REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podpisywanie i składanie dokumentów elektronicznych do RDF w 2019 r.

Robert Drożdż
Kancelaria Radców Prawnych Tomasz Czapczyński
Jakie dokumenty przygotować po sprawozdaniu finansowym? fot. shutterstock
Jakie dokumenty przygotować po sprawozdaniu finansowym? fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dla większości podmiotów nadchodzi czas sporządzania dodatkowych dokumentów, związanych z corocznymi zebraniami wspólników. Co może zmienić się od 2019 r. w składaniu tych dokumentów? Podpowiadamy jak sporządzać i podpisywać dokumenty elektroniczne składane do RDF.

Elektroniczne sprawozdanie z działalności i uchwały wspólników

Wraz z końcem marca 2019 r. minęła pierwsza fala „gorączki” związanej z przygotowywaniem dokumentów finansowych spółek handlowych według nowych standardów. Ostatnie zmiany w ustawie o rachunkowości wymusiły składanie sprawozdań finansowych w szczególnej formie elektronicznej – ustrukturyzowanych plików .xml.

REKLAMA

Autopromocja

Ministerstwo Finansów – wprawdzie na ostatnią chwilę, ale jednak – zdążyło z opublikowaniem na swojej stronie struktur tych plików. Udostępniona została także odpowiednia aplikacja.

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Jakie dokumenty przygotować po sprawozdaniu finansowym?

Sprawozdania finansowe najczęściej są już za nami. Jednak obecnie dla większości podmiotów nadchodzi czas sporządzania dodatkowych dokumentów, związanych z corocznymi zebraniami wspólników. Najczęściej to w czerwcu właśnie w spółkach handlowych odbędą się: zebrania wspólników (w wypadku spółek osobowych), zwyczajne zgromadzenie wspólników (dla spółki z o.o.) oraz walne zgromadzenie akcjonariuszy (dla spółki akcyjnej). W większości wypadków spółki handlowe muszą sporządzić i złożyć do Repozytorium Dokumentów Finansowych nie tylko sprawozdanie finansowe, ale również dodatkowo:

  1. sprawozdanie z działalności (dotyczy podmiotów wymienionych w art. 49 ust. 1 ustawy o rachunkowości);
  2. uchwałę organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdań;
  3. uchwałę organu zatwierdzającego o podziale zysku lub pokryciu straty,

a także, jeśli spółka podlegała badaniu przez biegłego rewidenta:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. opinię biegłego rewidenta z badania sprawozdania finansowego.

Poniżej wskazujemy, co może zmienić się od 2019 r. w składaniu tych dokumentów.

Gdzie składać dokumenty?

W tej kwestii wszystko pozostaje bez zmian. Dalej właściwym adresem jest Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF).

Do kiedy należy złożyć dokumenty?

Także terminy nie ulegają zmianie. Art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości niezmiennie wymaga, aby wszystkie dokumenty złożyć w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Co ważne – jeśli właściwy organ nie zatwierdził sprawozdania, to i tak należy je złożyć – w terminie 15 dni od dnia, gdy najpóźniej zatwierdzenie miało nastąpić (w praktyce: dla większości podmiotów będzie to 15 lipca). Jeśli takie niezatwierdzone sprawozdanie zostanie zatwierdzone później (np. w sierpniu) – należy je złożyć ponownie wraz z dokumentami zatwierdzającymi.

Jak podpisać sprawozdanie z działalności?

Nowe brzmienie art. 49 ust. 7 ustawy o rachunkowości wymaga, aby w przypadku podmiotów wpisanych do KRS elektronicznie podpisane zostało nie tylko sprawozdanie finansowe, ale także sprawozdanie z działalności (w wypadku spółek osobowych podpisują je wszyscy wspólnicy prowadzący sprawy spółki, w wypadku spółek kapitałowych – wszyscy członkowie zarządu). Podpis można złożyć tylko elektronicznie, w dwóch formach: kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP.

