REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W Polsce potrzebny jest podatek katastralny

Zmiany systemu opodatkowania nieruchomości w Polsce powinny opierać się na podatku katastralnym, czyli podatku, którego wysokość jest uzależniona od wartości katastralnej nieruchomości.

Nie będzie kaucji gwarancyjnej

Rozszerzenie zwolnienia przy sprzedaży towarów objętych remanentem likwidacyjnym oraz likwację kaucji gwarancyjnej proponuje Komisja Przyjazne Państwo.

Zamach na darowizny

Jeśli mamy zaległości wobec fiskusa, to 1 procent naszego podatku nie trafi do potrzebujących, alarmuje "Rzeczpospolita", nazywając zalecenia resortu finansów w tej sprawie "skandalicznymi".

Korzystna zmiana umowy z Austrią

W Sejmie rozpoczęły się pracę mające doprowadzić do zmiany stosowanej metody unikania podwójnego opodatkowania dochodów uzyskanych w Austrii.

REKLAMA

Likwidacja podwójnej zaliczki

Zaliczkę grudniową w wysokości zaliczki należnej za listopad przedsiębiorcy będą uiszczać do 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Małżeński PIT nie zawsze się opłaca

Małżonkowie, którzy chcą złożyć wspólne zeznanie podatkowe, powinni dobrze się nad tym zastanowić. Wspólne rozliczenie nie jest korzystne, gdy jedno z małżonków pracowało w danym roku za granicą. Mąż i żona, którzy złożyli jeden PIT, mogą zmienić formę rozliczenia przez złożenie korekty, ale tylko do 30 kwietnia.

Protest skarbówki muszą odczuć podatnicy

Podatnicy nie szanują terminów wywiązywania się z obywatelskich obowiązków, znanych im zresztą od wielu lat.

Kontrola podatkowa nie wyłączy korekty VAT

Korekta w zakresie VAT będzie możliwa po zakończeniu kontroli podatkowej prowadzonej przez urząd skarbowy.

REKLAMA

Ryczałt do końca roku

Podatnik utraci prawo do ryczałtu dopiero od roku podatkowego następującego po roku, w którym przekroczy limit uprawniający do skorzystania z tej formy opodatkowania.

Cała strata odliczona w pierwszym roku

Wprowadzenie możliwości rozliczania straty wstecz oraz likwidację ograniczenia wysokości odliczeń proponuje Komisja Przyjazne Państwo.

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w podatkach PIT i CIT

Wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch powiedziała w środę, że pracuje nad zmianami w przepisach o podatku PIT oraz CIT, które jeszcze tego dnia zaprezentuje kierownictwu resortu.

Nowa umowa z Austrią

Przy obliczaniu podatku od dochodów austriackich będzie miała zastosowanie metoda wyłączenia z progresją.

Specjalna ustawa ma ujednolicić procedurę zwrotu akcyzy

Sejm rozpoczyna prace nad ustawą o zwrocie nadpłaconej akcyzy na samochody osobowe. Dla ustalenia kwoty zwrotu istotna będzie wartość podobnego auta na rynku krajowym. Projekt określa zasady liczenia odsetek przysługujących podatnikowi od nadpłaconego podatku.

Budowle i budynki będą korzystniej opodatkowane

Budynki i budowle będą zwolnione z podatku od towarów i usług po pierwszym zasiedleniu. Takie zmiany w opodatkowaniu nieruchomości ułatwią podatnikom rozliczanie VAT. Nowe rozwiązania w tym zakresie dostosują obecne, niejednoznaczne prawo do regulacji Unii Europejskiej.

Skarbowcy wznawiają protest

Na ostatnie trzy dni kwietnia, czyli koniec rozliczeń PIT za 2007 rok, pracownicy skarbówki zapowiadają ostry protest. Rozliczenie z fiskusem może być utrudnione.

Zmiany w Ordynacji podatkowej zmierzają donikąd

Proponowana przez Ministerstwo Finansów zasada niewykonywania decyzji podatkowych, dopóki nie staną się ostateczne, to korzystne rozwiązanie; jednak w praktyce może to być tylko hasło - uważają eksperci Kancelarii Podatkowej Ożóg i Wspólnicy.

Polski Związek Lekkiej Atletyki nie płacił podatków

Polski Związek Lekkiej Atletyki ma sięgające kilkuset tysięcy złotych zobowiązania wobec urzędu skarbowego - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Nie wszystkie zasiłki zwolnione z PIT

Osoby otrzymujące świadczenia i zasiłki zwolnione z PIT nie rozliczają ich w zeznaniu rocznym, chyba że uzyskają dodatkowo inne dochody opodatkowane.

Zamiast paragonu, nowa kasa

Jest gotowe nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. Żeby nie przechowywać paragonów, podatnik będzie musiał kupić nową kasę. Kupując nowe urządzenie, przedsiębiorca nie otrzyma ulgi od tego zakupu.

Fiskus szykuje się do strajku

Prawdopodobnie pod koniec kwietnia odbędzie się protest służby skarbowej. Decyzja ma być ogłoszona dzisiaj - poinformował Tomasz Ludwiński z Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność".

Pełna księgowość przy wyższych przychodach

Sejmowa podkomisja rozpatrzy dziś projekty nowelizacji ustawy o rachunkowości zakładające podwyższenie progu do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Chlebowski: to nie koniec dyskusji o podatku liniowym

Żadne decyzje w sprawie daty wprowadzenia podatku liniowego jeszcze nie zapadły, będziemy na ten temat dyskutować - powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Berlinie szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Opublikowano zmiany w ustawie o rachunkowości

Ustawę zmieniająca ustawę o rachunkowości opublikowano w Dzienniku Ustaw nr 63, poz. 393. W większości przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2009 r. i będą miały zastosowanie do sprawozdań za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 roku (np. dotyczące wyceny transakcji przeprowadzonych w walutach obcych).

Pytanie do ETS nie zawiesza postępowania

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że wniesienie pytania prejudycjalnego do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nie stanowi przesłanki zawieszenia postępowania podatkowego. To bardzo ważne orzeczenie.

Działalność rolnicza to nie działalność gospodarcza

Sprzedaż gruntów wydzielonych z gospodarstwa rolnego przez rolnika ryczałtowego nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ nie jest dokonywana w ramach działalności rolniczej.

Rostowski: "Nie" dla podatku liniowego w 2009 r.

Minister finansów Jacek Rostowski jest gotowy podać się do dymisji, jeśli politycy będą chcieli przeforsować złe dla budżetu projekty - pisze "Rzeczpospolita".

Składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną

Ministerstwo Finansów przypomniało, że od 1 stycznia 2008 r. funkcjonuje system e-deklaracje, który umożliwia składanie deklaracji podatkowych przez internet.

Biegłym potrzeba radykalnych i kompleksowych zmian

Nowa dyrektywa Unii Europejskiej zmieniła zasady funkcjonowania biegłych rewidentów. Zmiany dotyczą m.in. ujednolicenia wymogów zawodowych stawianych biegłym w krajach członkowskich, zaostrzonych kryteriów niezależności biegłych wobec badanych jednostek, jak i powołanie niezależnego od biegłych rewidentów mechanizmu nadzoru. W związku z tym właśnie trwają prace nad zmianą ustawy o biegłych w Polsce.

Będzie łatwiej ewidencjonować rezerwy

Trwają prace nad nowym standardem, który wyjaśni zasady ujmowania w księgach i sprawozdaniach rezerw i zobowiązań warunkowych.

Gminy chcą zachować część zakładów budżetowych

Kontynuacja reformy finansów publicznych oznacza likwidację zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz wprowadzenie promes na finansowanie inwestycji i dróg.

Rewolucyjne zmiany w Ordynacji podatkowej

Ministerstwo finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Wstrzymanie wykonania nieostatecznej decyzji, zawiadomienie podatnika o zamiarze przeprowadzenia kontroli - to główne założenia nowelizacji.

Wniesienie aportu bez VAT

Wniesienie aportu przez spółkę cywilną do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie zwolnione z VAT.

Dla rozliczenia podatku nie ma znaczenia, kto przewozi towar

W przypadku transakcji trójstronnych forma transportu oraz zapłaty nie mają wpływu na możliwość zastosowania procedury uproszczonej w VAT.

Sobota dniem otwartym w urzędach skarbowych

Podatek w Rumunii zależy od długości pobytu

Obywatel polski, który przebywał w Rumunii dłużej niż 183 dni oraz nie osiągał przychodów z pracy w Polsce, zapłaci podatek tylko w tym drugim kraju.

Usługi targowe nie będą reklamą

Miejsce świadczenia usług organizowania targów i wystaw będzie określane w miejscu faktycznego ich wykonywania.

Różnice kursowe należy ustalać jednakowo

Komisja Przyjazne Państwo przygotowała projekt zmiany ustawy o VAT, który ujednolici zasady przeliczania różnic kursowych w VAT z zasadami obowiązującymi w podatkach.

Hipoteka wyłącza przedawnienie podatku

Podatek zabezpieczony hipoteką nie ulega przedawnieniu, ale po upływie pięciu lat egzekucję można przeprowadzić tylko z przedmiotu zabezpieczenia.

Oświadczenie do zwolnienia składa się raz

Podatnik, który złożył oświadczenie o prawie do ulgi meldunkowej po 14-dniowym terminie ustawowym, nie musi składać go po raz drugi.

Bez zgody wójta nie ma ulgi

Jeżeli gmina nie wyrazi zgody, to urząd skarbowy nie ma prawa umorzyć podatku od spadku czy darowizny. Fiskusa wiąże wydane przez wójta czy burmistrza postanowienie, a podatnik nie może go zakwestionować. Ta procedura - w ocenie ekspertów - narusza konstytucyjne prawo podatników do sądu.

Podwójne karanie narusza konstytucję

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją dwukrotne karanie sprawcy za to samo wykroczenie skarbowe.

PKPP Lewiatan: podatek od nieruchomości jest źle skonstruowany

Źle skonstruowany podatek od nieruchomości zniechęca władze gminy do inwestowania w infrastrukturę, a właścicieli gruntów do racjonalnego ich zagospodarowania - uważa ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Na nadanie NIP 10 dni

Ministerstwo Finansów przekaże urzędom skarbowym wytyczne w sprawie nadawania NIP podatnikom VAT w terminie do dziesięciu dni.

Podatnicy nie będą zainteresowani składaniem elektronicznego PIT

Mimo że podatnicy formalnie mogliby składać swoje zeznania za 2007 rok przez internet, niewielu z tej możliwości skorzysta. Barierą jest wysoka cena narzędzi do składania e-podpisu i znikoma liczba usług, które można za ich pomocą zrealizować.

Wzrosną ceny papierosów i gazu do aut

Projekt nowej ustawy o podatku akcyzowym trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych. Zakłada on m.in. wprowadzenie wyższej o 15,8 proc. akcyzy na papierosy od początku 2009 roku. Wzrośnie również akcyza na gaz LPG do samochodów i wprowadzony zostanie podatek na gaz ziemny do aut - CNG.

Ministerstwo Finansów o przekazywaniu 1 proc. podatku

Ministerstwo Finansów przypomina, że w rozliczeniu podatku PIT za 2007 rok uproszczono zasady przekazywania 1 proc. podatku na wybraną przez podatnika organizację pożytku publicznego.

Ustawa abolicyjna wyrówna różnice

Projekt ustawy, określany mianem abolicji, niezupełnie nią będzie. Ustawa ta ma na celu jedynie wyrównanie różnic wynikających z zastosowania różnych metod unikania podwójnego opodatkowania.

Ministerstwo Finansów za legalizacją hazardu przez internet

Resort Finansów chce zalegalizować organizowanie gier hazardowych przez internet - poinformował wiceminister finansów Jacek Kapica.

Dyrektor ocenia własną decyzję

Zasada, że dyrektorzy izb skarbowych i celnych są organami odwoławczymi od wydanych przez siebie decyzji, ogranicza prawa podatników.

Fiskus odda w PIT, ale odbije sobie w akcyzie

W przyszłym roku droższy prąd, autogaz i droższe papierosy - takie będą rezultaty zmian w akcyzie, które planuje resort finansów.

REKLAMA