| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Kwoty limitów przy sprzedaży wysyłkowej w poszczególnych państwach Unii Europejskiej

Kwoty limitów przy sprzedaży wysyłkowej w poszczególnych państwach Unii Europejskiej

Dostawa towarów realizowana w ramach sprzedaży wysyłkowej na terytorium innego państwa Unii Europejskiej wymusza na podatniku sumowanie wartości sprzedaży. Jest to niezbędne do określenia momentu przekroczenia limitu - kwoty ustalonej przez dany kraj – po osiągnięciu której każda kolejna dostawa podlegać będzie opodatkowaniu w kraju realizacji sprzedaży.

Państwa członkowskie, które przystąpiły do Unii Europejskiej po tej dacie i nie przyjęły euro jako jednej waluty stosują kurs wymiany euro obowiązujący w dniu ich przystąpienia. W przypadku Polski był to dzień 1 maja 2004 r., w którym obowiązywał kurs Euro z dnia 30 kwietnia 2004 r. Według tabeli kursów średnich NBP na ten dzień 1 Euro miało wartość równą 4,8122 zł.

Dodać w tym miejscu można, iż przy przeliczaniu na waluty krajowe kwot, państwa członkowskie mogą zaokrąglać otrzymane kwoty do 10 % w górę lub w dół.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż podatnik, który dokonuje sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju zobligowany jest nie tylko do obliczenia wartości sprzedaży realizowanej w danym państwie, ale również ustalenia kwot limitów, a w niektórych przypadkach celem przeliczenia walut, do ustalenia daty wejścia określonego państwa do Unii Europejskiej. Należy bowiem pamiętać, iż wszystko to ma wpływ na określenie momentu, w którym sprzedaż wysyłkowa będzie obligatoryjnie opodatkowana w kraju dostawy towarów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK