| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Koszty najczęściej kwestionowane przez urzędników

Koszty najczęściej kwestionowane przez urzędników

Im wyższe koszty generuje firma, tym niższy podatek może zapłacić. Niestety, sytuacje takie interesują fiskusa, który sprawdza rozliczenia firmy i nierzadko je kwestionuje. Podatnik nie musi jednak być bierny. Od niekorzystnych decyzji może się odwoływać. Wydatki zaś powinien dokumentować.

Koszty sprawdzenia kontrahenta
Coraz częściej zdarza się, że kontrahenci nie dotrzymują umów, spóźniają się z płatnościami. Nic dziwnego, że partnerzy handlowi, podpisując kontrakt, starają się zabezpieczyć na wszelkie możliwe sposoby. Jednym z takich sposobów jest możliwość sprawdzenia przyszłego kontrahenta np. w Krajowym Rejestrze Długów albo uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu przez kontrahenta w podatkach. To jednak kosztuje. Nie dziwi zatem, że wydatki te podatnik chciałby zaliczyć do kosztów podatkowych.
Co do zasady kosztem uzyskania przychodów są wszystkie wydatki, jakie podatnik ponosi w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem tych, które szczegółowo wymieniają ustawy o podatkach dochodowych (ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych). W katalogach tych nie ma mowy o opłacie abonamentowej z tytułu uzyskiwania informacji z Krajowego Rejestru Długów.
Słusznie zatem podatnicy uważają, że wydatki poniesione na ten cel powiększają koszty uzyskania przychodów. Powinni jednak pamiętać, że każdorazowo będą zobowiązani do wykazania, czy poniesienie konkretnego wydatku ma związek z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. Jeśli tego związku nie wykażą, nie będą mogli zaliczyć określonego wydatku do kosztów, a nawet jeśli wrzucą wydatek w ciężar kosztów prowadzonej działalności, mogą narazić się na nieprzyjemności ze strony organów podatkowych, jeśli te dokonają kontroli i zakwestionują zasadność danego wydatku.
Koszty pośrednie i bezpośrednie
Na przełomie lat podatkowych dużego znaczenia nabiera podział kosztów na te, które powinny być przyporządkowywane do konkretnych przychodów, oraz pozostałe - tylko pośrednio związane z przychodem. Problem dotyczy wszystkich podatników prowadzących księgi rachunkowe. Od początku tego roku przepisy dotyczące momentu zaliczania wydatków do kosztów uległy zmianie. Nowe brzmienie przepisów powinno ułatwić podatnikom rozliczenia. Z przepisów wynika, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.
Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:
- sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
- złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego
- są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.
Z kolei koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK