Kategorie

Zwolnienia podmiotowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Honorarium autorskie dla artysty za koncert jest zwolnione z VAT. Ale wynagrodzenie dla prywatnej agencji koncertowej już powinno być powiększone o 23% VAT. Bilety wstępu na koncerty, kabarety i inne widowiska artystyczne oraz za wstęp do obiektów kulturalnych są objęte 8% VAT.
Polska, podobnie jak inne państwa UE, chroni swojego państwowego operatora pocztowego zwalniając go z VAT, podczas, gdy prywatni operatorzy podlegają co do zasady stawce podstawowej czyli 22% (a od 2011 r. - 23%).
Pojecie „roczny obrót” dotyczy obrotu uzyskanego przez podatnika w danym roku w państwie, w którym ma on siedzibę. I tylko ten obrót trzeba brać pod uwagę przy ocenie, czy podatnik może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego.Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 26 października 2010 r. (w sprawie o sygn. C-97/09).
W dzisiejszych czasach udzielanie pożyczek jest dość popularna formą prowadzenia działalności gospodarczej. Podejmując taka działalność przedsiębiorca musi zadać sobie podstawowe pytanie czy opodatkować taką działalność w zakresie podatku VAT? Na szczęście odpowiedź brzmi „nie”.
Tylko do 15 stycznia 2010 podatnicy VAT, którzy w 2009 r. przekroczyli limit obrotów (50 tys. zł), mieli czas na złożenie do urzędu skarbowego zawiadomienia o "powrocie" do zwolnienia podmiotowego. Bowiem w 2010 roku limit zwolnienia wynosi 100 tys. zł obrotu.
Ze zwolnienia podmiotowego można zrezygnować a można i utracić to zwolnienie. Jakie są zatem konsekwencje tych zdarzeń.
Niektórzy podatnicy nie mają prawa do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, co oznacza że stają się oni czynnymi podatnikami VAT już od momentu dokonania pierwszej sprzedaży.
Zgodnie z ustawą o VAT, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 tys. zł (w 2010 r. limit ten wzrośnie do 100 tys. zł).
Zwolnione z VAT są jedynie czynności, za które pobierane są opłaty tzw. czynszowe, wymagane od podmiotów wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT, związane z lokalami mieszkalnymi.
Dostałem darowiznę od matki oraz spadek po dziadku. Ile mam czasu na złożenie wypełnionego druku SD-Z2? Jakie są warunki skorzystania ze zwolnienia podatkowego w moim przypadku?
Ustawa o podatku od spadków i darowizn zwalnia całkowicie od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez członków tzw. zerowej grupy podatkowej. Chodzi tu o małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki …), wstępnych (rodziców, dziadków, pradziadków ..), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Rodzina adopcyjna też korzysta z ulgi.
Nie wszyscy, którzy podejmują czynności podlegające opodatkowaniu VAT muszą być podatnikami VAT. O ile nie przekroczysz ustawowego limitu obrotów z tytułu sprzedaży opodatkowanej (do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku) masz prawo korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego.
Czy od 2008 r. zwolnienie od podatku od towarów i usług, o którym mowa w znowelizowanym art. 113 ust. 1 ustawy o VAT ma zastosowanie do podatników,u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w 2007 r. nowego limitu uprawniającego do tego zwolnienia, określonego w kwocie 50.000 zł pomimo przekroczenia kwoty 39.700 zł?
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają zasadniczo grunty, budynki lub ich części. Podatkowi podlegają też budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje jednak szereg wyłączeń i zwolnień z tego podatku. 
Opodatkowaniu podatkiem leśnym podlegają określone w ustawie lasy, z wyjątkiem lasów zajętych na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność leśna. Niektórzy właściciele lub posiadacze lasów są zwolnieni z tego podatku.
Jest szereg podmiotów i osób - stron czynności cywilnoprawnych, które w ogóle nie muszą płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Poznajmy tych szczęśliwców.
Jeżeli nie masz polskiego obywatelstwa i na stałe mieszkasz za granicą - nie będziesz płacił podatku od spadków i darowizn tylko wtedy gdy darczyńca albo spadkodawca ma/miał taki sam status.