reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > e-Sprawozdania finansowe osób fizycznych w formacie xades

e-Sprawozdania finansowe osób fizycznych w formacie xades

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą składających sprawozdania finansowe do Szefa KAS.

Ministerstwo Finansów informuje, że ustrukturyzowane (tj. utworzone na podstawie struktur dostępnych pod adresem: https://www.gov.pl/web/kas/struktury-e-sprawozdan (link otwiera nowe okno w innym serwisie)sprawozdania finansowe osób fizycznych, składane do Szefa KAS, sporządzone w formacie XML po podpisaniu podpisem kwalifikowanym, dla których:

  1. otrzymujemy jeden plik *.XML.xades sprawozdania zawierający w sobie sprawozdanie oraz podpisy;
  2. otrzymujemy plik *.XML sprawozdania oraz co najmniej jeden plik *.XML.xades zawierający podpis,

należy przekazywać do Szefa KAS za pośrednictwem skrytki ePUAP Ministerstwa Finansów (link otwiera nowe okno w innym serwisie) 

Polecamy: 27 czerwca - Bezpłatne webinarium e-Sprawozdania – ostatni dzwonek!

Przesyłając za pośrednictwem ePUAP sprawozdanie finansowe, wraz z plikami zawierającymi podpisy (w przypadku wskazanym w pkt. 2), należy przekazać je jako załączniki do pisma ogólnego ePUAP.

Udostępniona przez Ministerstwo Finansów aplikacja e-Sprawozdania Finansów umożliwia  podpisanie i przekazanie do Szefa KAS sprawozdania finansowego podpisanego podpisem kwalifikowanym polskim albo zagranicznym zgodnie z algorytmem XAdES Basic Electronic Signature w postaci pliku XML, zgodnego ze schematem http://www.w3.org/2000/09/xmldsig (link otwiera nowe okno w innym serwisie), w skrócie XAdES-BES w wersji Enveloped (podpis jako dodatkowy element ds:Signature w oryginalnym XML).

Obecnie trwają prace nad uwzględnieniem w aplikacji możliwości wysyłki sprawozdań finansowych opatrzonych podpisami elektronicznymi w postaci plików xades, o których mowa w przedmiotowym komunikacie. Prosimy o śledzenie komunikatów na stronie Portalu Podatkowego w sekcji "e-Sprawozdania Finansowe"

Jednocześnie Ministerstwo Finansów przypomina, że jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przekazują sprawozdania finansowe WYŁĄCZNIE do KRS (https://ekrs.ms.gov.pl/ (link otwiera nowe okno w innym serwisie)). Jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS nie mają obowiązku przesyłania tych sprawozdań finansowych do Szefa KAS ani do naczelnika urzędu skarbowego.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Przyborowska

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama