reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Projekt rozporządzenia w sprawie sposobu przekazywania ksiąg podatkowych

Projekt rozporządzenia w sprawie sposobu przekazywania ksiąg podatkowych

19 lipca 2019 roku uchwalona została ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa wprowadziła zmiany m.in. w ustawie z 8 marca 2013 roku o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, nadano jej nowy tytuł: ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Przygotowywane jest rozporządzenie wykonawcze do tej ustawy określające zasady przekazywania Prezesowi UOKiK ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w toku postępowania. Zarówno rozporządzenie jak i nowelizacja ustawy mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Obowiązek przekazywania Prezesowi UOKiK ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w toku postępowania w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych.

Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych wskazuje, iż każdy może zgłosić do Prezesa UOKiK podejrzenie wystąpienia nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych. W takim przypadku po spełnieniu przesłanek formalnych Prezes wydaje postanowienie o wszczęciu postępowania i zawiadamia o tym stronę postępowania. W toku postępowania Prezes Urzędu może żądać od podmiotów, także w przypadku gdy nie są stronami transakcji handlowej, prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

W dniu 20 listopada 2019 roku opublikowano projekt rozporządzenia mający na celu wykonanie obowiązków nałożonych na Ministra Rozwoju w związku z  opublikowaniem zmiany ustawy.

W projekcie określono sposób przekazywania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych, części tych ksiąg oraz dowodów księgowych w postaci elektronicznej, oraz wymagania techniczne dla informatycznych nośników danych, na których księgi mogą być zapisane i przekazywane.

Księgi będą mogły być przekazywane za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej albo na informatycznych nośnikach danych.

Księgi przesyłane w ten sposób są opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym.

Informatyczne nośniki danych, na których księgi będą mogły być przekazywane powinny być oznakowane w sposób pozwalający na jednoznaczną identyfikację nośnika; przystosowane do przenoszenia pomiędzy powszechnie dostępnymi urządzeniami odczytującymi i dostosowane do przechowywania w temperaturze 18-22°C przy wilgotności względnej 40-50%. Ponadto informatyczne nośniki danych powinny zapewniać możliwość wiernego odczytywania danych w urządzeniach produkowanych przez różnych producentów, właściwych dla danego typu nośnika.

Rozporządzenie powinno wejść w życie 1 stycznia 2020 r., tj. w tym samym terminie, w którym wchodzi w życie ww. nowelizacja ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (nowy tytuł: ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych).

Rozporządzenie Ministra Rozwoju w sprawie sposobu przekazywania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane - projekt

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama