REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy wdrażają systemy księgowe oparte na chmurze

 Meritus
Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.
Księgowość przechodzi do chmury  /fot. Shutterstock
Księgowość przechodzi do chmury /fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy działów księgowych i biur rachunkowych, niezależni księgowi czy przedsiębiorcy prowadzący księgowość na własną rękę, stają przed coraz większymi wyzwaniami związanymi z koniecznością zwiększenia efektywności procesów, zmianami w polskim systemie podatkowym czy zapewnieniem bezpieczeństwa wrażliwych danych. Z tych powodów coraz więcej firm przekonuje się do nowoczesnych technologii informatycznych – rezygnują z tradycyjnego obiegu dokumentów na rzecz elektronicznego. Wdrażają systemy księgowe oparte na chmurze i wykorzystują ich potencjał, czerpiąc korzyści dla biznesu.

Jak pokazały wyniki badania „Chmura obliczeniowa w Polsce 2020”[1], dotyczącego poziomu adaptacji rozwiązań chmurowych w polskich przedsiębiorstwach, tylko 4% z ponad setki respondentów nie planuje wdrażać w swoich organizacjach narzędzi i usług chmurowych. Aż 51% firm jest zdania, że technologie oparte na chmurze są przyszłością ich biznesów. Według danych przedstawionych w „Raporcie Płacowym 2020”[2], przygotowanym przez firmę rekrutacyjną Hays, księgowość jest branżą, w której w coraz większym stopniu dostrzegalne są inwestycje w robotyzację. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych programów IT i automatyzacji procesów, organizacje mogą nie tylko zwiększać efektywność i optymalizować wydatki, ale także rozwijać się i iść z trendem. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej pracodawców działających w branży finansów i księgowości chce mieć w swoich szeregach ekspertów, którzy będą ich wspierać we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań.

REKLAMA

Autopromocja

„Nowe technologie informatyczne oparte na chmurze i wykorzystujące sztuczną inteligencję odgrywają coraz większą rolę w wykonywaniu zawodu księgowego. Obserwujemy, że z roku na rok rosnąca grupa niezależnych księgowych, biur rachunkowych, a także małych i średnich przedsiębiorstw, decyduje się na rezygnację z obiegu papierowych faktur i wdrożenie programów pozwalających na elektroniczny obieg dokumentów. Nowoczesne rozwiązania oferują szereg korzyści, jak: szybkość i stały dostęp do dokumentów np. faktur, umów, rozliczeń czy wniosków urlopowych, odciążenie pracowników poprzez automatyzację czasochłonnych i powtarzalnych czynności, brak konieczności budowania i utrzymywania własnej infrastruktury IT czy dostęp do najnowszych zabezpieczeń, co jest szczególnie istotne w kontekście obowiązków związanych z RODO” – powiedział Mateusz Kalinowski, CEO AiTech i CEO Meritus Systemy Informatyczne.

Czas to pieniądz

Z elektronicznym obiegiem dokumentów w chmurze wiąże się wiele pojęć IT, które mogą budzić obawy wśród osób niemających doświadczenia w pracy z nowymi systemami wspierających księgowość. Można tutaj wymienić takie terminy, jak OCR czy NLP. O co w tym chodzi? Przepływ faktur w programach finansowo-księgowych opartych na chmurze obejmuje m.in. odczytywanie treści dokumentów, przetwarzanie faktur w wersję elektroniczną, ich klasyfikację i przesłanie w formie ustrukturyzowanej do obiegu. Wystarczy, że użytkownik wyśle, zeskanuje lub zrobi zdjęcie fakturze, a następnie załaduje dokument w systemie - program sam wykona resztę pracy, bez wsparcia człowieka. Do zadań użytkownika należy jedynie skontrolowanie poprawności danych, które są automatycznie odczytywane przez program i zatwierdzenie dokumentu w systemie. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu dwóch technologii: OCR (ang. Optical Character Recognition) i NLP (ang. Natural Language Processing). Potrafią one odnajdywać i odczytywać kluczowe treści z plików graficznych (np. numery faktur, numery rachunków bankowych, nazwy kontrahentów, kwoty transakcji czy stawki VAT) i odpowiednio katalogować dokumenty. Dzięki wykorzystaniu programu finansowo-księgowego uzbrojonego w te dwie innowacje użytkownik może oszczędzić cenny czas, który w przypadku tradycyjnej księgowości musiałby poświęcić na ręczne wprowadzanie danych do systemu. Co więcej, automatycznie zweryfikowane, zaksięgowane i zarchiwizowane e-dokumenty można łatwo odszukać wykorzystując kluczowe słowa lub dane liczbowe, co pozwala znacznie skrócić czas realizacji wielu procesów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sztuczna inteligencja w służbie księgowości

Specjalistyczne programy finansowo-księgowe nie tylko usprawniają proces wprowadzania danych z faktur do systemu, dekretowania, księgowania i archiwizowania dokumentów, ale także uczą się na podstawie działań podjętych przez użytkownika. Wszystko za sprawą jednej z najszybciej rozwijających się gałęzi sztucznej inteligencji (SI, ang. artificial intelligence, AI) - głębokiego uczenia (ang. Deep Learning).

Kryjące się pod skrótem ERP „planowanie zasobów przedsiębiorstwa” może obejmować wszystkie obszary działalności organizacji (np. produkcję, dystrybucję, sprzedaż, magazynowanie czy zakupy) lub jedynie wybraną cześć procesów.

Według danych przedstawionych w rankingu Banku Światowego „Doing Business 2020”, polscy przedsiębiorcy poświęcają średnio 334 godzin rocznie na rozliczenie podatków[3], co odpowiada prawie 14-stu dniom. Dzięki wykorzystaniu programów księgowych i wdrożeniu elektronicznego obiegu dokumentów w chmurze zarówno mali i średni przedsiębiorcy, jak i duże firmy czy biura księgowe, mogą wiele zyskać. Automatyzacja powtarzalnych procesów, zwiększenie efektywności i minimalizacja ryzyka popełnienia błędów - to tylko początek długiej listy korzyści.

Polecamy: Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)

___________________________

[1] https://www.computerworld.pl/news/Chmura-obliczeniowa-w-Polsce-badanie-Computerworlda,420231.html

[2] https://www.hays.pl/raport-placowy

[3] https://www.doingbusiness.org/content/dam/doingBusiness/country/p/poland/POL.pdf

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

REKLAMA

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

Dość biurokratycznych absurdów! 14 kluczowych zmian, które uwolnią firmy od zbędnych ograniczeń

Mikro, małe i średnie firmy od lat duszą się pod ciężarem skomplikowanych przepisów i biurokratycznych wymagań. Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi listę 14 postulatów, które mogą zrewolucjonizować prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Uproszczenia podatkowe, ograniczenie kontroli, mniej biurokracji i szybsze procedury inwestycyjne – te zmiany mogą zdecydować o przyszłości setek tysięcy przedsiębiorstw. Czy rząd odpowie na ten apel?

REKLAMA

Odliczenie w PIT zakupu smartfona, smartwatcha i tabletu jest możliwe. Kto ma takie prawo? [Ulga rehabilitacyjna 2025]

Wydatki poniesione przez podatnika z orzeczoną niepełnosprawnością na zakup telefonu komórkowego (smartfona), smartwatcha i tabletu oraz oprogramowania i baterii do tych urządzeń (a także na naprawy tych urządzeń), można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawowym warunkiem tego odliczenia jest to, by te urządzenia ułatwiały wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Takie jest stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zaprezentowane np. w interpretacji indywidualnej z 19 listopada 2024 r.

Twój e-PIT już jest! Jak szybko rozliczyć PIT i otrzymać zwrot podatku?

Usługa Twój e-PIT ruszyła 15 lutego 2025 roku rusza. To najprostszy sposób na szybkie i wygodne rozliczenie podatku PIT za 2024 rok. Sprawdź, jakie nowości wprowadzono w tym roku i jak złożyć zeznanie w kilka kliknięć, by nie czekać na zwrot podatku!

REKLAMA