REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podpisywanie i składanie dokumentów elektronicznych do RDF w 2019 r.

Robert Drożdż
Kancelaria Radców Prawnych Tomasz Czapczyński
Jakie dokumenty przygotować po sprawozdaniu finansowym? fot. shutterstock
Jakie dokumenty przygotować po sprawozdaniu finansowym? fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dla większości podmiotów nadchodzi czas sporządzania dodatkowych dokumentów, związanych z corocznymi zebraniami wspólników. Co może zmienić się od 2019 r. w składaniu tych dokumentów? Podpowiadamy jak sporządzać i podpisywać dokumenty elektroniczne składane do RDF.

Elektroniczne sprawozdanie z działalności i uchwały wspólników

Wraz z końcem marca 2019 r. minęła pierwsza fala „gorączki” związanej z przygotowywaniem dokumentów finansowych spółek handlowych według nowych standardów. Ostatnie zmiany w ustawie o rachunkowości wymusiły składanie sprawozdań finansowych w szczególnej formie elektronicznej – ustrukturyzowanych plików .xml.

Autopromocja

Ministerstwo Finansów – wprawdzie na ostatnią chwilę, ale jednak – zdążyło z opublikowaniem na swojej stronie struktur tych plików. Udostępniona została także odpowiednia aplikacja.

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Jakie dokumenty przygotować po sprawozdaniu finansowym?

Sprawozdania finansowe najczęściej są już za nami. Jednak obecnie dla większości podmiotów nadchodzi czas sporządzania dodatkowych dokumentów, związanych z corocznymi zebraniami wspólników. Najczęściej to w czerwcu właśnie w spółkach handlowych odbędą się: zebrania wspólników (w wypadku spółek osobowych), zwyczajne zgromadzenie wspólników (dla spółki z o.o.) oraz walne zgromadzenie akcjonariuszy (dla spółki akcyjnej). W większości wypadków spółki handlowe muszą sporządzić i złożyć do Repozytorium Dokumentów Finansowych nie tylko sprawozdanie finansowe, ale również dodatkowo:

 1. sprawozdanie z działalności (dotyczy podmiotów wymienionych w art. 49 ust. 1 ustawy o rachunkowości);
 2. uchwałę organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdań;
 3. uchwałę organu zatwierdzającego o podziale zysku lub pokryciu straty,

a także, jeśli spółka podlegała badaniu przez biegłego rewidenta:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. opinię biegłego rewidenta z badania sprawozdania finansowego.

Poniżej wskazujemy, co może zmienić się od 2019 r. w składaniu tych dokumentów.

Gdzie składać dokumenty?

W tej kwestii wszystko pozostaje bez zmian. Dalej właściwym adresem jest Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF).

Do kiedy należy złożyć dokumenty?

Także terminy nie ulegają zmianie. Art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości niezmiennie wymaga, aby wszystkie dokumenty złożyć w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Co ważne – jeśli właściwy organ nie zatwierdził sprawozdania, to i tak należy je złożyć – w terminie 15 dni od dnia, gdy najpóźniej zatwierdzenie miało nastąpić (w praktyce: dla większości podmiotów będzie to 15 lipca). Jeśli takie niezatwierdzone sprawozdanie zostanie zatwierdzone później (np. w sierpniu) – należy je złożyć ponownie wraz z dokumentami zatwierdzającymi.

Jak podpisać sprawozdanie z działalności?

Nowe brzmienie art. 49 ust. 7 ustawy o rachunkowości wymaga, aby w przypadku podmiotów wpisanych do KRS elektronicznie podpisane zostało nie tylko sprawozdanie finansowe, ale także sprawozdanie z działalności (w wypadku spółek osobowych podpisują je wszyscy wspólnicy prowadzący sprawy spółki, w wypadku spółek kapitałowych – wszyscy członkowie zarządu). Podpis można złożyć tylko elektronicznie, w dwóch formach: kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP.

Jeśli wszyscy zobowiązani do podpisu dysponują podpisem kwalifikowanym rzecz jest prosta – takiego podpisu można użyć do podpisania każdego dokumentu. Trudności zaczynają się przy korzystaniu z podpisu zaufanego ePUAP (a tak przecież jest w większości przypadków). Ministerstwo Finansów nie udostępniło struktur logicznych (.xml) dla sprawozdania z działalności, tym samym podpisu elektronicznego nie podpiszemy ani przez portal RDF, ani przez aplikację e-Sprawozdania Finansowe.

Nie wystarczy też samo przesłanie dokumentu do RDF i złożenie podpisu pod zgłoszeniem (a nie pod sprawozdaniem). Wprawdzie system najpewniej dokument taki przyjmie, ale będzie on błędny i będzie przesądzał o niesporządzeniu sprawozdania z działalności. Wniosek jest dość groźny: taki błąd formalny może być zakwalifikowany, jako przestępstwo niesporządzenia sprawozdania z działalności, stypizowane w art. 77 pkt 2 ustawy o rachunkowości.

Czy trzeba więc wyposażyć się w podpis kwalifikowany? Wydaje się, że istnieje możliwość uniknięcia tej komplikacji. Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło platformę, na której można poprzez ePUAP podpisać każdy dokument. Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa pod tym linkiem.

Korzystanie z usługi jest bardzo proste: wystarczy przesłać w przeglądarce dokument w jednym z dostępnych formatów (np. .pdf), złożyć podpis profilem zaufanym ePUAP, a system zwróci nam do ściągnięcia dokument w formacie .xml, zawierającym podpis zaufany ePUAP. Taki dokument .xml byłby właściwie podpisanym sprawozdaniem z działalności, które należy przesłać do RDF.

Udostępnioną usługę zdecydowanie warto wykorzystać do podpisania sprawozdania z działalności.

Czy podpisać uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdań oraz o podziale zysku lub pokryciu straty oraz opinię z badania?

Ustawa o rachunkowości nie wymaga, aby kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpis ePUAP składać dodatkowo pod uchwałą o zatwierdzeniu sprawozdań, uchwałą o podziale zysku lub pokryciu straty czy pod opinią z badania przez biegłego rewidenta.

Autopromocja

Czy dokumenty należy wysyłać do Urzędu Skarbowego?

W związku z powstaniem Repozytorium Dokumentów Finansowych i faktem, iż organy Krajowej Administracji Skarbowej mają do niego dostęp elektroniczny zniesione zostały dla podmiotów wpisanych do KRS wymogi przesyłania dokumentów finansowych do Urzędu Skarbowego (art. 45 ust. 5 ustawy o PIT oraz art. 27 ust. 2 zd. 1 ustawy o CIT).

Należy jednak pamiętać, że wymóg ten może dotyczyć podmiotów niewpisanych do KRS (przykładowo: wraz z zeznaniem PIT sprawozdanie finansowe mają obowiązek wysłać osoby fizyczne, prowadzące tzw. „pełną księgowość”, czyli księgi rachunkowe – np. w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej czy spółki cywilnej).

Kto składa dokumenty do RDF?

W tym zakresie zmiany mają charakter ewidentnie ułatwiający. Od 4 marca 2019 r. może to zrobić także prokurent. Niezmiennie – jeśli dokumenty zgłasza osoba uprawniona do reprezentacji zgodnie z wpisem do KRS (wspólnik spółki osobowej, członek zarządu, prokurent), to musi ona posiadać ujawniony w KRSie nr PESEL.

Autopromocja

Uwaga! Od 1 kwietnia 2019 r. techniczną możliwość złożenia dokumentów przez RDF uzyskali również radcy prawni i adwokaci.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak powinna krok po kroku wyglądać procedura przygotowania pozostałych dokumentów do RDF i ich zgłoszenie – zapraszamy do kontaktu ze specjalistami naszej Kancelarii.

Jak od 2019 r. sporządzać i podpisywać dokumenty elektroniczne składane do RDF?

Polecamy serwis: Sprawozdawczość

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS obniży podstawę 8000 zł i odbierze świadczenie

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA