| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak ustanowić kaucję w VAT

Jak ustanowić kaucję w VAT

Którym podatnikom VAT zwracany jest do 180 dni? Jakie korzyści wynikają z wpłacenia kaucji gwarancyjnej? Jaką formę może mieć kaucja? Po jakim okresie kaucja ulega zwrotowi?

Obowiązek rejestracji
 
Kaucja gwarancyjna w VAT wiąże się ściśle z obowiązkiem rejestracyjnym i zgłoszeniowym. Zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy VAT podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni muszą przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub nabycia dokonać zgłoszenia rejestracyjnego (patrz: formularze i wzory).
Co do zasady zgłoszenie rejestracyjne polega na zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. Do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego zobowiązani są wszyscy podatnicy VAT przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej. Również w tym przypadku zgłoszenie musi trafić do naczelnika urzędu skarbowego. W przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne, rybackie oraz prowadzących tylko działalność rolniczą, zgłoszenia rejestracyjnego może dokonać tylko jedna z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych. Także w przypadku podatników zwolnionych przewidziano preferencje. Mogą oni, ale nie muszą, składać zgłoszenia. Po złożeniu zgłoszenia przez podatnika VAT naczelnik urzędu skarbowego rejestruje go i potwierdza jego zarejestrowanie jako „podatnika VAT czynnego”. W przypadku podatników, którzy nie muszą składać zgłoszenia, zostają zarejestrowani jako „podatnicy VAT zwolnieni”.
Zgłoszenie rejestracyjne dotyczy także tych podatników, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła równowartość 10 000 euro, jak również tych, którzy zamierzają złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania określonych czynności, jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Konsekwencją złożenia zawiadomienia o rozpoczęciu czynności wewnątrzwspólnotowych jest zarejestrowanie jako podatnika VAT UE.
 
Kiedy rejestracja VAT UE wydłuża termin zwrotu
 
Niestety w pewnych sytuacjach ustawową konsekwencją zarejestrowania jako podatnika VAT UE jest wydłużenie terminu do zwrotu VAT. Stanie się tak w odniesieniu do dwóch grup podatników VAT:
• rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych, czyli tych, którzy wcześniej w ogóle nie byli zarejestrowani jako podatnicy VAT,
• którzy rozpoczęli wykonywanie czynności opodatkowanych, w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia do zarejestrowania jako podatnicy VAT UE i którzy zostali zarejestrowani.
Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT podatnikom przysługuje prawo do zwrotu podatku. Jest to jedno z podstawowych uprawnień. Zasadniczo zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika. W części przypadków organ podatkowy ma na to 180 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika (mimo że jest to wyjątek od ogólnego 60-dniowego terminu zwrotu). Na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową, kwota różnicy podatku podlegająca zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia ulega podwyższeniu, jeżeli podwyższenie tej kwoty jest uzasadnione sezonowością produkcji lub sezonowością wykonywanych usług, lub sezonowością skupu produktów rolnych. W terminie 60 dni zwrot przysługuje także podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej. Ale muszą złożyć umotywowany wniosek w tym celu.
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK