Biura rachunkowe nie stracą uprawnień
02 maja 2007
Osoby usługowo prowadzące księgi nadal będą mogły wypełniać PIT-y i inne deklaracje podatkowe. Zmiany w ustawie o rachunkowości nie odbierają im tych uprawnień.
Będzie mniej urzędów celnych
02 maja 2007
Resort finansów zaproponował zmiany w zakresie działania niektórych urzędów celnych. Zlikwidowany zostanie m.in. II Oddział Celny w Warszawie.
PO proponuje 15-procentową stawkę PIT z ulgą prorodzinną
30 kwi 2007
Wprowadzenie liniowego, 15-procentowego podatku dochodowego od osób fizycznych z ulgą prorodzinną proponuje Platforma Obywatelska.
Opodatkowanie zwrotów za remont
30 kwi 2007
Zwrot ze spółdzielni wydatków poniesionych na remont i modernizację mieszkania podlega opodatkowaniu niezależnie od tego, czy przeprowadzając remont i modernizację dana osoba skorzystała z ulgi remontowej czy też nie.
Wiele przepisów nadal oczekuje na dostosowanie
30 kwi 2007
Mimo trzech lat obecności w UE część polskich przepisów nadal jest sprzeczna ze wspólnotowymi. Podatnicy uczą się jednak powoli wykorzystywać przepisy unijne i orzecznictwo ETS w sporach z fiskusem.
Ostatni dzień z PIT: grzywna za spóźnienie
30 kwi 2007
Jeszcze tylko dziś podatnicy mogą złożyć zeznanie podatkowe za 2006 rok. Termin mija o północy.
Można odpisać zagraniczny podatek
30 kwi 2007
Dyżur podatkowy pełnili eksperci z zespołu doradztwa w zakresie PIT MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, kierowanego przez Jacka Bajsona, doradcę podatkowego. Najwięcej pytań dotyczyło rozliczenia dochodów uzyskanych za granicą.
Egzamin dla księgowych
30 kwi 2007
W dniach 4, 5 i 6 czerwca odbędzie się egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.
Różne adresy, ale rozliczenie wspólne
30 kwi 2007
W czasie dyżuru telefonicznego poświęconego rozliczeniom PIT, który pełnił Michał Grzybowski, a także Karol Raźniewski, doradcy podatkowi z firmy Ernst & Young, czytelnicy pytali m.in. o wspólne rozliczenia małżonków.
Liczy się kurs z dnia wypłaty
27 kwi 2007
Podatnicy, którzy w 2006 roku pracowali za granicą i muszą rozliczyć się w Polsce, powinni zarobki przeliczyć na złote według odpowiednich kursów walut.
Koszty będą identyfikowane
27 kwi 2007
Zmiany w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości wymuszą wdrożenia procedur, dzięki którym koszty podlegające kapitalizacji będą identyfikowane.
Książek dla konkretnych osób nie można rozliczyć
27 kwi 2007
Podręczników przekazywanych konkretnym nauczycielom nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydawnictwa.
Wyższe limity dla osób dojeżdżających do pracy
27 kwi 2007
Dyżur poświęcony rozliczeniom PIT pełniła Barbara Pyzel, doradca podatkowy z BDO Numerica. Czytelnicy Gazety Prawnej pytali przede wszystkim o koszty uzyskania dochodów i korzystania z ulg.
Ograniczenia tylko w wyjątkowych sytuacjach
27 kwi 2007
Państwa członkowskie generalnie nie powinny wprowadzać nowych ograniczeń w odliczeniu VAT. Mogą to robić tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Księgowym będzie łatwiej prowadzić ewidencję
27 kwi 2007
Opublikowano projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Wprowadza on precyzyjne przepisy dotyczące ewidencjonowania inwestycji. Publikowanych będzie więcej informacji o transakcjach spółek.
Akcyzę może odzyskać właściciel pojazdu
27 kwi 2007
O zwrot akcyzy od samochodów sprowadzonych do Polski będą mogli starać się ich właściciele. Gdy podatnik, który auto sprowadził, sprzeda je, o zwrot będzie ubiegał się nowy właściciel.
Egzamin z języka angielskiego dla specjalistów od finansów i rachunkowości
26 kwi 2007
Na rynku polskim dotychczas nie było egzaminu specjalistycznego dla finansistów i księgowych. Obecnie Cambridge ESOL (departament Uniwersytetu Cambridge, który należy do największego w Europie konsorcjum egzaminacyjnego) oraz ACCA (Association of Chartered Certified Accountants (międzynarodowa organizacja zawodowa zrzeszająca specjalistów w zakresie rachunkowości i finansów) wspólnie opracowały egzamin z języka angielskiego dla finansistów - ICFE (International Certificate in Financial English).
Zwrot pieniędzy tylko na wniosek
26 kwi 2007
Opłata skarbowa podlega zwrotowi, jeżeli mimo jej zapłacenia nie dokonano czynności urzędowej albo nie wydano wnioskowanego zaświadczenia lub zezwolenia.
Odszkodowania są zwolnione z podatku
26 kwi 2007
Odszkodowania uzyskane na podstawie ugód sądowych są zwolnione z PIT.
Rozwodnicy nie mogą rozliczać się wspólnie
26 kwi 2007
Małżonkowie, którzy w trakcie roku rozwiodą się, nie będą mogli rozliczyć się wspólnie z dochodów rocznych. Muszą wypełnić oddzielne PIT-y.
ETS nie odpowiedział na pytanie sądu
26 kwi 2007
Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie odpowiedział na pytanie prejudycjalne dotyczące interpretacji VI Dyrektywy. Sprawa dotyczyła zobowiązania powstałego w 2003 roku, a wtedy Polska nie była w UE.
Nowa definicja pogodzi doradców z księgowymi
26 kwi 2007
Wypełnianie deklaracji podatkowych nie będzie czynnością z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg. Zakłada tak projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości.
Fiskus odda VAT od paliwa
26 kwi 2007
WSA we Wrocławiu: wzór Lisaka dla aut z kratką jest niezgodny z prawem unijnym. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o zwrot nadpłaty i odzyskać VAT. Uzyskując zwrot nadpłaconego podatku, będą musieli skorygować koszty podatkowe.
Skarbowy zasób kadrowy zamiast konkursu
26 kwi 2007
Kierownicze stanowiska w administracji podatkowej nie będą już obsadzane w drodze konkursów. Minister finansów będzie powoływał kandydatów ze skarbowego zasobu kadrowego.
Będą dodatkowe ulgi dla producentów biopaliw
25 kwi 2007
Rozpatrywana dziś w Sejmie nowelizacja ustawy o akcyzie przewiduje zwiększenie ulg i dodatkowe dopłaty dla producentów rzepaku.
Urzędy nie powinny naliczać podatku
25 kwi 2007
Resort finansów zalecił urzędom skarbowym, by nie pobierały VAT z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste od umów podpisanych przed 1 maja 2004 r.
Akcyza na węgiel i koks od 2012 roku
25 kwi 2007
Węgiel i koks zostaną opodatkowane akcyzą dopiero w 2012 roku. Do tego czasu będzie obowiązywało całkowite zwolnienie tych wyrobów z akcyzy.
Konsolidacja sektora przyniesie oszczędności
25 kwi 2007
Projekt ustawy o finansach publicznych zakłada znaczne oszczędności z konsolidacji sektora finansów publicznych.
Minister kultury zapowiada, że będzie walczył o utrzymanie preferencji na książki
25 kwi 2007
Wbrew optymistycznym zapowiedziom ministra kultury utrzymanie 0-proc. stawki VAT na książki będzie trudne. Przepisy unijnej dyrektywy nie przewidują takiej możliwości.
Czyhanie na błąd podatnika
25 kwi 2007
Urzędnicy mogą prowadzić kontrolę, okazując tylko legitymację służbową. Inspektorzy wykorzystują to uprawnienie, czekając na błąd podatnika. Udając klientów, nakładają na sprzedawcę kary za niewydanie paragonu.
Wspólność majątkowa nie musi trwać cały rok
25 kwi 2007
Tylko małżeństwo rozliczających się wspólnie podatników powinno trwać cały rok. Jeżeli chodzi o wspólność majątkową, to wystarczy, żeby istniała w ostatnim dniu roku podatkowego.
Unia nie zakwestionuje zwrotu części wydatków
24 kwi 2007
Ministerstwo Budownictwa uważa, że UE nie powinna kwestionować utrzymania zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych.
Mimo niskich dochodów trzeba się rozliczyć
24 kwi 2007
Podatnicy, których dochody w 2006 roku nie przekroczyły 2790 zł, nie będą mieli obowiązku zapłaty podatku. Muszą jednak złożyć zeznanie podatkowe.
W pracy liczy się strategia
24 kwi 2007
Dobry dyrektor finansowy nie może skupiać się tylko na zyskach firmy. Musi poznać oczekiwania klientów i umiejętnie je realizować.
Komisant płaci akcyzę
24 kwi 2007
Komisant, zobowiązując się do sprzedaży samochodu na rzecz komitenta, ale we własnym imieniu, staje się podatnikiem podatku akcyzowego.
Za błędy w zeznaniu rocznym odpowie podatnik
24 kwi 2007
Odpowiedzialność za pomyłki w PIT ponosi podatnik, nawet jeśli są one skutkiem błędu w informacji przesłanej przez płatnika, np. biuro maklerskie.
Na korzystne zmiany w VAT jeszcze poczekamy
24 kwi 2007
Kolejny raz odwołano posiedzenie podkomisji zajmującej się ustawą o VAT. Są coraz mniejsze szanse na to, by parlament zakończył prace. Nad nowelizacją w czerwcu. Posłowie tłumaczą, że muszą mieć więcej czasu na zgłaszanie poprawek do przepisów.
Formularze trzeba będzie przetłumaczyć
24 kwi 2007
Występując o wydanie zaświadczenia na zagranicznym druku, trzeba będzie postarać się o tłumaczenie formularza przez tłumacza przysięgłego.
Stawka zależy od masy zespołu pojazdów
23 kwi 2007
Wysokość podatku od środków transportowych dla przyczep, naczep czy ciągników zależy od dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów, który mogą tworzyć.
Fiskus powinien zapłacić za swoje błędy
23 kwi 2007
Co zadecydowało o tym, że firma Eltor-Pol dochodzi odszkodowania za szkody wyrządzone błędnymi decyzjami fiskusa?
Preferencyjną stawkę VAT można zastosować tylko na budownictwo mieszkaniowe
23 kwi 2007
Stawkę VAT w wysokości 7 proc. można zastosować jedynie do infrastruktury związanej z budownictwem mieszkaniowym - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Mimo wielu pozwów, wciąż mało odszkodowań
23 kwi 2007
Do sądów trafia coraz więcej pozwów o naprawienie szkody za wadliwe decyzje podatkowe. W 2006 roku podatnicy domagali się odszkodowań na kwotę przekraczającą 293 mln zł. Spraw byłoby więcej, gdyby nie wysokie koszty sądowe i trwające po kilka lat procesy.
Gdzie targi, tam VAT
23 kwi 2007
Opodatkowanie VAT świadczenia usług w zakresie organizowania targów jest uzależnione od miejsca położenia nieruchomości – ale tylko wtedy, gdy jest to usługa kompleksowa.
Fiskus ma prawo sprawdzać podatnika wiele razy
23 kwi 2007
Czynności sprawdzające mogą być podejmowane kilkakrotnie w danej sprawie. Oznacza to, że organ podatkowy może praktycznie bez ograniczeń badać dokumenty tego samego podatnika.
Będzie mniej zezwoleń i kar za przestępstwa
20 kwi 2007
Od 21 kwietnia znikną niektóre zezwolenia dewizowe. Zmniejszy się również liczba kar za przestępstwa dewizowe.
Nowe preferencyjne stawki dla biopaliw
20 kwi 2007
Pojawią się nowe stawki akcyzy na benzyny z udziałem biokomponentów. Będą też dodatkowe dopłaty dla producentów rzepaku.
Są małe szanse na szybką reformę skarbówki
20 kwi 2007
Krajowa Administracja Skarbowa nie zostanie utworzona 1 stycznia 2008 r. Ministerstwo Finansów nie ma pomysłu na jej zorganizowanie. Przeszkodą dla utworzenia jednej administracji jest też długa legislacja.
Aby odliczać wydatki, trzeba skończyć budowę
20 kwi 2007
Nie można było jednocześnie skorzystać z ulgi budowlanej i remontowej. Ulga budowlana przysługiwała podatnikom, których budynki zostały oddane do użytkowania.
Województwa stracą pieniądze
20 kwi 2007
Nowelizacja ustawy o dochodach samorządów spowoduje zmniejszenie udziału województw w CIT.
Coraz mniej czasu na złożenie rocznego zeznania
20 kwi 2007
Już tylko 11 dni zostało na rozliczenie się z ubiegłorocznych dochodów.