REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

XVII Doroczna Konferencja Audytingu - czy czeka nas nowa praktyka rewizji finansowej?

Polska Izba Biegłych Rewidentów
Samorząd zawodowy biegłych rewidentów
XVII Doroczna Konferencja Audytingu - czy czeka nas nowa praktyka rewizji finansowej?
XVII Doroczna Konferencja Audytingu - czy czeka nas nowa praktyka rewizji finansowej?

REKLAMA

REKLAMA

Rynek audytu przechodzi reformę wynikającą ze zmiany europejskich przepisów i wejścia w życie międzynarodowych standardów badania. Czy w związku z tym warsztat biegłych rewidentów także czeka rewolucja? Na to pytanie odpowiedzi będą szukali uczestnicy XVII Dorocznej Konferencji Audytingu organizowanej przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów. Konferencja odbędzie się w dniach 17-19 października 2016 roku w hotelu Narvil w Serocku. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

„Standardy, regulacje, rynek – czy czeka nas nowa praktyka rewizji finansowej?” to temat XVII edycji Dorocznej Konferencji Audytingu, jednego z największych wydarzeń środowiska biegłych rewidentów w Polsce. Eksperci w trakcie trzech konferencyjnych dni poruszą bieżące dla branży audytorskiej tematy. Uczestnicy rozmawiać będą o skutkach rynkowych związanych z wejściem w życie europejskiej reformy rynku usług audytorskich. Dużo miejsca zostanie poświęcone przejściu na nowe, międzynarodowe standardy rewizji finansowej. Pojawi się również aktualny temat bezpieczeństwa danych w kontekście rosnącego ryzyka postępującej cyfryzacji.

Autopromocja

Nowe regulacje dla biegłych rewidentów

Najwięcej czasu konferencyjnego zostanie poświęcone nowym regulacjom związanym z unijną reformą rynku audytu. W trakcie dwóch wykładów otwierających oraz w pierwszej sesji plenarnej pn. „Reforma audytu – i co dalej?” eksperci wyjaśnią najistotniejsze zagadnienia związane ze zmianami w ustawie o biegłych rewidentach.

A warto pamiętać, że zmienia się m.in. organizacja badania i zasady nadzoru nad biegłymi rewidentami. Firma audytorska nie będzie już mogła wykonywać części usług na rzecz swojego klienta audytowego. A jednostki zainteresowania publicznego będą musiały same określić kryteria wyboru audytora, i, co więcej, wybór ten uzasadnić. Temu tematowi poświęcona będzie m.in. także tegoroczna „dyskusja środowiskowa” tradycyjnie już organizowana na zakończenie pierwszego dnia konferencji.

MSB już w przyszłym roku

Biegłych rewidentów czeka też przejście na nowe standardy wykonywania zawodu. W przypadku jednostek zainteresowania publicznego badanie zgodnie z MSB będzie dotyczyło już sprawozdań finansowych za 2016 rok. Rok później ta zmiana obejmie badanie sprawozdań pozostałych podmiotów. W praktyce oznacza to konieczność poświęcenia przez biegłych rewidentów dodatkowego czasu na planowanie i dokumentację badania. Dlatego temat MSB wypełni jedną z sesji plenarnych. Organizatorzy konferencji pomyśleli także o praktycznym wymiarze MSB i zaproponowali warsztaty, prezentujące programy informatyczne, wspierające badanie sprawozdań zgodnie z nowymi standardami.  

Nowe rodzaje ryzyka w praktyce biegłego rewidenta

Konferencja chce odpowiedzieć także na wyzwania związane z ryzykiem w pracy biegłego rewidenta. Eksperci z tego obszaru będą rozmawiać o odpowiedzialności biegłego rewidenta wobec klienta, organów skarbowych i innych interesariuszy. Jakie oczekiwania klienta biegły może spełnić, nie narażając się na ryzyko utraty niezależności? Jakie informacje audytor może przekazywać do urzędu skarbowego i do innych organów, i gdzie kończy się informacja niefinansowa, a zaczyna tajemnica danych? I jak przy tego typu dylematach minimalizować ryzyko pracy audytora? Odpowiedzi na te i inne pytania ma przynieść druga sesja plenarna konferencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dane bardziej bezpieczne

W kolejnej  sesji eksperci poruszą problem bezpieczeństwa danych i formy ich zabezpieczenia. Uczestnicy panelu opowiedzą o zagrożeniach związanych z cyberatakami i kradzieżą danych w sieci. Sesja pozwoli jej uczestnikom poznać sposoby i metody dokonywania cyberataków na dane finansowo-księgowe. W tym kontekście zaprezentowane zostaną przykłady form i metod zabezpieczania danych finansowych oraz możliwe sposoby ich weryfikacji przez biegłego rewidenta. Inną bardzo ważną kwestią, która zostanie poruszona są nowe wymogi ustawowe dotyczące archiwizacji dokumentacji z badania. Prawdopodobny nowy okres przechowywania dokumentacji to siedem lat, a tak długi okres archiwizacji wymaga szczególnej uwagi przy zabezpieczeniu danych.

Rola otoczenia w warsztacie biegłego

W globalnej rzeczywistości trudno dziś ignorować takie zagrożenia jak wojny ekonomiczne, migracje ludności czy wpływ agencji ratingowych na rzeczywistość gospodarczą poszczególnych regionów i państw. Jeśli dodamy do tego rozrost szarej strefy, piractwo czy zwiększanie się roli sfery finansowej – tzw. finansyzację – w polityce gospodarczej, wyłania się potężny kompleks nowych czynników oddziałujących na biznes i przedsiębiorstwa. Jak zatem, w tak złożonym kontekście, biegły może ocenić ryzyko kontynuacji działalności gospodarczej? Czy da się dziś w sprawozdaniu finansowym rzetelnie i jasno zaprezentować kondycję finansową podmiotu, tak by jednocześnie stanowiło ono zbiór użytecznych danych zaspokajających potrzeby informacyjne jego użytkowników? Te dylematy wypełnią jedną z dyskusji panelowych drugiego dnia konferencji, do której wykład wprowadzający wygłosi prof. Dariusz Filar.

Konferencja po raz kolejny stworzy forum do dyskusji między biegłymi rewidentami, regulatorem, nadzorcą i przedsiębiorcami. Do przedstawienia swojego stanowiska i udziału w sesjach plenarnych zaproszeni zostali przedstawiciele środowiska biegłych rewidentów, świata biznesu oraz wybitni ekonomiści. W sumie w spotkaniu udział weźmie ponad 30 mówców. Swój udział w konferencji potwierdzili m.in. prof. Dariusz Filar, prof. Aldona Kamela-Sowińska oraz prof. Elżbieta Mączyńska i prof. Radosław Ignatowski.

Konferencja odbędzie się w dniach 17-19 października 2016 roku w hotelu Narvil w Serocku. Więcej szczegółów o wydarzeniu oraz możliwość rejestracji na stronie www.dka.kibr.org.pl. Zapraszamy do udziału!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

REKLAMA