| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy należy amortyzować samochód osobowy o wartości 1500 zł

Czy należy amortyzować samochód osobowy o wartości 1500 zł

Spółka zakupiła od osoby fizycznej samochód osobowy w cenie 1500 zł. Czy samochód ten można amortyzować jednorazowo, na podstawie umowy kupna? Czy VAT od zakupów związanych z eksploatacją tego samochodu podlega odliczeniu?


RADA
Samochód osobowy o wartości 1500 zł, jeśli zostanie zaliczony do środków trwałych, można zamortyzować jednorazowo w miesiącu oddania do używania lub w miesiącu następnym.
VAT od zakupów związanych z eksploatacją samochodu osobowego (oprócz paliwa) podlega odliczeniu.

UZASADNIENIE
Przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów muszą prowadzić ewidencję wyposażenia.
Ewidencja wyposażenia obejmuje tylko te składniki, których wartość początkowa, w rozumieniu odrębnych przepisów, przekracza 1500 zł. Natomiast na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się, gdy wartość początkowa środka trwałego w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3500 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 3500 zł, podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych albo dokonać amortyzacji jednorazowo – w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego albo w miesiącu następnym.
Co rozumiemy przez wyposażenie
Wyposażeniem są rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną działalnością, niezaliczone do środków trwałych.
Ponadto, zgodnie z art. 22d. updof, podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, których wartość początkowa nie przekracza 3500 zł. Wydatki te stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.
Amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
• budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
• maszyny, urządzenia i środki transportu,
• inne przedmioty
o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu, zwane środkami trwałymi.
Jeśli zatem składnik majątku spełnia warunki uznania go za środek trwały, a jego wartość początkowa nie przekracza 3500 zł, podatnik może wybrać jedno z następujących rozwiązań:
• nie zaliczać go do środków trwałych, a wydatek poniesiony na jego nabycie zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania go do używania, lub
• zaliczyć taki składnik majątku do środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych na zasadach ogólnych albo zamortyzować go jednorazowo w miesiącu oddania do używania lub w miesiącu następnym.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »