REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

VAT od biegłych sądowych budzi spory

Resort sprawiedliwości uważa, że biegli sądowi nie powinni podlegać VAT. W ostatni czwartek jednak Trybunał Konstytucyjny orzekł, że biegli powinni płacić ten podatek.

Spadki do 2007 r. z podatkiem

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził opodatkowanie spadków nabytych przed 2007 rokiem. Zwolnienie nie obejmuje podatników, którzy stali się spadkobiercami po 12 maja 2006 r. Korzystniejsze zasady stosuje się tylko do spadków nabytych po wejściu w życie nowych przepisów.

Będzie mniejsza ulga prorodzinna

Nowelizacja ustawy o PIT zmodyfikuje ulgę prorodzinną. Od przyszłego roku ulga na dziecko ma być odliczana proporcjonalnie. Zdaniem ekspertów uzależnienie ulgi od daty urodzenia dziecka jest sprawiedliwe.

Kredyt refinansowy nie pozbawi ulgi odsetkowej

Spłata kredytu hipotecznego innym kredytem nie pozbawi ulgi odsetkowej.

REKLAMA

Abolicja podatkowa zlikwiduje dług wobec polskiego fiskusa

Posłowie rozpoczęli prace nad projektami ustaw abolicyjnych. W Sejmie odbyło się wczoraj pierwsze czytanie projektu rządowego oraz dwóch propozycji poselskich.

Zmiany dostosowują przepisy do prawa Unii

Projekt zmian w CIT dostosowuje zasady opodatkowania tym podatkiem do przepisów unijnych.

Pomoc będzie udzielana na nowych zasadach

Rada gminy będzie udzielała pomocy publicznej w ramach tzw. pomocy de minimis.

Bonusy od banków mogą być opodatkowane PIT

Banki oferują klientom dodatkowe sumy za wydawanie pieniędzy ich kartą. Takie wypłaty organy podatkowe mogą traktować jako przychód objęty PIT. Bonusy nie powodują powstania obowiązków w zakresie VAT.

REKLAMA

Posłowie chcą znieść podatek od oszczędności

Zniesienie podatku od odsetek od oszczędności gromadzonych na prywatnych rachunkach bankowych przewidują projekty zgłoszone przez opozycję.

Schetyna: do końca czerwca nie będzie obniżki akcyzy na paliwa

Wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetyna zapowiedział dzisiaj w radiu RMF FM, że "na razie", do końca czerwca nie będzie obniżki akcyzy na paliwa.

Usługi menedżerskie z 19-proc. stawką

Przychody uzyskane na podstawie kontraktów menedżerskich powinny być kwalifikowane jako przychody z działalności gospodarczej - uważa Komisja Przyjazne Państwo.

Posłowie zajmą się abolicją podatkową

W Sejmie odbędzie się dziś pierwsze czytanie projektów ustaw o abolicji podatkowej.

Szykują się duże zmiany w PIT

Ministerstwo Finansów kończy prace nad nowelizacją ustawy o PIT. Zapowiada zmiany w zasadach stosowania ulgi prorodzinnej. Odliczenie miałoby być proporcjonalne do okresu posiadania dziecka. Resort chciałby rozszerzyć stosowanie ulgi także na rodziny zastępcze.

Fiskus wycofuje się z pomysłu zamrażania majątku podatników

Ministerstwo Finansów wycofuje się ze zmian w kodeksie karnym skarbowym, zgodnie z którymi do czasu wykonania decyzji fiskusa podatnik nie mógłby dysponować swoim majątkiem.

Będzie wiadomo, gdzie może pracować doradca podatkowy

Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o doradztwie podatkowym usuwającą błędy legislacyjne w zakresie przepisów o formie prowadzenia działalności.

Lekarze będą nadal zwolnieni z obowiązku posiadania kas fiskalnych

Projekt rozporządzenia ministra finansów przewiduje dalsze zwolnienie lekarzy z konieczności posiadania kas fiskalnych. We wtorek dokument ten został przekazany do uzgodnień międzyresortowych - poinformował rzecznik resortu finansów Jakub Lutyk.

Przerwa w działalności bez zaliczek na podatek

Przedsiębiorcy będą zwolnieni z obowiązku wpłacania zaliczek podatkowych i składania deklaracji VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej.

Kasy dla nowych przedsiębiorców

Od 1 listopada kasy fiskalne będą musieli stosować sprzedawcy papierosów i alkoholu. Tak wynika z projektu nowego rozporządzenia opublikowanego przez resort finansów.

List polecony nie gwarantuje doręczenia dokumentu

Przesłanie deklaracji czy odwołania listem poleconym nie zawsze jest bezpieczne dla podatnika. Jeżeli pismo zginie w urzędzie skarbowym, to podatnik musi udowodnić, że koperta nie była pusta. Najpewniejszą metodą doręczania pism jest ich bezpośrednie złożenie w biurze podawczym urzędu.

Kłopotliwy podatek Belki

W tym tygodniu pod obrady Sejmu trafią projekty ustaw PiS i lewicy, które proponują zniesienie tzw. podatku Belki. Tymczasem rząd zgodzi się na to najwcześniej w 2010 r. - donosi dzisiejszy "Dziennik".

Przez interpretacje ministra spółki przestaną udzielać sobie pożyczek

Minister finansów 12 kwietnia wydał indywidualne interpretacje podatkowe, w których podtrzymał swoje stanowisko, że przepisy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji ograniczają możliwość zaliczenia w koszty podatkowe odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez podmioty powiązane z nią nie tylko bezpośrednio, ale również pośrednio.

Pensje dla księgowych o 50 proc. wyższe

Zgodnie z obserwacjami specjalistów z firmy Michael Page International rynek pracy finansistów w Polsce zmienił się diametralnie na przestrzeni ostatnich 3 lat. W dużej mierze jest to wynikiem wzrostu gospodarczego, rosnących bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz napływających środków w ramach funduszy UE.

Zmiany w ustawie o VAT są potrzebne

Przedsiębiorcy od dłuższego czasu czekają na zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Oczekują przede wszystkim uproszczeń w zakresie rozliczeń VAT. Projekt nowelizacji ustawy o VAT jest już gotowy. Co ważne, zawiera on wiele dobrych rozwiązań.

Zasady odliczania VAT od paliwa nie podobają się Unii

Jest szansa, że podatnicy odzyskają nieodliczony VAT od nabycia samochodów osobowych oraz paliw. Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce postępowanie w tej sprawie.

Zamiast ulgi meldunkowej będzie stare odliczenie

Od przyszłego roku zniknie ulga meldunkowa przy sprzedaży nieruchomości. W zamian podatnicy dostaną ulgę związaną z wydaniem pieniędzy na inne cele mieszkaniowe. Zdaniem ekspertów, taka zmiana wpłynie na zwiększenie wpływów budżetowych i ożywi rynek nieruchomości.

Rozliczenia się nie zmienią

Rachunkowość zakładów reasekuracyjnych będzie analogiczna do rachunkowości ubezpieczycieli.

Czy polski fiskus powinien zaprzestać stosowania przepisów niezgodnych z prawem UE

Jednym ze skutków naszego członkostwa w Unii Europejskiej jest obowiązek organów państwa do powstrzymywania się od stosowania krajowych przepisów niezgodnych z prawem wspólnotowym. Jak to powinno wyglądać?

Zmianami w podatkach nie można wpływać na ceny paliw

Doraźne manipulowanie stawkami akcyzy służy tak naprawdę jedynie bieżącym celom propagandowym. Nie przełoży się na ceny paliw.

Wpłaty na nadzór będą stanowiły koszt

Kosztem uzyskania przychodów ubezpieczycieli będą również wpłaty związane z nadzorem nad ich działalnością.

Polska akcyza nie jest najwyższa w Unii

Trwa ostra dyskusja nad koniecznością obniżenia akcyzy na paliwa w Polsce. Eksperci są przeciwni manipulowaniu cenami za pomocą podatków. Polska ze swoimi stawkami akcyzy na paliwa plasuje się w Unii na średnim poziomie.

Nie będzie trzeba zamykać ksiąg

Od 2009 roku w przypadku przekształcenia np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w akcyjną nie trzeba będzie zamykać i otwierać ksiąg.

Wykonywane mają być jedynie decyzje ostateczne

Przed upływem terminu do wniesienia odwołania decyzja podatkowa nie będzie wykonywana - zakłada nowelizacja Ordynacji podatkowej przyjęta przez Komisję Przyjazne Państwo.

Prezydent: obniżenie akcyzy na paliwa jest teraz potrzebne

Prezydent Lech Kaczyński ocenił w środę, że istnieje obecnie potrzeba obniżenia akcyzy na paliwa. Jednocześnie zastrzegł, że o tym decyduje rząd, a nie głowa państwa.

Obowiązek podwójnej rejestracji zostanie zlikwidowany

Jedna rejestracja VAT powinna umożliwić podatnikom dokonywanie zarówno transakcji krajowych, jak ich wewnątrzunijnych - uważa Komisja Przyjazne Państwo.

Chojna-Duch: Kończymy prace nad zmianami w VAT

Zakończyło się wprowadzanie kilkuset poprawek do projektu nowelizacji ustawy o VAT. Zostanie m.in. zlikwidowana 30-proc. sankcja VAT i kaucja gwarancyjna. Nie będzie jednak można odliczać VAT od paliwa.

Przedsiębiorcy pozytywnie o zmianach w podatku VAT

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej pozytywnie oceniają przygotowany przez Komisję "Przyjazne Państwo" projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednolity CIT w Unii podkreśli polskie braki

Konkurencyjny system podatkowy to taki, gdzie oprócz niskich stawek zabezpieczone są warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Ujednolicenie podstawy opodatkowania CIT w ramach Unii może unaocznić nam wiele braków naszego systemu.

Poczta będzie straszakiem na oszustów

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji prawa celnego. Od przyszłego roku Poczta Polska będzie pobierać cło i VAT od przekazywanych paczek. Jeśli poczta zapomni pobrać należności celno-podatkowe, poniesie za to odpowiedzialność, również finansową.

Posłowie proponują zmiany w podatkach

Sejmowa Komisja Przyjazne Państwo rozpatrzy dziś kolejne inicjatywy ustawodawcze w zakresie zmian w prawie podatkowym.

MF: nie ma powodów, by obniżać akcyzę

Nie ma powodów, żeby w tej chwili obniżać akcyzę na paliwa - powiedział rzecznik Ministerstwa Finansów Jakub Lutyk.

Korzystny wyrok nie musi oznaczać wygranej podatnika

WSA wydają wyroki uchylające decyzje urzędów, a w uzasadnieniu przyznają rację organom podatkowym. Organy podatkowe nie zawsze są związane oceną prawną zawartą w uzasadnieniu wyroku sądu. Zmiana przepisów powinna umożliwić zaskarżanie uzasadnień do wyroków sądów administracyjnych.

Przekazywanie 1 proc. podatku utrudnia pracę urzędnikom

W tym roku urzędy skarbowe po raz pierwszy przekazują środki dla organizacji pożytku publicznego. Te dodatkowe obowiązki zmuszają urzędników do pracy po godzinach.

Część ministrów finansów UE przeciw obniżeniu VAT na paliwa

Niektórzy z zebranych w poniedziałek we Frankfurcie nad Menem ministrów finansów państw strefy euro deklarowali sprzeciw wobec obniżenia stawki podatku VAT od paliw płynnych w odpowiedzi na rekordowy wzrost cen ropy.

Nie ma rozporządzenia o kasach

Rozporządzenie o obowiązku posiadania kas fiskalnych obowiązuje do 30 czerwca. Ministerstwo Finansów jeszcze nie przygotowało projektu nowych przepisów. Przedsiębiorcy w ostatniej chwili dowiedzą się o obowiązkach od 1 lipca 2008 r.

Akcyzę na paliwa można obniżyć, natomiast stawki VAT - nie

Ministerstwo Finansów nie planuje obniżki akcyzy na paliwa. Zdaniem ekspertów akcyzę obniżyć można. Taki ruch nie jest możliwy w VAT.

Będzie wyższy limit do prowadzenia ksiąg

Próg przychodów do prowadzenia pełnej rachunkowości wzrośnie do 1,2 mln euro - zdecydował Sejm.

Polska musi uczestniczyć w kształtowaniu rachunkowości

Europa chce uczestniczyć w kształtowaniu przyszłej i światowej rachunkowości. Dąży do zapewnienia sobie możliwości wywierania większego wpływu na prace Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Również Polska powinna dołączyć aktywnie do tego europejskiego głosu.

Sejm za ulgami podatkowymi dla innowacyjnych firm

Przedsiębiorstwa prowadzące badania nad nowymi technologiami będą mogły się starać o ulgi podatkowe - zakłada nowela ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, do której Sejm wprowadził w piątek senackie poprawki.

19-proc. podatek Belki to fikcja

Zyski kapitałowe są opodatkowane 19-proc. podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Stosując zasady zaokrąglania podatków, podatek Belki może wynieść nawet 37 proc. Aby w ogóle uniknąć 19-proc. PIT, wypłacane odsetki nie powinny przekraczać 2,49 zł.

PiS: albo obniżka akcyzy na paliwa, albo wotum nieufności dla Rostowskiego

PiS złoży wniosek o wotum nieufności dla ministra finansów Jacka Rostowskiego, jeśli do przyszłej środy rząd nie podejmie decyzji o obniżeniu akcyzy na paliwa - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

REKLAMA