REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nadpłata, Podatek od nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatek od nieruchomości a stan techniczny nieruchomości

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obowiązek podatkowy powoduje sam fakt posiadania. Podatku nie płaci się m.in. od nieruchomości, które nie są i nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych.

Czy sprzedaż działek niezwiązanych z działalnością gospodarczą podlega VAT


Jeśli dana czynność wykonana została poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika czy wykonującego wolny zawód to w świetle art. 4 ust. 1 i 2 VI Dyrektywy z tytułu wykonania takiej czynności dany podmiot nie może być uznany za podatnika VAT i to bez względu na to, czy czynność tę wykonał jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, czy też wielokrotnie.Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 15 września 2010 r. (I SA/Gd 508/10).

Kiedy jest możliwa niższa stawka podatku od nieruchomości od budynków firmowych

Zasadą w podatku od nieruchomości jest, że budynki wykorzystywane dla celów prowadzenia w nich działalności gospodarczej są opodatkowane stawką wyższą, przewidzianą dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Od tej zasady przepisy przewidują wyjątek.

Czy kable w kanalizacji kablowej trzeba opodatkować podatkiem od nieruchomości

Telekomunikacyjne linie kablowe położone w kanalizacji kablowej, są budowlą w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Dlatego też podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Jaka nieruchomość nie może służyć do prowadzenia działalności gospodarczej dla potrzeb podatku od nieruchomości

W niektórych sytuacjach nieruchomości nie mogą obiektywnie służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak jeżeli znajdują się w posiadaniu przedsiębiorców organy podatkowe chcą z reguły opodatkować te nieruchomości podatkiem od nieruchomości wg stawki wyższej, właściwej gruntom i budynkom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jak się przed tym bronić?

Jaka część elektrowni wiatrowej jest opodatkowana podatkiem od nieruchomości

Przedsiębiorcy inwestujący w elektrownie wiatrowe mają wątpliwości, czy opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości powinny podlegać jedynie same części budowlane  tj. fundament i maszt, czy też cała elektrownia na którą składa się również wyposażenie techniczno-technologiczne tj. wirnik z łopatami, generator, skrzynia biegów, komputer sterujący, transformator, rozdzielnia elektryczna, instalacja alarmowa, instalacja zdalnego sterowania i inne.

Czy budowla umieszczona w budynku może być odrębnie opodatkowana podatkiem od nieruchomości

Części budowlane urządzeń technicznych, które są uznawane za budowle mogą znajdować się wewnątrz budynków. W takiej sytuacji może dojść do opodatkowania podatkiem od nieruchomości zarówno budynku (od jego powierzchni), jak i budowli (od jej wartości).

Ile wynoszą stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2011 r.

Wiemy już jakie będą maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych w 2011 roku. Tradycyjnie latem Minister Finansów opublikował obwieszczenie dotyczące maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych na następny rok. Przykładowo stawka podatku od nieruchomości w przypadku budynków mieszkalnych nie będzie mogła przekroczyć w 2011 roku 0,67 zł od 1m2 powierzchni użytkowej, a stawka opłaty od posiadania psów nie będzie mogła być wyższa niż 110,66 zł rocznie od jednego psa.

Czy domek letniskowy może być opodatkowany jako budynek mieszkalny

Nawet jeżeli budynek został zakwalifikowany jako letniskowy na gruncie przepisów prawa budowlanego, to jeżeli faktycznie służy jako mieszkanie podatnika – może być opodatkowany podatkiem od nieruchomości jako dom mieszkalny.

Jeden budynek a dwa przedmioty opodatkowania w podatku od nieruchomości

Uchwalona w dniu 23 kwietnia 2009 r. nowelizacja przepisów prawa budowlanego oznacza dla podatników podatku od nieruchomości kolejne problemy z interpretacją przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zamiast rozwiewać istniejące do tej pory liczne wątpliwości związane ze stosowaniem przepisów w zakresie podatku od nieruchomości, wprowadzone niejako „tylnymi drzwiami” uregulowania rodzą kolejne problemy interpretacyjne.

Nadpłata podatku

Definicję nadpłaty w prawie podatkowym znajdziemy w art. 72 § 1 ordynacji podatkowej.

Stoki narciarskie opodatkowane cały rok

Jestem właścicielem stoku narciarskiego w Karkonoszach. Proszę o informację jak mam obliczyć podatek od nieruchomości od tego stoku i urządzeń pomocniczych (wyciągu i budynków pomocniczych). Stok wykorzystuję do prowadzenia działalności gospodarczej jedynie wtedy, gdy istnieją odpowiednie warunki atmosferyczne (śnieg i ujemne temperatury). Czy zatem muszę płacić podatek od nieruchomości cały rok?

Jaki podatek od nieruchomości w przypadku domu letniskowego

Buduję dom letniskowy. Proszę o informację ile wynosi podatek od nieruchomości od takiego domu? Czy to zależy od gminy w jakiej dom jest położony?

Ulgi i zwolnienia w podatku od nieruchomości

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają zasadniczo grunty, budynki lub ich części. Podatkowi podlegają też budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje jednak szereg wyłączeń i zwolnień z tego podatku. 

Sprowadzałeś auto z UE? Odbierz nadpłatę akcyzy

Jest już ustawa regulująca zasady zwrotu akcyzy od samochodów sprowadzonych z UE w latach 2004-2006. Jeżeli w tym czasie kupiłeś w Unii auto możesz postarać się o zwrot części zapłaconej akcyzy.

Handel w halach niewykorzystywanych do aukcji bez opłaty targowej

O tym, czy kupcy handlujący w halach targowych płacą opłatę targową nie decyduje np. cel jej wzniesienia. Sprzedaż dokonywana w hali, w której nie są organizowane targi, aukcje i wystawy, nie podlega opłacie targowej.

Jak odzyskać nadpłatę w PIT

Jeżeli podatnik, płatnik lub inkasent ma obowiązek posiadania rachunku bankowego, to zwrot nadpłaty następuje na ten rachunek bankowy wskazany w NIP-3. Obowiązku posiadania rachunku bankowego nie mają jednak  osoby, które mają prawo do zwrotu nadpłaty wykazanej w zeznaniach rocznych nie dokumentujących dochodów z działalności gospodarczej (np. PIT-37).

Kiedy trzeba płacić podatek od nieruchomości dwóm gminom

W przypadku położenia nieruchomości na terenie dwóch gmin podatek od nieruchomości należy zapłacić obu tym gminom, według obowiązujących stawek w części przypadającej na każdą z gmin.

O nabyciu domu zawiadom gminę

Nabyłem dom. Czy muszę poinformować gminę o tym nabyciu. Muszę przecież płacić podatek od nieruchomości. Nie wiem jednak czy sam mam poinformować o tym nabyciu gminę, czy też może notariusz o tym informuje ?

Ewidencja gruntów jest wiążąca

Dla ustalenia podatku od nieruchomości ma znaczenie jedynie klasyfikacja wynikająca z ewidencji gruntów. Dopóki nie zmieniono w tej ewidencji błędnej klasyfikacji wywołuje ona skutki prawne np. w podatku od nieruchomości.

Niezapłacony podatek od nieruchomości a koszty uzyskania przychodu

Zaległy podatek od nieruchomości jako koszt firmowy. Spółka z o.o. została powołana do zrealizowania inwestycji (spółka celowa), którą po wykonaniu zamierza natychmiast sprzedać. Kupuje grunt i opłaca na bieżąco podatek od nieruchomości. Spółka zorientowała się, iż za 2006 r. nie został jeszcze uiszczony podatek od nieruchomości. Czy wydatki związane z zaległym i bieżącym podatkiem od nieruchomości są kosztami pośrednimi, które powinny obciążać bieżący okres?

Jak uzyskać zwrot nadpłaty podatku

Nadpłata może wynikać ze złożonego zeznania albo wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Napłata będzie podlegała zwrotowi, ale tylko wtedy, gdy nie mamy zaległości podatkowych lub nie złożymy wniosku o zaliczenie nadpłaty na poczet bieżących albo przyszłych należności podatkowych. Natomiast jeśli będzie przysługiwał zwrot nadpłaty, mamy prawo do jej oprocentowania. Oprocentowanie będzie przysługiwało tylko wtedy, gdy organ podatkowy nie zwróci nadpłaty w określonym przepisami terminie.

REKLAMA