| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prawidłowo sporządzić sprawozdanie finansowe

Jak prawidłowo sporządzić sprawozdanie finansowe

Do 31 marca spółki powinny zakończyć sporządzanie jednostkowych sprawozdań finansowych i przedłożyć je do zatwierdzenia odpowiednim organom. Przy tworzeniu sprawozdania finansowego należy dokładnie określić, których okresów sprawozdawczych dotyczą poniesione przez jednostkę koszty. Firmy nie powinny bowiem przyporządkowywać ich jedynie na podstawie terminu otrzymania faktury. Może to znacznie zniekształcić obraz sytuacji majątkowej firmy przedstawiony w sprawozdaniu. Warto przeanalizować tę kwestię dokładnie.

Zaliczkę na zakup samochodu zalicza się do rzeczowych aktywów trwałych i wykazuje w bilansie po stronie aktywów w wierszu A.II.3 jako „Zaliczki na środki trwałe w budowie”.

Zaliczki na środki trwałe w budowie wykazują tylko te jednostki, które na poczet dostaw związanych z budową środków trwałych przekazały zaliczki i do dnia bilansowego nie mają pokrycia w zrealizowanych przez wykonawców robotach budowlanych.

Jeżeli jednostka wpłaciła zaliczkę na zakup samochodu do firmy będącej dostawcą pojazdu, to zgodnie z par. 14 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. W związku z powyższym dostawca pojazdu powinien wystawić fakturę VAT, ponieważ obowiązek podatkowy powstał z chwilą otrzymania zaliczki (art. 19 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług).

Otrzymana przez nabywcę faktura powinna być zaewidencjonowana w następujący sposób: 1) Kwota netto faktury: strona Wn konta 20-5 „Zaliczki na środki trwałe w budowie”; 2) Podatek VAT z faktury: strona Wn konto 22-1 „VAT naliczony i jego rozliczenie”; 3) Kwota brutto faktury: strona Ma konto 24 „Pozostałe rozrachunki”.

Wpłatę zaliczki na poczet zakupu samochodu ewidencjonuje się odpowiednio: strona Wn konta 24 „Pozostałe rozrachunki”, strona Ma konta 13-0 „Rachunek bankowy”.

Należy pamiętać, że tylko w przypadku zakupu samochodu ciężarowego możemy w całości odliczyć VAT. Jeżeli jednostka wpłaciła zaliczkę na zakup samochodu osobowego, to zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT podatnik może odliczyć tylko 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Zatem część podatku naliczonego VAT, która nie będzie podlegała odliczeniu, również powinna zostać zaksięgowana na koncie „Zaliczki na środki trwałe w budowie” i wykazana w tej pozycji w bilansie.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości przez środki trwałe rozumie się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. W sytuacji kiedy dostawca dostarczy jednostce zakupiony samochód i będzie on spełniał wymogi środka trwałego, to nabywca powinien go przyjąć do ewidencji środków trwałych. Księgowanie wcześniej wpłaconej zaliczki w momencie przyjęcia samochodu do używania będzie wyglądało następująco: strona Wn konta 010 „Środki trwałe” (w analityce: Środki transportowe), strona Ma konta 20-5 „Zaliczki na środki trwałe w budowie”

W momencie sprzedaży samochodu nabywcy dostawca powinien wystawić fakturę końcową, którą również należy zaksięgować. Jeżeli samochód spełnia od razu wymogi środka trwałego, to faktura powinna być ujęta w księgach tak jak poniżej: 1) Kwota netto faktury: strona Wn konta 010 „Środki trwałe”; 2) Podatek VAT z faktury: strona Wn konto 22-1 „VAT naliczony i jego rozliczenie”; 3) Kwota brutto faktury strona Ma konta 24 „Pozostałe rozrachunki”.

ANNA PŁACHETKA

menedżer w departamencie rachunkowości HLB Frąckowiak i Wspólnicy

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK