| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Z poglądem tym nie zgadza się jednak Ministerstwo Finansów. Już w wyjaśnieniach wydanych przed likwidacją zwolnienia („Rzeczpospolita” z 23 grudnia 2003 r.) stwierdziło: Do końca 2003 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (…) funkcjonują dwa zwolnienia określone w art. 21 ust. 1 pkt 13 i 22. Na podstawie tych przepisów wolne od podatku dochodowego są:
ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność (art. 21 ust. 1 pkt 13),
kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych na potrzeby zakładu pracy (art. 21 ust. 1 pkt 22).
Należy zauważyć, iż pierwotny tekst ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opublikowany w Dzienniku Ustaw z 1991 r. Nr 80, poz. 350, także zawierał ww. niezależne od siebie tytuły zwolnień przedmiotowych. Ustawodawca nie powielał zatem zwolnienia, które mieści się już w zakresie innego przepisu. Stąd nie można uznać, iż zakres przedmiotowy zwolnienia określonego w pkt 22 mieści się w przepisie pkt 13. W związku z tym skreślenie pkt 22 w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza likwidację tego zwolnienia. Na marginesie należy zauważyć, iż od 1 stycznia 2004 r. świadczenia z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych na potrzeby zakładów pracy w celu odbycia podróży służbowej będą korzystały ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z przedstawionym stanowiskiem ministerstwa trudno się zgodzić. Jeśli bowiem zwolnienie dotyczące ekwiwalentów jest zwolnieniem ogólnym (odnoszącym się do wszelkiego rodzaju ekwiwalentów), to zwolnienie ryczałtów było przepisem szczególnym mającym zastosowanie tylko do kwot z tytułu używania samochodów przez pracowników. Ryczałt jest bowiem formą ekwiwalentu, z określonymi zasadami jego stosowania. Ponieważ rozwiązanie szczególne zostało zlikwidowane, od 1 stycznia 2004 r. zastosowanie powinien mieć przepis ogólny. Należy wyraźnie podkreślić – nadal obowiązuje zwolnienie ekwiwalentów za wykorzystywany przez pracowników sprzęt. Nie ma podstaw, aby twierdzić, że takim sprzętem nie jest samochód.
Jednak ministerstwo konsekwentnie podtrzymuje swoje stanowisko. W następnych wyjaśnieniach (pismo z 10 lutego 2004 r. opublikowane w „Rzeczpospolitej” z 12 lutego 2004 r.) Ministerstwo Finansów podkreśliło, że ryczałt samochodowy jest przychodem ze stosunku pracy, a nie z innych źródeł (co mogłoby wynikać z faktu, że jest on wypłacany na podstawie umowy cywilnoprawnej zawieranej z pracownikiem).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »