REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - przychody

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Chcesz ryczałtowo płacić podatek od przychodów z najmu - złóż wniosek do 20 stycznia

Do 20 stycznia osoby (nie będące przedsiębiorcami) uzyskujące przychody z najmu, jeżeli chcą płacić ryczałt muszą złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.

Czy mogę złożyć wspólnego PITa z mężem cudzoziemcem

Jestem Polką a mój mąż jest Norwegiem i pracuje czasowo w Polsce. Jednak jego stałym miejscem zamieszkania pozostaje Norwegia. Słyszałam, że można już opodatkowywać się wspólnie w takich przypadkach jak mój. Czy to prawda?

W 2009 roku zapłacimy niższy podatek dochodowy

Dochody roku 2009 będziemy rozliczać wg 2-stopniowej skali podatkowej. Zmiana ta będzie najkorzystniejsza dla osób, których dochody wchodzą dziś w II próg podatkowy. W 2009 r. zmniejszy się za to kwota odliczenia z tytułu wychowywania dzieci. Zmian będzie więcej. Niektóre obowiązywać będą wstecz - od 1 stycznia 2008 r. !

Czy za paczkę dla dzieci otrzymaną od pracodawcy trzeba zapłacić PIT

Mój pracodawca z okazji Mikołajek i Dnia Dziecka wręcza mi paczki dla moich dzieci. Czy wartość tych paczek jest moim dochodem, od którego muszę zapłacić podatek? Czy też może paczki te są jakoś zwolnione z podatku?

REKLAMA

Czy można rozliczyć podatek dochodowy razem z samotnie wychowywanym dzieckiem mimo braku orzeczenia rozwodu

INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO – GŁÓWNA TEZA
Podatniczka nie spełnia przesłanek wymienionych w art. 6 ust. 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawniających do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania swoich dochodów w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko. Podatniczka formalnie nadal pozostaje bowiem w związku małżeńskim mimo stwierdzonego sądownie trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego oraz ustania więzi gospodarczych pomiędzy Podatniczką i jej mężem.

Osoba pozostająca w związku małżeńskim może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania jedynie w sytuacji, gdy jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, co w przedmiotowej sprawie nie ma miejsca.

*komentarz*KOMENTARZ EKSPERTAInterpretacje organów podatkowych są prawidłowe. Skorzystać z preferencyjnego sposobu rozliczenia podatku może osoba samotnie wychowująca dzieci, która jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Wnioskodawczyni przedstawiła dowody (wyroki sądów), że samotnie wychowuje dzieci, ale według prawa podatkowego nie może być uznana za osobę samotnie wychowującą dzieci, gdyż nie jest rozwódką.
Przepisy dotyczące korzystnego sposobu rozliczania podatku nie mogą być interpretowane rozszerzająco, zarówno co do zakresu przedmiotowego, podmiotowego, jak i czasu ich trwania.

Tożsame stanowisko prezentuje również Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w postanowieniu (sygn. PB2/4150-8/07/AK) z dnia 27 kwietnia 2007 r. Ten sam organ podatkowy, wskazuje również, że gdy wobec jednego z rodziców sąd orzeknie wyłącznie ograniczenie praw rodzicielskich, a nie pozbawi ich całkowicie to brak jest podstaw do rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dzieci (postanowienie sygn. PD-3/415-154/07/L z dnia 30 kwietnia 2007 r.).

Warto wskazać, że przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają prawa podatnika do preferencyjnego opodatkowania jego dochodów od tego czy przez cały rok podatkowy był osobą samotnie wychowującą dzieci. Taki stan powinien zaistnieć w ciągu roku, a nie musi trwać przez cały rok. Z dniem 1 stycznia 2007 r. ustawodawca nie zmienił przepisów będących przedmiotem komentarza.

Interpretację skomentował
Leszek Sygułaekspert podatkowy, prawnik,
doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu*/komentarz*

Ulga odsetkowa a aneks do umowy kredytowej

W 2005 r. zaciągnęłam kredyt hipoteczny na budowę domu jednorodzinnego. W roku 2010 dokonam odbioru budynku i nabędę prawo do odliczenia odsetek. Jeszcze przed odbiorem budynku zostanie sporządzony aneks do umowy kredytowej z 2005 r. zwiększający wartość mojego pierwotnego zobowiązania (nie jest to kredyt refinansowy). Czy aneks ten nie pozbawi mnie prawa odliczenia odsetek w pełnej wysokości?

Czy trzeba płacić podatek dochodowy przy sprzedaży gospodarstwa rolnego

Nabyłem w spadku gospodarstwo rolne, w skład którego wchodzą użytki rolne zabudowane,  pastwiska, grunty orne i rowy. Chciałbym sprzedać teraz to gospodarstwo ale nie wiem, czy będę musiał zapłacić przy tym podatek dochodowy.

Czy otrzymane odszkodowanie jest opodatkowane

Przedsiębiorca zgodnie z zapisami zawartej umowy handlowej, stara się od swojego nierzetelnego kontrahenta o odszkodowanie. Wreszcie, po kilkunastu miesiącach walki przed sądem, przedsiębiorca otrzymał dla siebie korzystny wyrok sądowy na podstawie, którego jego nierzetelny kontrahent ma mu zapłacić odszkodowanie. W związku z tym przedsiębiorca zastanawia się czy takie odszkodowanie podlega opodatkowaniu PIT.

REKLAMA

Które przychody są zwolnione z PIT

Są kategorie przychodów, które choć podlegają ustawie o PIT, to jednak są przez tę ustawę zwolnione z podatku dochodowego - jest ich grubo ponad 100. Warto znać te zwolnienia, a przynajmniej sprawdzić, czy nie są tam wymienione nasze przychody.

Wspierasz pożyteczne cele - możesz odliczyć te darowizny

Jeżeli dokonujemy darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego - możemy odliczyć je od dochodu przed opodatkowaniem. Limit odliczenia to 6% naszego dochodu, przy czym sumuje się odliczane darowizny z na cele kultu religijnego i wartość darowizn krwi. Poznaj zasady tego odliczenia.

Honorowi krwiodawcy mają swoją ulgę podatkową

Jeżeli honorowo oddajesz krew możesz odliczyć od swojego rocznego dochodu przed opodatkowaniem kwotę 130 zł za każdy litr oddanej w 2008 roku krwi. Pamiętaj, że nie można odliczyć więcej niż 6% swojego dochodu sumując inne odliczane darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego i na cele kultu religijnego.

Ulga z tytułu nabycia nowych technologii

Do 50 proc. wydatków na nabycie nowych technologii mogą odliczyć od rocznego dochodu przedsiębiorcy.  Najważniejsze w tej uldze to właściwe rozpoznanie co jest a co nie jest nową technologią w rozumieniu przepisów podatkowych.

Odlicz darowiznę na pożytek publiczny

Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego (opp) można odliczyć od dochodu. Limit odliczenia wynosi 6% dochodu. To odliczenie jest niezależne od możliwości przekazania opp 1% naszego podatku.

Które działania wspólnoty mieszkaniowej podlegają opodatkowaniu VAT

Tworzymy wspólnotę mieszkaniową. Mamy jednak wątpliwości, czy i ewentualnie w jakich przypadkach powinniśmy wystawiać faktury VAT. Czy wspólnota mieszkaniowa może być w ogóle uznana za podatnika VAT ?

Czy można anulować fakturę korygującą

Jakie skutki podatkowe dla sprzedawcy (wystawcy) powoduje odmowa przyjęcia przez odbiorcę faktury korygującej, zwiększającej cenę towaru ?. Czy sprzedawca może anulować ten dokument, poprzez umieszczenie na oryginale i kopii faktury adnotacji anulowano”.

WSZYSTKO o rozliczeniu PITów za 2008 rok

Jak rozliczyć przychody z innych źródeł

Przychody z tytułu, którego nie można dopasować do podstawowych kategorii przychodów nie musi oznaczać, że nie zapłacimy podatku dochodowego. W przypadku osiągnięcia takiego nietypowego przychodu trzeba sprawdzić, czy należy do przychodów „z innych źródeł”, o których mowa w art. 20 ustawy o PIT.

Kiedy nie trzeba składać rocznego PIT

Podatnicy nie zawsze muszą składać PIT roczny od uzyskanych dochodów. Nie składa się zeznania od przychodów zwolnionych i od których zaniechano poboru podatku oraz opodatkowanych ryczałtowo.

Jak powinny się rozliczyć osoby pełniące obowiązki społeczne i obywatelskie

Z podatku dochodowego zwolnione są diety i kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 2280 zł.

Ulga uczniowska dla kontynuujących

Niektórzy przedsiębiorcy mogą korzystać z ulgi uczniowskiej jeżeli przed końcem 2003 r. nabyli do niej prawo - czyli podpisali umowy i rozpoczęli w tym czasie naukę lub szkolenie uczniów. 

REKLAMA