REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Finansów chce prześwietlić prowadzących jednoosobową działalność

Ministerstwo Finansów zamierza prześwietlić prowadzących jednoosobową działalność /Fot. Fotolia
Ministerstwo Finansów zamierza prześwietlić prowadzących jednoosobową działalność /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Resort finansów zamierza prześwietlić prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, w celu oddzielenia faktycznych przedsiębiorców od tych, którzy wystawiają co miesiąc tylko jedną fakturę na rzecz jednego pracodawcy. Zdaniem wiceministra finansów Filipa Świtały zbyt niskie opodatkowanie jednoosobowych przedsiębiorców jest jednym z problemów polskiego systemu podatkowego.

Urzędnik przeprowadzi “test przedsiębiorcy”

Wiceminister finansów Filip Świtała podczas warsztatów podatkowych zorganizowanych na Uczelni Łazarskiego przez fundację CASE zdradził jeden z problemów trapiących polski system podatkowy. Ku zaskoczeniu zgromadzonych, wiceminister wymienił prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, która wg resortu jest fikcją, z powodowaną chęcią płacenia jak najniższych podatków oraz składek na ZUS. Minister przekonywał, że taka postawa jest nieuczciwa wobec osób odprowadzających składki od umów o pracę.

REKLAMA

Autopromocja

Według szacunków zaprezentowanych podczas warsztatów, Ministerstwo Finansów kwestionuje działalność nawet 166 tys. jednoosobowych firm. Jednym ze sposobów weryfikacji, kto jest prawdziwym przedsiębiorcą, a kto nim nie jest ma być “test przedsiębiorcy”.

Polski rząd wielokrotnie zapewniał o ważnej roli przedsiębiorców, kierując do nich rządowe programy mające na celu poprawę warunków prowadzenia biznesu w Polsce. Konstytucja Biznesu, ulga na start ZUS czy obniżenie podatku CIT miały odciążyć małe firmy. Mimo podejmowanych działań prowadzenie firmy w Polsce to wciąż czynność dla wytrwałych, odpornych na biurokrację i notoryczne trudności. Zapowiedzi urzędników Ministerstwa Finansów jasno pokazują panujący klimat dla przedsiębiorczości nad Wisłą. Wystawianie jednej faktury miesięcznie nie może być podstawą do oceny realności prowadzenia działalności gospodarczej. Ministerstwo Finansów szuka środków niezbędnych do realizacji socjalnych obietnic rządu, uderzając w przedsiębiorców płacących podatki i rosnące z roku na rok składki ZUS. Zdaniem rządzących prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą są nieuczciwym elementem systemu podatkowego. Urzędnicy zapomnieli o tym, że to przedsiębiorcy wytwarzają wartość dodaną, która przekłada się na wpływy podatkowe - zarówno te bezpośrednie, jak pośrednie.

Polscy przedsiębiorcy mają dość biurokracji

Polska słabo wypada we wszelkich rankingach oceniających warunki prowadzenia biznesu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mimo szumnych zapowiedzi uproszczenia przepisów, prowadzenie firmy w Polsce wciąż nie należy do prostych czynności. Kłody ciągle rzucane pod nogi przedsiębiorcom nie poprawiają sytuacji. Opresyjne podejście może jedynie pogłębić proces migracji biznesu za granicę. Jak wynika z badania międzynarodowej kancelarii podatkowej Admiral Tax Polacy otwierają firmy za granicą z powodu niższego poziomu biurokracji i przejrzystego prawa. Taki powód wskazało 57,8-proc. badanych w raporcie Admiral Tax.

Wprowadzenie “testu przedsiębiorczości” jedynie zwiększy ilość firm rejestrowanych przez Polaków za granicą. Już w tej chwili ponad 60 tys. polskich przedsiębiorców prowadzi firmę w Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania od lat jest stawiana za wzór w kwestii przyjazności warunków dla biznesu. Potwierdza to także ranking Europejskie Perspektywy Przedsiębiorczości, oceniający warunki do prowadzenia biznesu w 28 krajach Unii Europejskiej oraz Szwajcarii i Norwegii. Wielka Brytania uplasowała się na pierwszej pozycji, niestety Polska znalazła się na szarym końcu. Prowadząc firmę w Wielkiej Brytanii przedsiębiorca spędza trzykrotnie mniej czasu na czynnościach administracyjnych związanych z rozliczaniem podatków - tak wynika z raportu “Doing Business” Banku Światowego.

Polecamy: Wiosenne rabaty do – 50%
Bestsellery – podatki, rachunkowość, prawo pracy

Dowiedz się więcej>>

Firma w Wielkiej Brytanii zyskuje na popularności zwłaszcza wśród firm świadczących specjalistyczne usługi, m.in. programistów, freelancerów, marketingu online czy handlu internetowego. Brytyjski rząd w przeciwieństwie do polskiego Ministerstwa Finansów nie ogranicza swobody gospodarczej przedsiębiorców. Prowadząc firmę w Wielkiej Brytanii przedsiębiorca może świadczyć usługi na całym świecie, wystawiając dowolną liczbę faktur miesięcznie. Niska biurokracja oraz niskie koszty prowadzenia działalności to główne czynniki przyciągające polskich przedsiębiorców na Wyspy. Za chwilę do tej listy dodamy absurdalną nagonkę na prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą nad Wisłą.

Zobacz także: Moja firma

Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Działalność gospodarcza osoby z niepełnosprawnością. Refundacja PFRON, zwolnienie ze składki zdrowotnej

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które prowadzą własną działalność gospodarczą, mają możliwość skorzystania z różnych ulg i form pomocy. Ich zakres i wysokość zależy od stopnia posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności oraz ewentualnego prawa do renty. Poniżej przedstawione zostały informacje na temat najpowszechniejszych form wsparcia – w zakresie składki zdrowotnej oraz refundacji składek społecznych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej PFRON). Kwestia zwolnienia z obowiązku opłacania składki zdrowotnej opisana została z uwzględnieniem prawa przedsiębiorcy do renty.

Zmiana formy opodatkowania w 2025 r. Do kiedy i jak może to zrobić przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą?

Początek każdego roku kalendarzowego to dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą okazja do analizy wyniku finansowego firmy. Czasami okazuje się, że stosowany dotąd sposób rozliczeń przestał być opłacalny lub nie sprawdził się. Zbyt niskie przychody, przekroczenie obowiązujących limitów czy też zmiana skali działalności skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań. Wyjaśniamy, jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej.

Uwaga! Twój e-mail do urzędu może być nieważny. Ministerstwo Finansów wyjaśnia pułapkę e-Doręczeń

Czy twoje pismo do urzędu faktycznie dotarło na czas? Ministerstwo Finansów ostrzega: liczy się data nadania, a nie potwierdzenie odbioru! Sprawdź, jak uniknąć kosztownych konsekwencji przy wysyłce dokumentów drogą elektroniczną.

Cyfrowy obieg dokumentów do podpisu w małych i dużych firmach

Nowoczesny obieg dokumentów do podpisu to przyszłość Twojej firmy. Eliminuje opóźnienia, ogranicza ryzyko błędów i gwarantuje bezpieczeństwo danych. Wprowadź cyfrowe rozwiązania i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać.

REKLAMA

Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką (niezdolny do służby ale zdolny do pracy). Czy ma prawo do podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

REKLAMA