REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieodpłatne przekazanie towarów nie zawsze jest dostawą w VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Nieodpłatne przekazanie towarów nie zawsze jest dostawą w VAT
Nieodpłatne przekazanie towarów nie zawsze jest dostawą w VAT

REKLAMA

REKLAMA

Powszechną praktyką reklamową stało się przekazywanie drobnych upominków w postaci towarów własnej produkcji. W szczególności nowe przedsiębiorstwa promują się na rynku w ten sposób, iż przekazują potencjalnym klientom małe ilości swoich towarów. Natomiast powstaje pytanie, czy takie zachowanie stanowi dostawę towarów, która w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT) podlega opodatkowaniu?

Przykład:
Spółka XYZ (dalej jako Spółka) zajmuje się produkcją czekolady w różnych postaciach m.in. batoniki, cukierki, ciastka etc. Spółka zawiera umowy z dystrybutorami oraz zwykłymi sklepami (dalej jako klienci) w celu zwiększenia sprzedaży swojej produkcji oraz rozszerzenia renomy. Często zdarza się, iż po spotkaniu z kontrahentami Spółka przekazuje nieodpłatnie małe zestawy swoich produktów, w szczególności wprowadzanych na rynek nowości. W skład zestawów przekazywanych kontrahentom wchodzi łącznie kilka produktów, takich jak czekoladki oraz batoniki. Wartość każdego produktu Spółki nie przekracza 10 zł, natomiast całkowita wartość zestawu często przewyższa tę kwotę 10 zł, ale nigdy 100 zł.

Autopromocja

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, za dostawę uznaje się również nieodpłatnie przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.. Jednakże przepisu tego nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika (art. 7 ust. 3 ustawy o VAT). Na podstawie art. 7 ust. 4 ww. ustawy, przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

 • o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
 • których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku VAT), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

Polecamy: Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

W odniesieniu do wskazanego przykładu powstają pytania, czy przekazywany zestaw należy uznać za prezent o małej wartości, który nie podlega podatkowi VAT, skoro wartość każdego przedmiotu wchodzącego w jego skład nie przekracza 10 zł? Czy jednak należy zsumować wartość wszystkich przekazywanych produktów i potraktować je jako jeden prezent, wartość którego nieraz przekracza 10 zł, przy czym nigdy nie przekracza 100 zł?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 4 ustawy o VAT, nie sposób jednoznacznie stwierdzić czy Spółka, w celu uznania przekazywanych zestawów czekoladek za prezent o małej wartości powinna kumulatywnie spełniać przesłanki z art. 7 ust. 4 ustawy o VAT. Zasadniczo, z samego brzmienia przepisu nie wynika, iż zamiarem ustawodawcy było nałożenie na podatnika obowiązku kumulatywnego spełnienia obydwu przesłanek. Poza tym przesłanki nie są rozdzielone ani za pomocą przecinka, ani spójnika tj. „i”, „oraz”. W związku z tym, wystarczającym jest spełnienie przynajmniej jednej przesłanki (art. 7 ust. 4 ustawy o VAT) aby uznać przekazywany zestaw za prezent o małej wartości.

W podanym przykładzie Spółka przekazuje klientom zestawy swoich produktów, przy czym wartość jednostkowa każdego z nich nie przekracza 10 zł. W związku z powyższym należy przyjąć, iż Spółka realizuje przesłankę z art. 7 ust. 4 pkt 2 w zw. z ust. 3 ustawy o VAT, pozwalającą stwierdzić, iż przekazywane zestawy stanowią prezent o małej wartości. Przy czym bez znaczenia pozostaje ilość przekazywanych przedmiotów w ramach jednego zestawu upominkowego. Istotnym jest to, że wysokość każdej osobnej czekolady lub batonika z ww. zestawu nie przekracza 10 zł.

Podobnie stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 30.11.2018 r., znak: 0114-KDIP4.4012.719.2018.1.EK: „W rezultacie dla uznania nieodpłatnego przekazania danego Towaru/ partii Towarów za prezent(y) o małej wartości w rozumieniu art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT, istotne jest, czy jedna sztuka przekazywanego Towaru spełnia definicję prezentu o małej wartości. Nie ma zatem znaczenia łączna wartość wszystkich Towarów przekazywanych jednorazowo jednej osobie, w szczególności gdy dochodzi do wydania więcej niż jednej sztuki Towaru dla jednego Obdarowanego”. Analogiczne stanowisko zostało wyrażone w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 28.11.2017 r., znak: 0114-KDIP1-1.4012.604.2017.1.KOM.

Reasumując, przekazywane przez Spółkę zestawy czekoladek własnej produkcji należy uznać za prezenty o małej wartości, których przekazanie nie będzie stanowiło dostawy towarów (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT), ponieważ wartość każdego przedmiotu z zestawu nie przekracza wysokości 10 zł. Przy czym bez znaczenia pozostaje łączna wartość upominków.

Maria Strelczenko, Młodszy konsultant podatkowy w ECDP TAX Mazur i Wspólnicy sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  Prezes ZBP: WIRON nie musi zastąpić WIBOR-u, ale inne ustalenia reformy wskaźników referencyjnych bez zmian

  W dniu 3 kwietnia 2024 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (NGR) ds. reformy wskaźników referencyjnych poinformował o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR. Przegląd będzie obejmował zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Decyzja NGR sygnalizuje, że niekoniecznie zastąpi go WIRON, ale istotne jest, że wszystkie inne ustalenia reformy pozostają w mocy – poinformował następnego dnia prezes Związku Banków Polskich i Przewodniczący Komitetu Sterującego NGR ds. wskaźników Tadeusz Białek.

  Ulga dla samotnie wychowujących dzieci. Wykładnia przepisów "skarbówki" praktycznie całkowicie wyklucza jakikolwiek udział drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka

  Wykładnia przepisów "skarbówki" praktycznie całkowicie wyklucza jakikolwiek udział drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka dla skorzystania z preferencji podatkowej przez rodzica faktycznie samotnie zajmującego się dzieckiem. Wydaje się, że przeczy to polityce prorodzinnej państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza samotnych. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się do w tej sprawie do Ministra Finansów.

  Od lipca 2024 r. wejdą przepisy ws. rejestracji podmiotów zagranicznych wykonujących przewozy drogowe w SENT

  Na początku lipca 2024 r. mają wejść w życie przepisy zakładające obowiązek rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych, wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe - wynika z opublikowanego w czwartek 11 kwietnia projektu ustawy, który został skierowany do konsultacji publicznych.

  Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni

  Tantiemy od internetu to nowe rozwiązanie, które zostało zaproponowane w projekcie implementacji dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym do polskiego systemu prawnego. Nowe przepisy budzą obawy wśród przedsiębiorców.

  KSeF a klienci biura rachunkowego - bezpłatne spotkanie 16 kwietnia, w cyklu Kawa z INFORLEX

  KSeF a klienci biura rachunkowego. Serdecznie zapraszamy na bezpłatne spotkanie 16 kwietnia. W cyklu Kawa z INFORLEX.

  REKLAMA