| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 50% mniejsza akcyza dla samochodów o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym

50% mniejsza akcyza dla samochodów o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym

11 września 2019 r. Sejm skierował do prac w komisji finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który przewiduje obniżenie o 50 proc. stawki akcyzy na pojazdy hybrydowe (o napędzie spalinowo-elektrycznym). Celem nowego prawa jest pobudzenie rynku i używania samochodów niskoemisyjnych.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego (PiS) projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Wszystkie kluby poparły dalsze prace nad projektem w sejmowej komisji finansów.

Projektowane przepisy wprowadzają obniżoną o 50 proc. stawkę podatku akcyzowego dla pojazdów o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie zewnętrznego źródła zasilania.

Zgodnie z propozycją, samochody hybrydowe o pojemności silnika większej niż 2000 centymetrów sześciennych, ale nie wyższej niż 3500 centymetrów sześciennych, mają być objęte 9,3 proc. podatkiem akcyzowym. W przypadku pojazdów z sinikami do 2000 centymetrów sześciennych stawka podatku ma wynosić 1,55 proc.

Obecne przepisy przewidują czasowe zwolnienie z podatku akcyzowego dla samochodów hybrydowych. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ dym/

W czwartek 12 września br. przed godz. 2 w nocy Sejm przerwał posiedzenie, które zostanie wznowione 15 października br. (czyli już po wyborach parlamentarnych, które odbędą się 13 października). W związku z powyższym trudno przewidzieć, czy omawiany projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym zostanie uchwalony podczas "dokończonego" posiedzenia w dniach 15-16 października 2019 r. Jeżeli nie uda się w tym terminie uchwalić tego projektu, to zgodnie ze zwyczajową zasadą dyskontynuacji prac parlamentarnych projekt ten nie będzie kontynuowany w nowej kadencji Sejmu i ew. będzie musiał być ponownie składany do Sejmu nowej (IX.) kadencji.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

WEBINARIUM! Tarcza Antykryzysowa: składki ZUS, świadczenia dla pracowników, wynagrodzenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »