Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kolegia skarbowe zostaną zlikwidowane

Rada Ministrów zaakceptowała wczoraj projekt ustawy o zniesieniu wojewódzkich kolegiów skarbowych.

Będą ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych

Rząd wydał wczoraj rozporządzenie w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na szkolenia.

Kupujący od rolników mogli odliczyć VAT

Przepis, który pozbawiał podatników prawa do odliczenia VAT przy przedpłacie na zakup towarów od rolników ryczałtowców, był niezgodny z konstytucją.

Różnice kursowe są kosztem lub przychodem

Różnice kursowe powstałe w wyniku ewidencji transakcji z kontrahentami zagranicznymi zalicza się odpowiednio do przychodów i kosztów finansowych.

Decyduje korekta deklaracji

Urząd skarbowy może zaliczyć nadwyżkę podatku na następne okresy rozliczeniowe dopiero po otrzymaniu korekty deklaracji VAT.

Kwatery z ulgą

Zwolnione z PIT są świadczenia pracodawcy na zakwaterowanie pracowników w hotelach pracowniczych i kwaterach prywatnych do wysokości 500 zł miesięcznie.

Twórcy i artyści bez VAT

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrzy jutro odpowiedź ministra finansów na wystosowane przez nią dezyderaty. Postulaty dotyczyły zmian przewidzianych w rządowej nowelizacji ustawy o VAT dotyczących ujednolicenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz wyłączeń z definicji działalności gospodarczej.

Wyższe wymagania i szerszy dostęp do zawodu

Ministerstwo Finansów chce skrócenia kadencji komisji egzaminacyjnej i rozszerzenia zakresu pytań dla kandydatów na doradców podatkowych.

Podatnicy mogą zachować odliczenie

Spełniający warunki podatnicy, którzy po 1 czerwca 2005 r. otrzymali faktury z VAT zawartym w opłacie za użytkowanie wieczyste ustanowione przed 1 maja 2004 r., mogą zachować odliczenie podatku naliczonego.

Trzeba zatwierdzić i złożyć sprawozdanie

Do końca czerwca firmy, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, mają czas na zatwierdzenie sprawozdań finansowych.

Skarbowy zasób kadrowy ma zastąpić konkursy

Utworzenie skarbowego zasobu kadrowego zakłada projekt zmian w ustawie o urzędach i izbach skarbowych.

Użytkowanie bez podatku

Ustanowienie użytkowania wieczystego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Gminy muszą zmienić uchwały niezgodne z prawem

Gminy, które uzależniają zwolnienia podatkowe dla przedsiębiorców od zatrudnienia osób zameldowanych na ich terenie, powinny zmienić swoje uchwały.

Kody na fakturach usprawnią rozliczenia

Doradcy podatkowi chcą, by na fakturach VAT pojawiły się kody kreskowe. Usprawniłoby to proces wprowadzania faktur do komputera. Do zmian trzeba jednak przekonać producentów.

Zeznanie musi trafić do właściwego urzędu

Zeznanie podatkowe, a także zgłoszenie o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych w drodze spadku lub darowizny należy złożyć w urzędzie skarbowym darczyńcy lub spadkodawcy.

Klienci dostaną wyższe o 22 proc. odszkodowania z OC

Wypłaty z OC komunikacyjnego na tzw. kosztorys muszą uwzględniać VAT - orzekł Sąd Najwyższy.

Wycena produktów sprawia problemy na egzaminach

Aby zostać biegłym rewidentem, trzeba m.in. zdać dziesięć egzaminów pisemnych. Wielu kandydatów ma problemy z rozwiązywaniem zadań sytuacyjnych, w tym z wyceną produktów.

Podatnicy wyślą kolejne e-deklaracje

Od jutra wszyscy podatnicy mają możliwość przesyłania deklaracji na podatek od środków transportowych DT-1 drogą elektroniczną.

Kontrola fiskusa ma być mniej uciążliwa

Od 2008 roku kontrola podatkowa, którą będzie prowadzić nowa administracja skarbowa, ma być mniej uciążliwa dla podatnika.

Będą zmiany w ustawie

Resort finansów uwzględnił uwagi Komitetu Standardów Rachunkowości do projektu ustawy o rachunkowości. Dzięki temu wpisywanie niektórych wydatków do ksiąg będzie prostsze.

Hazard internetowy nadal nielegalny

Resort finansów chce zaostrzyć przepisy dotyczące nielegalnego urządzania gier. Utrzymany zostanie również zakaz hazardu w internecie.

Jak wyliczyć wartość spadku

Otrzymując spadek, można przy ustalaniu podstawy opodatkowania odliczyć koszty postępowania spadkowego. Nie wszystkie jednak wydatki zmniejszą wartość spadku.

Podatnicy nie przestaną prowadzić jednoosobowych firm

Obawy związane ze zmianą w ustawie o VAT definicji działalności gospodarczej są bezpodstawne. Uczciwie płacący podatki nie mają się czego obawiać. Jednoosobowe firmy nie znikną z rynku.

Zamiast obiecanych oszczędności będą koszty

Ustawa wprowadzająca ustawę o finansach publicznych nie pokazała, ani skąd mają pochodzić oszczędności sięgające 10 mld zł, ani jakie będą koszty reformy.

Szkolenia nie są przychodem

Dla pracowników nie są przychodem opłacone przez pracodawcę np. egzaminy na kursach pozwalających zdobyć kwalifikacje związane z wykonywaną pracą.

Nie każdy program jest aktywem

Jeżeli firma używa programu komputerowego wytworzonego we własnym zakresie, to nie może go zaliczyć w księgach rachunkowych do wartości niematerialnych i prawnych.

Nie trzeba zgody naczelnika urzędu

Zapłata spadkobiercom długu przez dłużników spadkodawcy nie wymaga już zgody naczelnika urzędu skarbowego.

Minister finansów upoważnił tylko cztery izby skarbowe

Od 1 lipca 2007 r. wydawaniem interpretacji podatkowych w imieniu ministra finansów będą zajmowali się wytypowani dyrektorzy izb skarbowych. Opracowano też wzór wniosku o wydanie interpretacji.

Audyt pomoże w usprawnieniach

Zlecanie zadań audytorom wewnętrznym ma pomóc w usprawnieniu funkcjonowania jednostek finansów publicznych.

Do końca 2008 roku likwidacja zakładów budżetowych

Zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze mają zostać zlikwidowane do końca 2008 roku - przewiduje projekt ustawy wprowadzającej ustawę o finansach publicznych.

Spółki rozliczą odsetki

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości umożliwią spółkom aktywowanie finansowania zewnętrznego, czyli m.in. odsetek i kosztów wynikających z wyceny instrumentów finansowych.

Fiskus nie pozwoli, by kosztem inwestycji była prowizja od kredytu

Kosztem inwestycji nie są prowizje od kredytów na zakup akcji debiutantów, jeśli akcji nie uda się kupić. Będą nim jednak opłaty przygotowawcze ponoszone przez inwestorów.

Podatnik musi sam obliczyć wysokość dochodów

Jeśli rok podatkowy w kraju, w którym pracuje Polak, nie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, podatnik musi sam obliczyć dochody uzyskane za granicą i wykazać je w polskim PIT.

Spadkobierca nie musi składać PIT za zmarłego

Spadkobiercy osoby zmarłej w trakcie roku podatkowego, która nie miała małżonka, nie muszą składać za nią rocznego zeznania PIT.

Ulgi podatkowe są niepotrzebne

Czy system podatkowy poprzez np. ulgi i zwolnienia powinien również realizować określone cele społeczne lub gospodarcze?

Niższy VAT tylko na montaż

Wyrób i produkcja okien stanowią dostawę towaru, zaś ich wstawienie w danym budynku - usługę montażu. Tylko ta druga czynność jest opodatkowana do końca 2007 roku 7-proc. VAT.

Skarbowy zasób kadrowy

Dziś sejmowa podkomisja rozpatrzy rządowy projekt nowelizacji ustawy o urzędach i izbach skarbowych.

Wyższa stawka podatku od gier na automatach

Stawka podatku od gier na automatach o niskich wygranych wzrośnie o 55 euro - zakłada nowelizacja ustawy o grach i zakładach wzajemnych, którą przyjął wczoraj rząd.

Zastępca burmistrza musi mieć upoważnienie

Zastępca burmistrza może podpisywać decyzje podatkowe. Aby tak się stało, potrzebne jest jednak pisemne upoważnienie wydane przez burmistrza jako organ podatkowy.

Samorządy niecierpliwie czekają na reformę

Spóźnia się reforma finansów publicznych. Projekt nowej ustawy miał trafić do Sejmu do połowy maja. Tymczasem nie zajął się nim nawet rząd.

Pomocny audyt

Audyt wewnętrzny jest niezbędny w jednostkach finansów publicznych. Ma on pomóc w prawidłowym i sprawnym wykonywaniu zadań i dobrym wykorzystywaniu pieniędzy.

Wartość VAT można zaliczyć do ceny nabycia środka trwałego

Jeżeli firma prowadzi sprzedaż zwolnioną z VAT, to wysokość tego podatku w przypadku zakupu środka trwałego będzie elementem jego wartości księgowej.

Środki publiczne są źle wydatkowane

Przeprowadzone w 2006 roku kontrole wewnętrzne w Ministerstwie Finansów wykazały nieprawidłowości, m.in. w zakresie wydatkowania środków publicznych.

Miejscem stałego pobytu podatnika jest centrum jego interesów życiowych

Dla uznania miejsca stałego pobytu za centrum interesów życiowych danej osoby należy brać pod uwagę wszystkie mające znaczenie okoliczności, w tym związane m.in. z tą osobą, jej rodziną, pracą i sytuacją osobistą.

Fiskus musi wiedzieć, że PIT nie można dostarczyć

Gdy płatnik nie może prawidłowo dostarczyć podatnikowi informacji PIT-11/8B o uzyskanych przez niego dochodach, to powinien o tym zawiadomić urząd skarbowy.

Trzeba wpłacić zaliczkę

Wracając do Polski po czasowej pracy za granicą trzeba zapłacić zaliczkę na podatek. Podatnik ma na to czas do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wrócił do kraju.

Prawnicy bez aplikacji sporządzą deklaracje

Wprowadzenie licencji podatkowej dla prawników bez aplikacji oraz zmiany w komisji egzaminacyjnej - to pomysły resortów finansów i sprawiedliwości.

Fiskus policzy odsetki od zaległych zaliczek

Niewpłacona w terminie zaliczka staje się zaległością podatkową, od której liczone są odsetki. To samo dotyczy rat podatku.

Będą spory o VAT od aportu

Wniesienie aportem towarów handlowych i środków trwałych do spółki prawa handlowego lub cywilnego rodzi obowiązek korekty odliczonego wcześniej podatku - wyjaśnił minister finansów w interpretacji z 27 marca 2007 r. (nr PT5-033-13/EK/2006 /AP-7828/7789).

Akcyza na biopaliwa

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o akcyzie na biopaliwa.