| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Uproszczona ewidencja księgowa dla większej liczby jednostek od 2019 r.

Uproszczona ewidencja księgowa dla większej liczby jednostek od 2019 r.

Ustawodawca przygotował szereg zmian w ustawie o rachunkowości, które wejdą w życie już na początku 2019 r. Wśród zaproponowanych nowych rozwiązań znajduje się m.in. możliwość prowadzenia uproszczonej ewidencji księgowej przez szerszą grupę jednostek.

Zmiana obejmuje wszystkie jednostki stosujące ustawę o rachunkowości z wyłączeniem jednostek określonych w art. 3 ust. 1e pkt 1–6  ustawy o rachunkowości (tj. jednostek zaufania publicznego).

Jednostki te będą miały możliwość skorzystania w 2019 r. z wymienionych uproszczeń, w przypadku gdy 2018 r. nie przekroczyły co najmniej dwóch z trzech wielkości:

a) 25 500 000 zł (dotychczas była to kwota 17 000 000 zł) – w przypadku sumy aktywów bilansu  na koniec roku obrotowego,

b) 51 000 000 zł (dotychczas była to kwota 34 000 000 zł) – w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,

c) 50 osób – w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty.

Jest to więc znaczące podniesieniu progów wartościowych dotyczących sumy aktywów oraz przychodów ze sprzedaży towarów i produktów. W związku z czym od 1 stycznia 2019 r. zwiększy się ilość jednostek objętych i nieobjętych dyrektywą w sprawie rachunkowości, które będą mogły korzystać z uproszczeń przewidzianych dla tych jednostek w ewidencji księgowej w zakresie np. klasyfikowania umów leasingu w sposób uproszczony (tj. według zasad określonych w przepisach podatkowych).

Przy czym, jednostka, która będzie chciała skorzystać z możliwość stosowania uproszczeń w powyższym zakresie musi podjąć decyzję o ich stosowaniu, następnie decyzja ta musi zostać uwzględniona w przyjętych przez jednostkę zasadach (polityce) rachunkowości.

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym  (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2252).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »