| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dokumentowanie wykonania usług doradczych

Dokumentowanie wykonania usług doradczych

Kiedy wydatki poniesione na nabycie specjalistycznych usług doradczych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? Jakich wymogów należy przestrzegać w zakresie ich udokumentowania?

Warto zatem pamiętać, że posiadanie samej tylko faktury za usługi doradcze może okazać się niewystarczające, gdyż to przecież na podatniku ciąży obowiązek wykazania związku pomiędzy poniesionym kosztem a przychodem.
Popularnymi usługami doradczymi, z których korzystają przedsiębiorcy, są usługi konsultingowe. W kwestii zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na tego typu usługi wypowiedział się NSA w wyroku z 8 grudnia 2005 r. (sygn. akt III FSK 618/05). Zgodnie z jego treścią: „Jeżeli firma chce zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na tego rodzaju usługi, powinna być w stanie wykazać, że zostały one wykonane. Najlepiej, aby miała pisemne dokumenty z datą i podpisem”. W przypadku podatnika, którego dotyczy powołany wyżej fragment wyroku, władze skarbowe zakwestionowały koszty związane z doradztwem. Zdaniem kontrolujących, nie zostało ono wykonane, mimo istnienia dowodów zapłaty. Brakowało – opatrzonych podpisem i datą – dokumentów potwierdzających wykonanie poszczególnych czynności. Według NSA, doradztwo to usługi niematerialne, przy których należy szczególnie zadbać o dowody. Nie można natomiast uznać za nie pism bez dat i podpisów.
Moment zaliczenia do kosztów wydatków związanych z doradztwem. Innym problemem związanym z zaliczaniem do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na usługi doradcze jest moment zaliczenia takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Co do zasady, zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 22 ust. 4–6 ustawy o p.d.o.f. (oraz art. 15 ust. 4 ustawy o p.d.o.p.) koszty uzyskania przychodów są potrącalne w tym roku, którego dotyczą. W przypadku usług doradczych, które często nie mogą być powiązane z konkretnym przychodem, niewątpliwie jednak wiążą się z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, wydatki takie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia.
Podstawa prawna:
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »