REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rewolucja w VAT: już po roku ponowne zwolnienie z podatku

Podatnik, który straci prawo do zwolnienia z VAT albo sam z takiego zwolnienia zrezygnuje, będzie mógł ponownie z niego skorzystać już po roku.

Nadal 3 proc. na produkty spożywcze

Stosowanie obniżonej 3-proc. stawki VAT dla produktów spożywczych zostanie przedłużone do końca 2010 roku.

Abolicja na włosku

Sejmowi prawnicy ocenili, że projekty PO i LiD dotyczące abolicji podatkowej są niezgodne z konstytucją, informuje "Metro".

Odsetki podatkowe w górę

Od dziś stopa lombardowa wynosi 7 proc., co oznacza, że stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych będzie wynosić 14 proc. zamiast dotychczasowych 13,5 proc. kwoty zaległości w stosunku rocznym.

Olejniczak: podatek Belki zostawić, ale skorygować

Zdaniem szefa klubu LiD Wojciecha Olejniczaka tzw. podatek Belki, którego zniesienie postuluje premier Donald Tusk, a także klub PiS, jest potrzebny. Według Olejniczaka, podatek należy jednak skorygować tak, by nie dotyczył osób, które mają niewielkie oszczędności.

Polska kaucja VAT narusza prawo unijne

Wydłużenie terminu zwrotu VAT dla nowych podatników VAT UE lub jego skrócenie po wpłacie kaucji gwarancyjnej 250 tys. zł narusza przepisy wspólnotowe - uznał rzecznik ETS.

Bez zwolnień po pomówieniu

Wniesienie aktu oskarżenia nie będzie skutkowało automatycznym zwolnieniem funkcjonariusza celnego. Obowiązek obligatoryjnego zwolnienia zostanie także zniesiony w wypadku tymczasowego aresztowania. W ustawie o Służbie Celnej nadal obowiązywać będą przepisy umożliwiające zwolnienie na skutek utraty zaufania.

Globalny skandal podatkowy

Niemal na całym świecie zaczęło się polowanie na nieuczciwych podatników, którzy ukrywali dochody w Liechtensteinie. Prawdopodobnie przyłączy się do niego także Polska

VAT nie zawsze można skorygować

W związku ze zwolnieniem od 2008 roku techników dentystycznych z VAT będą oni musieli korygować podatek, który poprzednio odliczyli.

Pracownicy urzędów skarbowych grożą strajkiem

Pracownicy urzędów skarbowych grożą, że jeśli rząd nie znajdzie pieniędzy na podwyżki dla nich, pójdą w ślady protestujących niedawno celników i zaczną masowo brać zwolnienia lekarskie i urlopy na żądanie - donosi środowy dziennik "Polska".

Nieważne decyzje nadal są w obrocie prawnym

Podatnicy, którym w 2004 roku tzw. duże urzędy skarbowe nielegalnie wydały decyzje, nie śpieszą się z wnioskami o stwierdzenie nieważności.

Rzecznik ETS ocenia kaucję

Dziś rzecznik ETS wyda opinię w sprawie zasad zwrotu VAT i kaucji gwarancyjnej. Zdaniem ekspertów, rzecznik uzna nasze regulacje za niezgodne z prawem UE. Resort finansów zapowiedział zniesienie kaucji VAT, ale z końcem roku.

Fiskus decyduje o odsetkach

Organ może naliczyć odsetki karne, nie czekając na decyzję ostateczną dotyczącą zobowiązania podatkowego.

Są szanse na wyższe płace celników

Założenia do projektu ustawy modernizacyjnej zakładają wzrost płac w Służbie Celnej i wypłatę zaległych świadczeń dla pracowników cywilnych.

Fiskus kontroluje najsłabiej od lat

Kontrolerzy skarbowi wykryli zaległości tylko na 1,6 mld zł. To znacznie mniej niż w 2006 roku. Firmy uczciwsze, czy fiskus słabszy - zastanawia się "Puls Biznesu".

Nowelizacja ustawy o rachunkowości

Na dzisiejszym posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych rozpatrzone zostaną poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o rachunkowości.

Za protest karę poniosą przełożeni

Konsekwencje styczniowego protestu celników poniosą przełożeni funkcjonariuszy, którzy udzielali im urlopów.

Konieczna zmiana zasad rozliczania dywidend

Należy niezwłocznie przywrócić możliwość korzystania z wewnętrznego zaliczenia podatkowego przy rozliczaniu dywidend przez te podmioty, które były podatnikami zryczałtowanego podatku od otrzymanych dywidend, lecz nie spełniają ustawowych warunków zwolnienia podatkowego.

Podatnicy stracili ulgę przez upór ministra

Interpretacja dotycząca ulgi meldunkowej nie uwzględnia podatników, którym fiskus uniemożliwił skorzystanie z niej. Podatnicy, którzy w ciągu 14 dni od zbycia domu lub mieszkania nie złożyli oświadczenia, stracili prawo do ulgi. Resort finansów powinien przedłużyć termin do złożenia oświadczenia, a podatnicy mogą domagać się przywrócenia ulgi.

Cudzoziemiec musi wybrać właściwy urząd

Cudzoziemcy pracujący w Polsce muszą rozliczyć się we właściwym urzędzie skarbowym. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku, polski fiskus może ich ukarać.

Dziś upływa termin rocznej korekty podatku

Dziś jest ostatni dzień na złożenie rocznej korekty VAT. Obowiązek ten dotyczy podatników rozliczających się tzw. proporcją, czyli dokonujących zakupów związanych z działalnością dającą, jak i niedającą prawa do odliczenia.

Najlepsza zachęta do oszczędzania

Wraca pomysł likwidacji podatku od zysków. Wraz z jego zniesieniem zniknie główny bodziec do gromadzenia dodatkowych pieniędzy na starość. Branża finansowa wie, jak go zastąpić - informuje "Rzeczpospolita".

PO chce odliczeń na partie polityczne

Platforma Obywatelska zaproponowała, żeby partie polityczne były finansowane przez podatników, którzy dobrowolnie zadeklarują wpłatę 1 proc. swojego podatku na ich rzecz.

KPP popiera wprowadzenie podatku liniowego

Konfederacja Pracodawców Polskich popiera zapowiadane przez rząd wprowadzenie do końca kadencji podatku liniowego - powiedział w niedzielę PAP ekspert KPP Adam Ambrozik. Jego zdaniem, uprościłoby to system podatkowy.

Zlikwidowano odliczenia w Bułgarii

W związku z wprowadzeniem w Bułgarii od 1 stycznia 2008 r. 10-proc. podatku liniowego zniesiono wszystkie ulgi prorodzinne i odliczenia podatkowe korzystne dla rodzin z dziećmi oraz kwotę wolną od podatku.

Nadpłacony PIT od zbycia domu do odzyskania

Podatnik, który zapłacił już PIT od sprzedaży nieruchomości, a miał prawo do ulgi meldunkowej, może skorygować zeznanie roczne i wnioskować o zwrot nadpłaty.

Za błędy odpowiada podatnik

W internecie można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert wypełniania podatkowych zeznań rocznych. Niestety, często za niską ceną kryje się też niska jakość oferowanych usług. Jeśli internetowy doradca wypełni zeznanie nieprawidłowo, odpowiedzialność za błąd poniesie podatnik.

Rząd wprowadza podatek liniowy

Platforma Obywatelska zdecyduje się na wprowadzenie podatku liniowego - dowiedział się "Dziennik".

Tymczasowo aresztowani celnicy nie będą zwalniani

Przepisy nakazujące zwolnienie ze służby celnika, który został tymczasowo aresztowany lub przeciwko któremu wniesiono akt oskarżenia, zostaną zniesione.

PiS złoży projekt zniesienia "podatku Belki"

Klub PiS złoży w Sejmie projekt dotyczący zniesienia tzw. podatku Belki - zapowiedziała na konferencji prasowej w Sejmie wiceprezes PiS Aleksandra Natalli- Świat.

Rozporządzenie umożliwi aktualizację nieruchomości

Wartość nieruchomości w sprawozdaniach polskich firm jest zaniżona. Minister powinien wydać przepisy umożliwiające podwyższenie ich wartości. Poprawi to wizerunek firm u inwestorów i innych partnerów handlowych.

Zameldowanie liczy się wstecz od daty sprzedaży domu

Okres 12-miesięcznego zameldowania, potrzebny do skorzystania z ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości, należy liczyć wstecz od daty jej zbycia - wyjaśnia resort finansów.

Ulga prorodzinna trudna do rozliczenia

Najwięcej pytań podczas wczorajszego internetowego czatu dotyczyło ulgi prorodzinnej i rozliczania dochodów zagranicznych.

Wizyta premiera Liechtensteinu w Niemczech pod znakiem afery podatkowej

Wizytę szefa rządu maleńkiego Liechtensteinu w Niemczech media zapewne odnotowałyby tylko zdawkowo, gdyby nie afera podatkowa i związana z nią wymiana oskarżeń między obu krajami.

Abolicja podatkowa niezgodna z konstytucją?

Krajowa Izba Gospodarcza wyraziła wątpliwości natury konstytucyjnej, które dotyczą projektu ustawy przewidującego abolicję podatkową dla Polaków pracujących za granicą złożonego przez LiD.

Urzędnicy blokują ułatwienia dla podatników

Prace nad zmianami w ordynacji podatkowej stoją w miejscu. Urzędnicy resortu finansów nie godzą się na żadne zmiany - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Sprzedaż domu bez PIT możliwa tuż po zakupie

Akcja GP dotycząca konieczności interpretacji ulgi meldunkowej odniosła skutek. Ogólną interpretację w tej sprawie ma dziś podpisać minister finansów. Ministerialna opinia jest korzystna dla podatników i zgodna z orzecznictwem sądowym.

Brakuje urzędników do realizacji ministerialnych planów kontroli

Inspektorzy urzędów kontroli skarbowej nie potrzebują wytycznych resortu finansów do przeprowadzania kontroli. Ich zdaniem problemem jest brak urzędników, którzy te kontrole przeprowadzą.

Jest gotowy projekt ustawy modernizacyjnej

Projekt ustawy modernizacyjnej, który ma naprawić sytuację w Służbie Celnej, jest gotowy. Zawiera przepisy dotyczące wynagrodzeń, stanowisk i awansów dla celników.

Do dziś wybór uproszczeń w PIT

Do 20 lutego należy poinformować fiskusa o wyborze wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej. To również ostatni dzień na zawiadomienie urzędu skarbowego o opłacaniu zaliczek w systemie kwartalnym. Z kwartalnych i uproszczonych rozliczeń korzystają także przedsiębiorcy opodatkowani 19-proc. stawką liniową.

Honorowy dawca odliczy wartość krwi

Podatnicy, którzy oddali honorowo krew na rzecz publicznej służby krwi, mogą odliczyć od swojego dochodu w zeznaniu rocznym wartość przekazanej darowizny.

Wzór na zwrot podatku może naruszać prawo

Ustawa o zwrocie akcyzy od sprowadzanych z zagranicy aut osobowych może okazać się niezgodna z konstytucją.

Trzeba będzie prowadzić księgi

Zawieszenie działalności nie zwolni z prowadzenia ewidencji. Zmiany nie odnoszą się do rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli nowelizacja nie będzie uzupełniona, pojawią się problemy interpretacyjne.

Wszystkie mnożniki wzrosną o połowę

Wzrosną mnożniki służące do ustalania wynagrodzeń celników. Nie oznacza to jednak automatycznego wzrostu uposażeń funkcjonariuszy.

Będzie interpretacja do ulgi meldunkowej

Ministerstwo Finansów pracuje nad wydaniem ogólnej interpretacji podatkowej w sprawie ulgi meldunkowej. Ma być opublikowana jeszcze w tym tygodniu.

Wystąpienie rzecznika w sprawie protestu celników

Rzecznik praw obywatelskich skierował kolejne wystąpienie w sprawie akcji protestacyjnej funkcjonariuszy Służby Celnej.

Pensja niani do odliczenia

Gotowy jest projekt wprowadzający ulgę podatkową z tytułu zatrudniania niani. Osoba zatrudniająca pracowników będzie mogła pomniejszać swój dochód o wypłacane wynagrodzenia i składki. Wyrażane są obawy, że ulga może być wykorzystana do obniżania dochodu dzięki zatrudnianiu członków rodziny.

Ulgi i lewe dochody pod lupą inspektorów

Sprawdzanie e-handlu, zwolnień podatkowych czy dochodów z nieujawnionych źródeł - to tylko niektóre priorytety dla inspektorów UKS. Wytyczne zostały wydane z opóźnieniem - twierdzi "Rzeczpospolita".

W maju pierwsze zmiany w VAT

Zmiany do ustawy o VAT będą wprowadzane etapami. Pierwsza nowelizacja wejdzie w życie 1 maja 2008 r. - zapowiada resort finansów.

Fiskus kontratakuje

Przewodniczący sejmowej Komisji Przyjazne Państwo Janusz Palikot zainicjował niedawno kolejną akcję. Chodzi o zbiórkę publiczną na rzecz znanego w całej Polsce piekarza z Legnicy, zobowiązanego do zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami w znacznej kwocie.

REKLAMA