reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Papierowy dokument dostawy dla towarów zwolnionych z akcyzy (i objętych stawką 0%) do końca 2019 roku

Papierowy dokument dostawy dla towarów zwolnionych z akcyzy (i objętych stawką 0%) do końca 2019 roku

Sejm pracuje nad zmianami w ustawie o podatku akcyzowym i Prawie celnym. Nowelizacja ma wprowadzić regulację przejściową, która umożliwi do końca 2019 roku stosowanie papierowego dokumentu dostawy do przemieszczeń na terytorium kraju poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od podatku akcyzowego (albo opodatkowanych zerową stawką akcyzy) ze względu na ich przeznaczenie.

Wszystkie kluby poselskie poparły w środę 12 grudnia 2018 r. poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i prawa celnego, który zakłada przedłużenie do końca 2019 roku możliwości stosowania papierowego dokumentu dostawy w przypadku niektórych wyrobów zwolnionych z akcyzy.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i prawa celnego, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę wieczorem, został złożony przez grupę posłów PiS.

Jak mówił w środę w Sejmie sprawozdawca Wiesław Janczyk (PiS), chodzi o wprowadzenie regulacji przejściowej, przedłużającej do końca 2019 roku papierowego dokumentu dostawy do przemieszczeń na terytorium kraju wyrobów zwolnionych z podatku akcyzowego lub objętych zerową stawką akcyzy. Obecnie ten przepis obowiązuje tylko do końca bieżącego roku.

Polecamy: 11 kluczowych zmian 2019 – PODATKI I KADRY

Dodał, że chodzi o takie produkty jak np. gaz LPG czy paliwo lotnicze.

Podkreślał, że projekt to wydłużenie vacatio legis przepisu, ale zarazem realizacja postulatów sygnalizowanych przed przedsiębiorców. Zgłaszali oni bowiem, jak mówił Janczyk, problemy z dostosowaniem na czas do elektronicznego systemu EMCS, co może skutkować zaburzeniem dostaw wyrobów akcyzowych.

Projekt, zapewniał Janczyk, jest neutralny dla budżetu, a jest uzasadniony także dlatego, że dochody z akcyzy są bardzo dobre. Po październiku, informował, zarejestrowano wzrost wpływów z tytułu akcyzy o 3 mld zł rok do roku.

Przedstawiciele wszystkich klubów poparli projekt, choć opozycja krytykowała rząd, że znowu zmienia prawo w ostatniej chwili.

"To pokazuje, jak w nieodpowiedzialny sposób tworzycie prawo" - mówiła Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna). "Takich zmian prawa jest zdecydowanie za wiele" - dodała.

Wiceminister finansów Leszek Skiba powiedział, że inicjatywa posłów jest "godna poparcia". Tłumaczył zarazem, że dopiero niedawno firmy zasygnalizowały problemy z dostosowaniem się do systemu informatycznego EMCS, dlatego nowela składana jest późno.

Projekt trafił do komisji finansów. (PAP)

pś/ ewes/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama