| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Uproszczona ewidencja księgowa dla większej liczby jednostek od 2019 r.

Uproszczona ewidencja księgowa dla większej liczby jednostek od 2019 r.

Ustawodawca przygotował szereg zmian w ustawie o rachunkowości, które wejdą w życie już na początku 2019 r. Wśród zaproponowanych nowych rozwiązań znajduje się m.in. możliwość prowadzenia uproszczonej ewidencji księgowej przez szerszą grupę jednostek.

Zmiana obejmuje wszystkie jednostki stosujące ustawę o rachunkowości z wyłączeniem jednostek określonych w art. 3 ust. 1e pkt 1–6  ustawy o rachunkowości (tj. jednostek zaufania publicznego).

Jednostki te będą miały możliwość skorzystania w 2019 r. z wymienionych uproszczeń, w przypadku gdy 2018 r. nie przekroczyły co najmniej dwóch z trzech wielkości:

a) 25 500 000 zł (dotychczas była to kwota 17 000 000 zł) – w przypadku sumy aktywów bilansu  na koniec roku obrotowego,

b) 51 000 000 zł (dotychczas była to kwota 34 000 000 zł) – w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,

c) 50 osób – w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty.

Jest to więc znaczące podniesieniu progów wartościowych dotyczących sumy aktywów oraz przychodów ze sprzedaży towarów i produktów. W związku z czym od 1 stycznia 2019 r. zwiększy się ilość jednostek objętych i nieobjętych dyrektywą w sprawie rachunkowości, które będą mogły korzystać z uproszczeń przewidzianych dla tych jednostek w ewidencji księgowej w zakresie np. klasyfikowania umów leasingu w sposób uproszczony (tj. według zasad określonych w przepisach podatkowych).

Przy czym, jednostka, która będzie chciała skorzystać z możliwość stosowania uproszczeń w powyższym zakresie musi podjąć decyzję o ich stosowaniu, następnie decyzja ta musi zostać uwzględniona w przyjętych przez jednostkę zasadach (polityce) rachunkowości.

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym  (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2252).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »