| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Wyższy VAT od wyrobów medycznych odczują najbardziej podatnicy

Wyższy VAT od wyrobów medycznych odczują najbardziej podatnicy

Polska oczekuje na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii stosowanej obniżonej stawki podatku od towarów i usług na sprzęt medyczny. Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej wyroby medyczne powinny być opodatkowane podstawową stawką VAT , wynoszącą aktualnie w Polsce 23%, podczas gdy w Polsce stosowana jest stawka obniżona w wysokości 8%. Dlatego też dnia 26 września 2013 roku Komisja Europejska wniosła skargę do Trybunału w zakresie stosowanej przez Polskę stawki. Zastosowanie obniżonej stawki ma zdaniem Komisji zbyt szeroki zakres, co może skutkować naruszeniem konkurencji na terytorium Unii Europejskiej.

Komisja Europejska stoi na stanowisku, że zgodnie z dyrektywą 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej do zastosowania obniżonej stawki podatku VAT konieczne jest spełnienie jednej z przesłanek. Po pierwsze stawka obniżona odnosi się do produktów przeznaczonych do leczenia lub łagodzenia skutków niepełnosprawności. Po drugie stawka obniżona może mieć zastosowanie do produktów, z których korzystają osoby niepełnosprawne na użytek własny. Zdaniem Komisji znacząca część sprzętu medycznego, do którego Polska stosuje stawkę obniżoną nie mieści się w żadnej z powyższych kategorii, zatem należy do niego stosować podstawową stawkę VAT.

Rzeczpospolita Polska nie podziela stanowiska Komisji i podtrzymuje, że stawka obniżona jest przez nią stosowana w sposób prawidłowy.

Stawka VAT na e-booki - wyroki TSUE w sprawie Francji i Luksemburga

Sprawa zastosowania obniżonej stawki do wyrobów medycznych była już przedmiotem sporu między Komisją Europejską, a Królestwem Hiszpanii. Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z dnia 17 stycznia 2013 r. poparł stanowisko Komisji, że przez zastosowanie niższej stawki podatku VAT Hiszpania uchybiła obowiązkom w zakresie implementacji dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej i obciążył Hiszpanię kosztami postępowania.

Negatywny wyrok Komisji dotyczący Hiszpanii nie napawa optymizmem w kwestii rozstrzygnięcia sprawy zastosowania przez Polskę obniżonej stawki. Potencjalna podwyżka VAT do stawki podstawowej 23 % spowoduje drastyczny wzrost cen na produkty medyczne. Zmiana ta w największym stopniu dotknie lekarzy prowadzących własną działalność gospodarczą. Wyższe koszty sprzętu medycznego to także problem dla szpitali, sanatoriów oraz przychodni, także niepublicznych.

Podstawowa stawka VAT na sprzęt przeciwpożarowy od 2016 roku

Należy prognozować, iż Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyda wyrok w sprawie stosowanej stawki w 2015 roku. Szanse na zajęcie przez Trybunał Sprawiedliwości przychylnego dla Polski stanowiska nie są duże. W przypadku przegranej następnym krokiem będzie prawdopodobnie zmiana przepisów prawa podatkowego i podwyżka stawki VAT na wyroby medyczne do 23 %. Jednakże aż do czasu zmiany przepisów obowiązująca stawka na wyroby medyczne wynosi 8 %.

Autor: Rafał Dąbrowski, Manager w Departamencie Doradztwa Podatkowego Russell Bedford Poland

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Wyższy VAT od wyrobów medycznych odczują najbardziej podatnicy /Fotolia
Wyższy VAT od wyrobów medycznych odczują najbardziej podatnicy /Fotolia

Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »