REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podpis zaufany także pod e-sprawozdaniem finansowym w PDF czy Excel-u

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Podpis zaufany także pod e-sprawozdaniem finansowym w PDF czy Excel-u
Podpis zaufany także pod e-sprawozdaniem finansowym w PDF czy Excel-u

REKLAMA

REKLAMA

Podpisem zaufanym potwierdzonym Profilem Zaufanym (eGO) można już podpisywać sprawozdania finansowe przygotowanie w formacie elektronicznym innym niż XML. Czyli np. w PDF, .docx,(Word) czy .xls (Excel). Dotąd nie było można podpisać e-sprawozdania w tych innych formatach.

To ważna wiadomość m.in. dla fundacji, stowarzyszeń i innych podmiotów, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Wprawdzie muszą one tworzyć sprawozdania elektronicznie i w taki sposób je podpisywać, ale nie mają obowiązku sporządzania ich w strukturach logicznych określonych przez ministra finansów.

Autopromocja

Obowiązkowo w formacie XML muszą sporządzać sprawozdania tylko podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Natomiast fundacje i stowarzyszenia mogą to zrobić np. w PDF.

Polecamy: 27 czerwca - Bezpłatne webinarium e-Sprawozdania – ostatni dzwonek!

Mimo tego narzekają one na koszty, bo dotychczas bezpłatnym profilem zaufanym można było sygnować tylko pliki XML. Inne należało sygnować podpisem kwalifikowanym. Zakup kilkudziesięciu podpisów kwalifikowanych to spore obciążenie. Koszty generuje też zamiana formatu na XML, nie mówiąc już o tym, że wymaga czasu. Pisaliśmy o tym w artykule ”Nie tylko firmy mają kłopot z e-sprawozdaniami„ (DGP nr 45/2019).

Okazuje się, że problem został już usunięty – profilem zaufanym (bezpłatnym) można już podpisać różne pliki. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taką informację wraz z instrukcją dotyczącą podpisu można też znaleźć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji (https://obywatel.gov.pl/praca-i-biznes/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany).

Ministerstwo Cyfryzacji informuje na tej stronie m.in., że dokument elektroniczny, który można podpisać podpisem zaufanym potwierdzonym Profilem Zaufanym (eGO) powinien:
- być zapisany jako pojedynczy plik — maksymalny rozmiar 10 MB,
- mieć rozszerzenie: .txt, .rtf, .pdf, .xps, .odt, .ods, .odp, .doc, .xls, .ppt, .docx, .xlsx, .pptx, .csv, .jpg, .jpeg, .tif, .tiff, .geotiff, .png, .svg, .wav, .mp3, .avi, .mpg, .mpeg, .mp4, .m4a, .mpeg4, .ogg, .ogv, .zip, .tar, .gz, .gzip, .7Z, .html, .xhtml, .css, .xml, .xsd, .gml, .rng, .xsl, .xslt, .TSL, .XMLsig, .XAdES, .PAdES, .CAdES, .ASIC, .XMLenc, .dwg, .dwf, .dxf, .dgn, .jp2,

Sprawozdanie musi być podpisane profilem zaufanym przez wszystkie osoby w zarządzie, nawet gdy jest ich 20–30

To dobra wiadomość nie tylko dla fundacji i stowarzyszeń, ale też dla podmiotów sporządzających roczne raporty według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. One nie muszą jeszcze przygotowywać sprawozdań w strukturach logicznych określonych przez ministra finansów.

Będą dalsze zmiany

W odpowiedzi na pytanie DGP resort finansów przypomniał, że sprawozdanie musi być podpisane profilem zaufanym przez wszystkie zobowiązane osoby. To problem dla podmiotów, w których zarządzie jest nawet 20–30 osób. Resort finansów zdaje sobie z tego sprawę i dlatego – jak nas poinformował – pracuje wraz z ministerstwami Cyfryzacji i Sprawiedliwości również nad zmianami w tym zakresie. Nie zdradza jednak szczegółów.

Ministerialna aplikacja e-sprawozdania finansowe

Organizacje non profit mogą także liczyć na kolejne udogodnienie. Jeszcze w marcu 2019 r. MF zamierza udostępnić nową wersję aplikacji e-sprawozdania finansowe. Obecnie służy ona osobom fizycznym prowadzącym księgi rachunkowe. Mogą one za jej pomocą sporządzać sprawozdania, podpisywać i wysyłać do szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Już w marcu 2019 r. z aplikacji mają też korzystać fundacje, stowarzyszenia i inni podatnicy CIT niewpisani do rejestru przedsiębiorców KRS. Przypomnijmy, że przesyłają oni podpisane sprawozdania nie do szefa KAS, tylko do naczelników urzędów skarbowych.

Ale uwaga: aplikacja umożliwi im tylko sporządzanie i podpisywanie raportów. Nie będzie możliwości wysyłki – zastrzega MF. Dodaje, że w tym celu będzie można np. użyć e-PUAP.

Sprawozdania tworzone w aplikacji będą ustrukturyzowane, mimo że na razie nie jest to obligatoryjne m.in. dla fundacji i stowarzyszeń.

Docelowo MF planuje ujednolicenie obowiązków sprawozdawczych podatników CIT niewpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS i osób fizycznych. Wszyscy oni będą tworzyć sprawozdania w strukturach logicznych i wysyłać je do szefa KAS.

Narzędzie do odczytu

Ministerstwo Finansów zapewniło też, że zamierza udostępnić narzędzie do odczytu sprawozdań przygotowanych w strukturach logicznych. Podkreśla, że już teraz aplikacja e-Sprawozdania umożliwia przejrzenie treści przygotowanych w niej raportów. Jeśli sprawozdanie zostanie przygotowane za pomocą innego narzędzia, nie ma gwarancji odczytania jego pełnej treści.©℗

Podpisane sprawozdania pozostają nieczytelne - opinia
Agnieszka Baklarz
biegły rewident, członek zarządu w A. Bombik Kancelaria Biegłego Rewidenta sp. z o.o.

Przetestowałam nowy sposób podpisywania pilików i faktycznie on działa. Po zalogowaniu na e-PUAP można wybrać plik z pulpitu (np. w formacie PDF) i podpisać profilem zaufanym. Następuje to w ten sposób, że załączony plik automatycznie zmienia swoją formę na XML.

Nadal jednak jest problem, bo tak zakodowane sprawozdanie jest kompletnie nieczytelne dla odbiorcy. A przypomnę, że powinien móc je przeczytać organ nadzorczy (fundacji, stowarzyszenia).

Nadal więc aktualny jest problem zatwierdzania rocznych raportów w ciemno.

Rozwiązaniem tego problemu jest oczywiście stworzenie własnego pliku XML (tworzy się to na przykład w notatniku, zapisując plik tekstowy w formacie UTF-8). Sprawozdanie ma wówczas formę tekstową, zrozumiałą dla przeciętnego odbiorcy.

Niezrozumiałe jest natomiast, dlaczego Ministerstwo Finansów, mimo zapowiedzi, wciąż nie udostępniało narzędzia do odczytu rocznych sprawozdań tworzonych w XML, lecz w inny sposób. Jego przygotowanie nie jest aż takie skomplikowane.

Agnieszka Pokojska agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

REKLAMA