REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi zarządzania świadczone przez członka zarządu – skutki w VAT

VGD
VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego
Usługi zarządzania świadczone przez członka zarządu – skutki w VAT /shutterstock.com
Usługi zarządzania świadczone przez członka zarządu – skutki w VAT /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Członkowie zarządu mieli dotychczas wiele możliwości prowadzenia swojej współpracy ze spółką, która ich powołała na to stanowisko. W przeważającej części była to umowa cywilno-prawna nakierowana na powołanie odpowiedniej osoby, do wykonywania funkcji zarządczo-kontrolnych nad prowadzoną działalnością. Inną formą, równoległą do funkcji członka zarządu, było zakładanie działalności gospodarczej. Format ten, przez długi czas sprawdzał się zarówno po stronie spółki oraz po stronie członka zarządu.

Autopromocja

Czy w związku z tym zaszły jakieś zmiany?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Przełomowym punktem tutaj jest data 6 października 2017 r. kiedy została wydana interpretacja ogólna o numerze PT3.810L11.2017. Ministerstwo Finansów w piśmie do podatników wyjaśniło, kiedy prowadzona przez nich działalność nie podlega podatkowi VAT. Została tutaj dokonana wykładnia art. 15 ust. 1, 2 oraz ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT dla podatników, którzy osiągnęli przychody w związku z przynależnością do organów biorących udział w podejmowaniu decyzji.

Szczególne znaczenie ma tutaj fakt, czy prowadzona działalność (zgodnie z art 15 ust 3 pkt 3) może zostać uznana za "wykonywaną samodzielnie" w powiązaniu z czynnościami, które zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy o PIT. O tym, czy warunki zostały spełnione, czy też nie decydowało spełnienie poniższych trzech punktów:

- wykonanie powierzonych czynności;

- wynagrodzenie;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- odpowiedzialność strony zlecającej wykonanie tych czynności wobec osób trzecich

Jakie warunki muszą zostać spełnione?

W piśmie Ministerstwo Finansów wyeksponowało trzy zasadnicze kwestie, które spełnione w całości będą świadczyć o nie podleganiu podatkowi VAT dla członków zarządu.

1. Pierwszym warunkiem podniesionym w interpretacji jest sposób wykonywania czynności. W przypadku, gdy zleceniobiorca (członek zarządu) w ramach wykonywania usługi posługuje się urządzeniami technicznymi tj. telefon, komputer, samochód, a także dysponuje dostępem do innych zasobów,  które są własnością spółki (zleceniodawcy), to takie działania mogą  zostać  uznane za brak samodzielności w rozumieniu ustawy o VAT. W podobny sposób, z tymże uregulowane w umowie odgórnie, używanie zaplecza technicznego spółki przez członka zarządu również wydaje się niczym innym jak wspomniana kwestia braku samodzielności.

2. Kolejnym etapem w drodze do weryfikacji podlegania podatkowi o VAT przez członka  zarządu jest wynagrodzenie. Sprowadza się to do ustalenia, czy umowa cywilnoprawna określa stałe wynagrodzenie. W przypadku, gdy taki zapis znajduje się w umowie, należy to odczytywać jako brak ponoszenia ryzyka przez zleceniobiorcy. Warunek ten będzie również spełniony, nawet jeżeli oprócz elementu stałego, wynagrodzenie będzie zawierać składnik zmienny np. wypłacany za osiągnięcie pewnych wyników.

W opracowaniu Minister Finansów opisał również jak na taką proporcję należy patrzeć tj. część zmienna do części stałej nie może przekroczyć 50%. Jednocześnie uzależnianie części stałej wynagrodzenia zarządzających w zależności od pozycji spółki, zakresu zadań czy np przyznania rocznej premii będzie również traktowany jako spełnienie tego warunku.

3. Ostatnim warunkiem, który tym samym zamyka badanie, jest odpowiedzialność zlecającego wobec osób trzecich. Oznacza to, że jeśli umowa łącząca dwie strony, wskazuje zleceniobiorcę jako odpowiedzialnego za powierzone zadania, to nie zostanie spełniona przesłanka samodzielności w rozumieniu ustawy o VAT. Wynik będzie również podobny, jeśli zasada odpowiedzialności nie zostanie przewidziana.

Zatem, jeżeli zleceniobiorca posługuje się infrastrukturą, narzędziami i urządzeniami technicznymi, wynagrodzenie w umowie jest tak skonstruowane, ze wskazuje na jego stały poziom oraz to zlecający ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich wówczas zarządzającego nie można uznać za podatnika VAT.

Należy podkreślić, że brak spełnienia któregokolwiek wyżej wymienionego warunku spowoduje, że osoba zarządzająca będzie występować w charakterze podatnika VAT.

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

W każdym przypadku niezbędna jest analiza zawartych umów na wykonywanie czynności zarządzania aby odpowiednio je zakwalifikować i ocenić pod kątem chociażby tych trzech podstawowych warunków.

Jak należy ocenić interpretację?

Wyklarowanie sposobu postępowania odnośnie podatku VAT dla członków zarządu należy odczytać pozytywnie. Daje to podatnikom drogowskaz w jaki sposób należy sporządzać umowy, aby nie narazić się na negatywne konsekwencje. Z drugiej strony, podatnicy będą musieli niewątpliwie zwiększyć czujność, a w przypadku niezastosowania się do wymienionych reguł, będą musieli dokonać stosownych korekt. Nadmienić również należy, że chociaż kwestia podatku VAT została wyjaśniona, to czy podobnie będzie w przypadku podatku dochodów?

Z pewnością, podatnicy będą wysyłali zapytania, aby i na to pytanie uzyskać jednoznaczną odpowiedź.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA