest w przyłącza mediów, kanalizacji, czy choćby ogrodzenie? Czy sprzedaż powinna być obciążona jedną stawką VAT w wysokości 8%? Czy może istnieją sytuacje, w których taka sprzedaż powinna być opodatkowana niejednolicie?

Stanowisko podatnika

Wątpliwości co do właściwej stawki VAT miał przedsiębiorca, który zajmował się sprzedażą domów. Dostawa taka obejmowała budynek mieszkalny uzbrojony w instalacje i urządzenia techniczne oraz infrastrukturę znajdującą się poza nim, tj. drogę dojazdową, sieci mediów, ogrodzenia z bramą i furtką. Sprzedając taki dom, podatnik bez wyodrębnienia infrastruktury towarzyszącej zastosował do całości transakcji, czyli zarówno budynku jak i infrastruktury, obniżoną 8% stawkę VAT.

Co na to organy podatkowe?

Dyrektor KIS uznał, że podatnik zastosował niewłaściwą stawkę podatku VAT należnego, ponieważ zastosował jedną stawkę 8% do całości sprzedaży. Zwrócił przy tym szczególną uwagę na fakt, iż ustawodawca przewidział możliwość zastosowania 8% stawki VAT w odniesieniu do dostaw, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części, lub robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkalnego. Tak więc organ uznał, iż  roboty budowlane i remonty dotyczące infrastruktury towarzyszącej objęte powinny zostać stawką 23% VAT.

Również WSA nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika i oddalił jego skargę, wskazując, że możliwość zastosowania preferencyjnej stawki 8% VAT nie dotyczy dostaw i robót wykonywanych poza budynkiem. Ponadto sąd uznał, że fakt iż podstawą wykonania robót jest kompleksowa praca budowlana na zewnątrz budynku mieszkalnego, nie zmienia tego, że istnieje fizyczna możliwość odrębnego wykonania, a w konsekwencji i opodatkowania tych dostaw/usług odrębną stawką VAT właściwą dla tego typu dostaw/usług.

Zdaniem NSA

Z powyższymi twierdzeniami zgodził się NSA w wyroku z 18 października 2018 r. Sąd zgodził się z wykładnią językową pojęcia obiektu budownictwa mieszkaniowego, która swym zakresem nie obejmuje żadnych elementów i obiektów związanych z budynkiem funkcjonalnie, a więc w szczególności wszelkiej infrastruktury towarzyszącej. NSA uznał, że w tym przypadku chodził o dostawę, której przedmiotem były różne towary, a więc wymagały one przyjęcia odrębnych stawek VAT.

Polecamy: Komplet podatki 2019

Reasumując, skoro infrastruktura towarzysząca budynkowi nie jest obiektem budowlanym, to nie może ona korzystać z obniżonej stawki VAT w myśl przepisów art. 42 ust. 12 ustawy VAT, a więc dostawa budynku mieszkalnego powinna być opodatkowane stawką 8% VAT, a cała towarzysząca mu infrastruktura powinna być obciążona stawką 23% VAT.

Powyższy przypadek pokazuje, że tzw. dostawy złożone nadal budzą wątpliwości i każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Rafał Kowalski, aplikant radcowski w KSP Legal & Tax Advice

Blog o Podatkach KSP Legal & Tax Advice

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zdjęcia

Jakie stawki VAT dla sprzedaży nieruchomości z budynkiem mieszkalnym? /shutterstock.com
Jakie stawki VAT dla sprzedaży nieruchomości z budynkiem mieszkalnym? /shutterstock.com

Rafał Kowalski, aplikant radcowski w KSP Legal & Tax Advice
Rafał Kowalski, aplikant radcowski w KSP Legal & Tax Advice

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama