REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja obowiązku stosowania pieczątek

Likwidacja obowiązku stosowania pieczątek
Likwidacja obowiązku stosowania pieczątek

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju poinformowało o kolejnych przepisach usuwających obowiązek stosowania pieczątek w procedurach z obszaru budownictwa. Wszyscy członkowie Rady Ministrów są zobowiązani, zgodnie z właściwością, do przeglądu aktów prawnych, stosowanych druków lub formularzy pod kątem przepisów nakładających obowiązek stosowania pieczęci/pieczęci przez obywatela lub przedsiębiorcę oraz do podjęcia działań zmierzających do deregulacji ww. obowiązku.

W czerwcu 2018 r. rząd przyjął „Informację dotycząca deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców”. Ministrowie zostali zobowiązani do podjęcia działań (w tym przeglądu druków i formularzy) zmierzających do zmiany pozostających w zakresie ich właściwości aktów prawnych przewidujących obowiązek stosowania pieczęci lub pieczątek dla uproszczenia procedur. W tej "Informacji" stwierdzono m.in., że uzasadniona jest likwidacja obowiązku stosowania pieczęci/ pieczątek  przez obywateli i przedsiębiorców na rzecz prawa do jej stosowania. Efekt skutecznego oznaczenia podmiotu można bowiem osiągnąć także np. poprzez stosowanie druków firmowych, nanoszenie/nadrukowywanie danych.

REKLAMA

Autopromocja

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Polecamy: INFORLEX Biznes

- Na wielkie projekty składa się wiele drobnych kroków. Dziś jesteśmy bliżej ostatecznego celu, jakim jest przegląd i eliminacja wymogu pieczątek w każdym z tych miejsc, w którym nie jest to niezbędne. To uprości i ułatwi życie przedsiębiorcom i obywatelom załatwiającym sprawy urzędowe. Te drobne zmiany są potrzebne i korzystne dla Polaków – mówił minister Jerzy Kwieciński po opracowaniu przez resort przeglądu przepisów.

- Odbiurokratyzujemy procedury budowlane. Zmiany to element reformy procesu inwestycyjnego, którą od 2018 r. wprowadzamy w życie – podkreśla wiceminister Artur Soboń.

Bez tuszu, łatwiej i prościej - zmiany w przepisach w kompetencji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju

  • Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie rozliczeń z bankami z tytułu przejściowego wykupienia ze środków budżetu państwa odsetek od kredytów mieszkaniowych (RD471). Przyjęte przez rząd 30 lipca 2019 r. Wystawcy dokumentów – banki i spółdzielnie mieszkaniowe – zostali zwolnieni z obowiązku stosowania pieczęci nagłówkowych oraz personalnych. Umożliwi to elektroniczne podpisywanie przekazywanych dokumentów i tym samym przyśpieszy obieg dokumentów.
  • Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie umorzeń zadłużenia z tytułu przejściowego wykupienia odsetek od kredytów mieszkaniowych (RD472). Przyjęte przez rząd 30 lipca 2019 r. Wystawcy dokumentów – banki i spółdzielnie mieszkaniowe – zostali zwolnieni z obowiązku stosowania pieczęci nagłówkowych oraz personalnych. Umożliwi to elektroniczne podpisywanie przekazywanych dokumentów i tym samym przyśpieszy obieg dokumentów.
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 kwietnia 1999 r. w sprawie ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych (Dz. U. poz. 454 oraz z 2001 r. poz. 89). Zmiana: Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 maja 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych (Dz. U. poz. 1086), weszło w życie 27 czerwca 2019 r. Osoba kierująca pracami geodezyjnymi nie będzie musiała zamieszczać pieczęci na zawiadomieniu o umieszczeniu na nieruchomości znaku geodezyjnego, grawimetrycznego lub magnetycznego a w konsekwencji posiadać tej pieczęci – korzyść polega na oszczędności czasu i środków finansowych związanych z wyrobieniem pieczęci oraz sprawniejszym przygotowywaniu zawiadomienia.
  • Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego Uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne – sierpień 2019 r. Ułatwienie pracy rzeczoznawcom majątkowym przez wprowadzenie prostych, szybkich i niesformalizowanych możliwości podpisania operatu szacunkowego, bez użycia pieczęci. Zapewnienie odbiorcom wycen nieruchomości możliwości sprawdzenia, czy operat szacunkowy został sporządzony przez osobę do tego uprawnioną.
  • Projekt rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadawania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości. Analiza uwag zgłoszonych w trakcie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Ułatwienie działalności przedsiębiorcy prowadzącego praktykę zawodową przez szybsze wydawanie dziennika praktyki zawodowej (przykładowo nadruk komputerowy organizatora praktyk pozwoli na masowe drukowanie dzienników).
  • Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 25 kwietnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych. Ogłoszone w Dz. U. poz. 871, weszło w życie 25 maja 2019 r. Usunięta została bariera formalna w postaci obligatoryjnego stosowania przez dostawcę nieczystości ciekłych i właściciela stacji zlewnej pieczątek przy potwierdzaniu wprowadzania i odbioru nieczystości ciekłych w stacji zlewnej.
  • Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 31 stycznia 2014 r. w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii (Dz. U. poz.176). Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Termin ogłoszenia i wejścia w życie przewidywany jest na III kwartał 2019 r. Osoba posiadająca uprawnienia zawodowe w odpowiednim zakresie, pod której kierunkiem osoba zainteresowana wykonywała prace geodezyjne lub kartograficzne nie będzie musiała zamieszczać pieczątki wykonawcy przy potwierdzaniu wpisów dokumentujących przebieg praktyki zawodowej – korzyść polega na oszczędności czasu i środków finansowych związanych z wyrobieniem pieczątki oraz sprawniejszym wypełnianiu dziennika praktyk.
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 września 2014 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. poz. 1278). Zmiana: Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. poz. 831), weszło w życie 7 maja 2019 r. Osoba kierująca praktyką (projektant lub kierownik budowy lub kierownik robót) nie będzie musiała zamieszczać pieczątki w zbiorczym zestawieniu odbytej praktyki zawodowej w ramach dokumentowania przebiegu praktyki zawodowej. Pozwoli to na oszczędności czasu i środków finansowych związanych z wyrobieniem pieczątki oraz sprawniejszym dokumentowaniu praktyk.
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju dnia 17 lutego 2015 r. w sprawie wzorów protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji (Dz. U. poz. 247). Projekt rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji. Termin ogłoszenia i wejścia w życie przewidywany jest na III kwartał 2019 r. Osoby sporządzające protokoły z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji nie będą musiały zamieszczać pieczęci na sporządzonych dokumentach i w konsekwencji posiadać tej pieczęci. Korzyść polega na oszczędności czasu i środków finansowych związanych z wyrobieniem pieczęci oraz sprawniejszym przygotowywaniu dokumentów.
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (Dz. U. poz. 376). Projekt rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju zmieniającego rozporządzenie w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Termin ogłoszenia i wejścia w życie przewidywany jest na III kwartał 2019 r. Osoba sporządzająca świadectwo charakterystyki energetycznej nie będzie musiała zamieszczać pieczęci w sporządzonym dokumencie i w konsekwencji posiadać tej pieczęci. Korzyść polega na oszczędności czasu i środków finansowych związanych z wyrobieniem pieczęci oraz sprawniejszym przygotowywaniu świadectw charakterystyki energetycznej.
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 23 grudnia 2015 r. w sprawie próbek wyrobów budowlanych wprowadzonych do obrotu lub udostępnianych na rynku krajowym (Dz. U. poz. 2332). Zmiana: Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 2 lipca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie próbek wyrobów budowlanych wprowadzonych do obrotu lub udostępnianych na rynku krajowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1337), weszło w życie 31 lipca 2019 r. Usunięcie konieczności stosowania pieczęci, przez organ pobierający próbkę oraz laboratorium sporządzające sprawozdanie z badań, pozwoli na usprawnienie procesu badania próbek wyrobów budowlanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
9000 zł brutto średniej pensji w Polsce w 2025 r. Kiedy pęknie bariera psychologiczna 10 tys. zł miesięcznie?

Główny Urząd Statystyczny podał, że w grudniu 2024 r. przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 8.821,25 zł. Eksperci oceniają, że w 2025 roku na pewno przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach przekroczy kwotę 9.000 zł brutto (ok. 6.450 zł netto). Natomiast zdaniem przedsiębiorców, granicą psychologiczną przeciętnej miesięcznej pensji w Polsce jest kwota 10 000 zł brutto (ok. 7.150 zł netto). Kiedy ta granica zostanie przełamana?

ZUS zmienił zasady doręczania pism na PUE (eZUS). Nowości od 15 stycznia 2025 r.

W komunikacie z 24 stycznia 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 15 stycznia 2025 r. na portalu PUE eZUS udostępnił funkcjonalności, które wynikają z art. 71 ab ust. 1a ustawy o systemie ubezpieczeń́ społecznych w zakresie tzw. e-Doręczeń.

Rozliczenie PIT emeryta i rencisty w 2025 r. ZUS wysyła PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2024 r. Kiedy zwrot nadpłaty podatku? Jak odliczać i przekazać 1,5 proc. podatku?

W najbliższych tygodniach emeryci i renciści otrzymają ważny formularz, dotyczący rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). ZUS rozpoczął właśnie wysyłkę deklaracji PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za miniony rok. W całym kraju akcja obejmie niemal 10,5 mln osób.

Płatniku, sporządź i wyślij poprawnie PIT-11, PIT-R, PIT-4R i PIT-8AR

Ministerstwo Finansów przypomina płatnikom o obowiązku sporządzenia i przesłania deklaracji podatkowych za 2024 rok. Sprawdź, jak przygotować formularze, na co zwrócić uwagę i jak uniknąć błędów w dokumentach PIT.

REKLAMA

31 stycznia to ważna data dla płatników – pamiętaj o obowiązkach PIT

Czas na złożenie dokumentów PIT-11, PIT-R, PIT-8C i PIT-40A/11A za 2024 rok upływa 31 stycznia. To nie tylko formalność – poprawne dane, w tym PESEL lub NIP, są kluczowe, aby uniknąć problemów z rozliczeniem podatkowym. Dowiedz się, jak prawidłowo przygotować formularze, uwzględnić ulgi podatkowe i złożyć dokumenty drogą elektroniczną. Sprawdź szczegóły, aby wszystko poszło sprawnie!

Ceny transferowe: Recharakteryzacja – kiedy i kogo dotyczy

Podatnicy, którzy co roku stają przed obowiązkami z zakresu cen transferowych w ostatnim czasie coraz częściej mogą usłyszeć ostrzeżenie przed recharakteryzacją. Co tak naprawdę oznacza to pojęcie i czy dotyczyć może każdego podatnika?

Przełomowy wyrok SN: Naczelna Izba Aptekarska może być traktowana jak przedsiębiorca

Czy samorząd zawodowy może działać jak przedsiębiorca? Sąd Najwyższy uznał, że w przypadku Naczelnej Izby Aptekarskiej to możliwe. Wyrok zapadł w sprawie sporu z siecią aptek Gemini, dotyczącego ochrony dóbr osobistych i nieuczciwej konkurencji. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia, a decyzja SN może mieć dalekosiężne konsekwencje dla funkcjonowania organizacji samorządowych.

Groźna luka w VAT od 2025 r. Prof. Modzelewski: to błąd podstawowy, daje prawo do nieograniczonych zwrotów; konieczna szybka nowelizacja

Najnowsza nowelizacja ustawy o VAT, obowiązująca od początku 2025 roku, wprowadza w Polsce nieznaną w całej ponad trzydziestoletniej historii tego podatku lukę umożliwiającą nieograniczony zwrot tego podatku – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Każdy podatnik wykonujący czynności w sensie prawnym poza terytorium kraju, które w Polsce byłyby zwolnione od tego podatku, uzyska z tego tytułu od początku roku zwrot podatku naliczonego - dodaje Profesor.

REKLAMA

Faktura korygująca - do kiedy można wystawić (termin graniczny)

Na przedawnienie zobowiązania podatkowego nie wpływa wystawienie przez podatnika faktury korygującej, również zwiększającej. Korekta faktury nie kreuje bowiem obowiązku podatkowego, gdyż odnosi się do faktury pierwotnej, która odzwierciedla zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Nie ma więc żadnych podstaw prawnych, by w przypadku korekty faktury początek 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wiązać z datą korekty faktury, a nie ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego po upływie 5-letniego terminu przedawnienia nie istnieje możliwość wystawiania przez podatników faktur korygujących.

Fałszowanie faktur: jakie skutki w VAT dla kupującego i sprzedawcy. Faktury puste, wystawione przez osoby nieuprawnione, bez wiedzy i zgody podatnika

Odpowiedzialność podatników VAT za „puste” lub nierzetelne faktury wywołuje od dłuższego czasu spore kontrowersje, szczególnie gdy wystawcą był pracownik. Po korzystnym wyroku TSUE pracodawca może uwolnić się od obowiązku zapłaty VAT wynikającego z faktur wystawionych przez nieuczciwych pracowników. Wymaga to jednak od niego dochowania należytej staranności przy kontrolowaniu poczynań pracowników. NSA w wyroku z 3 września 2024 r. (sygn. akt I FSK 1212/18) uznał, że pracodawca nie dochował staranności, skoro proceder trwał przez dłuższy okres (ponad 3 lata).

REKLAMA