Jeśli wszyscy zobowiązani do podpisu dysponują podpisem kwalifikowanym rzecz jest prosta – takiego podpisu można użyć do podpisania każdego dokumentu. Trudności zaczynają się przy korzystaniu z podpisu zaufanego ePUAP (a tak przecież jest w większości przypadków). Ministerstwo Finansów nie udostępniło struktur logicznych (.xml) dla sprawozdania z działalności, tym samym podpisu elektronicznego nie podpiszemy ani przez portal RDF, ani przez aplikację e-Sprawozdania Finansowe.

Nie wystarczy też samo przesłanie dokumentu do RDF i złożenie podpisu pod zgłoszeniem (a nie pod sprawozdaniem). Wprawdzie system najpewniej dokument taki przyjmie, ale będzie on błędny i będzie przesądzał o niesporządzeniu sprawozdania z działalności. Wniosek jest dość groźny: taki błąd formalny może być zakwalifikowany, jako przestępstwo niesporządzenia sprawozdania z działalności, stypizowane w art. 77 pkt 2 ustawy o rachunkowości.

Czy trzeba więc wyposażyć się w podpis kwalifikowany? Wydaje się, że istnieje możliwość uniknięcia tej komplikacji. Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło platformę, na której można poprzez ePUAP podpisać każdy dokument. Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa pod tym linkiem.

Korzystanie z usługi jest bardzo proste: wystarczy przesłać w przeglądarce dokument w jednym z dostępnych formatów (np. .pdf), złożyć podpis profilem zaufanym ePUAP, a system zwróci nam do ściągnięcia dokument w formacie .xml, zawierającym podpis zaufany ePUAP. Taki dokument .xml byłby właściwie podpisanym sprawozdaniem z działalności, które należy przesłać do RDF.

Udostępnioną usługę zdecydowanie warto wykorzystać do podpisania sprawozdania z działalności.

Czy podpisać uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdań oraz o podziale zysku lub pokryciu straty oraz opinię z badania?

Ustawa o rachunkowości nie wymaga, aby kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpis ePUAP składać dodatkowo pod uchwałą o zatwierdzeniu sprawozdań, uchwałą o podziale zysku lub pokryciu straty czy pod opinią z badania przez biegłego rewidenta.

Czy dokumenty należy wysyłać do Urzędu Skarbowego?

REKLAMA

W związku z powstaniem Repozytorium Dokumentów Finansowych i faktem, iż organy Krajowej Administracji Skarbowej mają do niego dostęp elektroniczny zniesione zostały dla podmiotów wpisanych do KRS wymogi przesyłania dokumentów finansowych do Urzędu Skarbowego (art. 45 ust. 5 ustawy o PIT oraz art. 27 ust. 2 zd. 1 ustawy o CIT).

Należy jednak pamiętać, że wymóg ten może dotyczyć podmiotów niewpisanych do KRS (przykładowo: wraz z zeznaniem PIT sprawozdanie finansowe mają obowiązek wysłać osoby fizyczne, prowadzące tzw. „pełną księgowość”, czyli księgi rachunkowe – np. w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej czy spółki cywilnej).

Kto składa dokumenty do RDF?

W tym zakresie zmiany mają charakter ewidentnie ułatwiający. Od 4 marca 2019 r. może to zrobić także prokurent. Niezmiennie – jeśli dokumenty zgłasza osoba uprawniona do reprezentacji zgodnie z wpisem do KRS (wspólnik spółki osobowej, członek zarządu, prokurent), to musi ona posiadać ujawniony w KRSie nr PESEL.

Uwaga! Od 1 kwietnia 2019 r. techniczną możliwość złożenia dokumentów przez RDF uzyskali również radcy prawni i adwokaci.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak powinna krok po kroku wyglądać procedura przygotowania pozostałych dokumentów do RDF i ich zgłoszenie – zapraszamy do kontaktu ze specjalistami naszej Kancelarii.

Jak od 2019 r. sporządzać i podpisywać dokumenty elektroniczne składane do RDF?

Polecamy serwis: Sprawozdawczość

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

REKLAMA

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

REKLAMA

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA