REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doradcy podatkowi na obradach CFE Tax Advisers Europe w Turynie

Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
Doradcy podatkowi na obradach CFE Tax Advisers Europe w Turynie /fot. Shutterstock
Doradcy podatkowi na obradach CFE Tax Advisers Europe w Turynie /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawiciele Krajowej Rady Doradców Podatkowych biorą udział w obradach CFE Tax Advisers Europe, europejskiej organizacji zrzeszającej samorządy i stowarzyszenia doradców podatkowych z 24 państw europejskich.

Przedstawiciele KRDP biorą udział w konferencji Global Tax Advisers Platform oraz posiedzeniach CFE. Celem Konferencji GTAP są kwestie interesujące wszystkich doradców podatkowych funkcjonujących w transgranicznym, coraz bardziej globalnym i zautomatyzowanym społeczeństwie napędzanym przez nowe technologie. Eksperci zabiorą głos w czterech panelach tematycznych: o ewolucji i przyszłości tematów globalnej polityki podatkowej, podatku dochodowym od osób prawnych i VAT, globalnym zawodzie doradcy podatkowego i modelach biznesowych oraz stabilności podatkowej.

REKLAMA

Autopromocja

W trakcie posiedzenia CFE reprezentanci KRDP biorą udział w spotkaniach organów i komitetów technicznych CFE. Anna Misiak jedyna osoba z Polski będąca członkiem władz tej organizacji bierze udział w posiedzeniu europejskiego zarządu CFE oraz komitetu Professional Affairs Committee, Mariusz Cieśla oraz Mateusz Stańczyk w spotkaniu Fiscal Committee, a Michał Laskowski w posiedzeniu Tax Technology Committee. Przedstawiciele KRDP reprezentują Polskę na Walnym Zgromadzeniu CFE, które odbyło się w 4 października.

Professional Affairs Committee zajmuje się zagadnieniami mającymi wpływ na funkcjonowanie zawodu doradztwa podatkowego w Europie poprzez m.in. współpracę i przedstawienie stanowisk dotyczących wpływu zmian w podatkach na funkcjonowanie zawodu doradcy podatkowego. Komitet aktywnie współpracuje z Komisją Europejską oraz OECD. Tax Technology Committee został powołany w ubiegłym roku jako odpowiedz na wzrastające znaczenie „digital taxation”. Jego celem jest skupienie się na działaniach zmierzających do rozpoznania i sygnalizowania najlepszych rozwiązań wspomagających podatki i technologię.

Po raz pierwszy w pracach na forum międzynarodowym CFE udział weźmie Bartosz Kubista. Najmłodszy członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych został dwa tygodnie temu wybrany na polskiego przedstawiciela w New Tax Professionals Committee – grupie młodych doradców podatkowych działającej przy CFE. W ramach prac komitetu, Bartosz Kubista będzie zajmował się m.in. zagadnieniami związanymi z dostępem i wykonywaniem zawodu przez doradców podatkowych rozpoczynających pracę w zawodzie oraz ich pozycji wśród europejskich samorządów doradców podatkowych.

CFE Tax Advisers Europe jest europejską organizacją zrzeszającą narodowe organizacje i stowarzyszenia doradców podatkowych z większości państw europejskich z siedzibą w Brukseli. Została założona w 1959 r. Obecnie obejmuje 30 narodowych organizacji doradców podatkowych z 24 państw Europy, grupujących łącznie ponad 200 tysięcy czynnych doradców podatkowych. Głównym celem CFE jest zrzeszenie wszelkich organizacji doradców podatkowych ze wszystkich państw europejskich i obrona interesów tej grupy zawodowej oraz zapewnienie odpowiedniej jakości usług świadczonych przez doradców podatkowych. CFE dąży do koordynacji i rozwoju prawa podatkowego w Europie oraz promuje koordynację przepisów krajowych, które regulują i zabezpieczają zawód doradcy podatkowego. W Turynie organizacja obchodzi swoje 60-lecie. Patronat nad tym wydarzeniem objął Parlament Europejski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezes NBP A. Glapiński: 5% inflacji pod koniec roku a w 2025 r. nawet większa; obniżka stóp najwcześniej w 2026 roku

W dniu 4 lipca 2024 r. odbyła się konferencja prasowa prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP, poświęcona ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce. Według prognoz NBP inflacja CPI na koniec 2024 r. może znaleźć się blisko 5 proc., a na początku 2025 r. jeszcze wzrosnąć. Przy takiej inflacji można zapomnieć o obniżce stóp procentowych NBP. Możliwość obniżenia tych stóp może - zdaniem prezesa Glapińskiego - pojawić się najwcześniej w 2026 roku. 

Fundacja rodzinna - opodatkowanie najmu krótko i długoterminowego. Wyrok WSA w Gdańsku daje podatnikom nadzieję

Opodatkowanie podatkiem dochodowym najmu realizowanego przez fundacje rodzinne powoduje spory z organami podatkowymi. W szczególności chodzi o to, że organy podatkowe bezpodstawnie różnicują skutki podatkowe dla świadczonych przez fundacje rodzinne usług najmu krótko i długoterminowego. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na wyrok WSA w Gdańsku z 19 czerwca 2024 r., który daje podatnikom nadzieję na zaniechanie przez fiskusa tej praktyki.

Wielka dziura w budżecie NFZ. Nie ma szans na obniżenie składki zdrowotnej do 2027 roku?

W budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia jest ogromna luka finansowa – wskazują autorzy raportu pt. „Luka finansowa systemu ochrony zdrowia w Polsce”, opublikowanego w czerwcu 2024 r. Na jej zasypanie w ciągu najbliższych 3 lat (2025-2027) potrzeba dofinansowania co najmniej 92,5 mld zł – w wariancie minimalnym. Albo nawet 158,9 mld zł - w wariancie maksymalnym.

Ekonomista: teraz nie będzie wyższej kwoty wolnej i niższej składki zdrowotnej. Trzeba zatkać dziurę w NFZ i zmniejszać deficyt budżetu. Pieniędzy nie ma i nie będzie?

Sytuacja budżetu państwa nie pozwala obecnie na podwyżkę kwoty wolnej od podatku i obniżenie składki zdrowotnej - uważa prezes Instytutu Finansów Publicznych (IFP) dr Sławomir Dudek. Jego zdaniem, najpierw trzeba przedstawić plan "zatkania dziury w NFZ" oraz "schodzenia z deficytem" budżetowym.

REKLAMA

Stopy procentowe NBP 2024 - bez zmian w lipcu. 50% szans na inflację w granicach 3,1 – 4,3% w 2024 roku

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 2-3 lipca 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Prezent dla pracownika a podatek. Kiedy jest częścią wynagrodzenia a kiedy darowizną?

Pracodawcy czasem chcą wręczyć prezenty swoim pracownikom. Z różnych okazji. Ale zarówno pracodawcy, jak i pracownicy chcą wiedzieć, czym w świetle przepisów jest taki prezent. Czy jest to część wynagrodzenia za pracę, która musi być opodatkowana podatkiem dochodowym i objęta składkami ZUS oraz składką zdrowotną? Czy jest to darowizna opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn? Zobaczmy jak odpowiada na te pytania Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w tegorocznych interpretacjach.

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu. Kiedy i jak rozliczyć VAT?

Jeżeli samochód był wykupiony z leasingu na cele prywatne i nie był już wykorzystywany do celów firmowych, jego sprzedaż nie podlega opodatkowaniu. Podatnik nie działa w tym przypadku jako podatnik VAT. Najnowsza interpretacja Dyrektora KIS z maja 2024 r. może sugerować, że Ministerstwo Finansów zmieniło zdanie.

Składki ZUS od studenta w 2024 roku – zlecenie, dzieło a umowa o pracę. Wyjaśnienia ZUSu

Wielu studentów a także część uczniów szkół średnich pracuje w wakacje. Firmy chętnie zatrudniają osoby do ukończenia 26. roku życia na umowę zlecenia, bo nie muszą za nich płacić składek ZUS. Studenci powinni wiedzieć, jakie świadczenia im przysługują, gdy odprowadzane są za nich składki na ubezpieczenia społeczne. 

REKLAMA

Mały ZUS Plus. Sąd: wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców

Wątpliwości dotyczące Małego ZUS Plus powinny być rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców - wskazano w opublikowanej 1 lipca 2024 r. informacji Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, powołując się na czerwcowe orzeczenie Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Zmiany w podatku od nieruchomości. Podatnicy mogą zapłacić więcej od 2025 roku

W dniu 17 czerwca 2024 r. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian podatku od nieruchomości, który wzbudził nieukrywane zaskoczenie i kontrowersje. Oczywiście wszyscy się go spodziewali, bo Trybunał Konstytucyjny (zob. wyrok TK z 4 lipca 2023 r., sygn. SK 14/21, wyrok TK z 18 października 2023 r., sygn. SK 23/19) nie dał ustawodawcy wyboru – od 1 stycznia 2025 r. podatek ten musi mieć inny kształt. Konsternację wywołało jednak brzmienie proponowanych rozwiązań.

REKLAMA