REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trudno oszacować potencjał ludzki i wiedzę w księgach rachunkowych

REKLAMA

Polska ustawa o rachunkowości nie jest dostosowana do Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Nie jest w stanie mierzyć tego, co w każdej firmie najważniejsze - zasobów ludzkich i wiedzy.

W Polsce mamy do czynienia z dualizmem w rachunkowości. Z jednej strony są MSR-y, z drugiej ustawa o rachunkowości, która nie jest dostosowana do standardów – uważa dr André Helin, prezes firmy audytorskiej BDO Polska. Jednak MSR-y też mają wady, przykładowo nie regulują wielu istotnych kwestii, a także nie są w stanie mierzyć zasobów ludzkich i wiedzy.

W pierwszym dniu XI Ogólnopolskiego Forum Rachunkowości eksperci omawiali zastosowanie Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR-ów) w praktyce.

– Często zdarza się, że jednostki muszą stosować zarówno zasady wynikające z ustawy o rachunkowości, jak i MSR. To przysparza wielu trudności, m.in. przy tworzeniu sprawozdań finansowych – wskazała Ewa Jakubczyk-Cały, prezes firmy audytorskiej PKF Consult. Jej zdaniem, ustawa o rachunkowości nie reguluje: zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych, dokumentowania zdarzeń gospodarczych czy inwentaryzacji.

Według prof. dr hab. Elżbiety Mączyńskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, zasoby ludzkie nie doczekały się do tej pory należytego systemu ewidencji. Bardzo prawdopodobne jest to, że firmy inwestujące w rozwój i wiedzę pracowników będą wykazywały słabsze sprawozdania finansowe niż te, które tego nie robią.

Nie wszyscy stosują MSR

Ustawa o rachunkowości wymienia jednostki zobligowane do stosowania MSR i takie, która mają taką możliwość. Uczestnicy Forum wskazywali, że standardy są skomplikowane, ale mają przyszłość.

– Na razie nie stosujemy standardów. Jednak ich tłumaczenia są często niekomunikatywne i niespójne. Aby je zrozumieć, trzeba je porównywać i łączyć ze sobą, co jest trudne i pracochłonne – zauważyła Bożena Ciska z firmy Sertop Tychy.

Natomiast Paulina Strzelec z firmy Karol Kania i Synowie podkreśliła, że problemy ze stosowaniem MSR dopiero będą się pojawiać, gdy firmy zaczną je stosować w praktyce.

Dr André Helin podkreślił, że standardy nigdy nie rozwiążą wszystkich pojawiających się problemów.

Informacje o zagrożeniu

Poza istotą stosowania odpowiednich form zarządzania biznesem, w tym stosowania odpowiednich polityk rachunkowości, eksperci na Forum zwrócili uwagę na aspekty systemów wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami w firmie. Statystyki międzynarodowe dowodzą, że ponad połowa z nowo powstających firm bankrutuje w ciągu czterech lat. Dlatego dla menedżera istotne jest dysponowanie informacjami o zagrożeniach odpowiednio wcześniej. Według prof. Elżbiety Mączyńskiej, firmy powinny być wrażliwe na zmiany otoczenia. Niestety, systemy wczesnego ostrzegania nie cieszą się w Polsce popularnością.

– Przedsiębiorcy nie mogą upajać się sukcesem. Trzeba być czujnym i czuć na plecach oddech konkurencji – dodaje nasza rozmówczyni.

Dziś eksperci zanalizują zagadnienia dotyczące podatków w 2007 roku i przedstawią problemy, z jakimi mogą spotkać się przedsiębiorcy od 1 stycznia.

ZAGROŻENIA W BIZNESIE
• bariery mentalne – pracownicy i menedżerowie nie dzielą się swoją wiedzą,
• niewłaściwe zarządzanie innowacjami i wiedzą,
• paradoks sukcesu – w warunkach sukcesu łatwo się zapomina, że każda zmiana może przynieść oprócz profitów i dobrych wyników także skutki negatywne,
• przedsiębiorstwa mają tendencje do bagatelizowania zagrożeń, przez co łatwiej popaść w kłopoty
• niewiedza o... własnej niewiedzy.

CELE I TEMATY KONFERENCJI
Konferencja poświęcona podatkom i rachunkowości organizowana przez Centrum Edukacji Infor Training i Gazetę Prawną. Rozpoczęła się 7 listopada 2006 r. i potrwa do 10 listopada w Wiśle.

Bierze w niej udział 100 uczestników i 22 wykładowców, ekspertów z zakresu podatków i rachunkowości (doradcy podatkowi, biegli rewidenci, prawnicy, prezesi firm audytorskich, wykładowcy polskich uczelni).

Celem Forum jest przedstawienie koncepcji zarządzania podatkami i rachunkowością, tak aby osiągnąć wzrost wartości firmy. To również miejsce wymiany doświadczeń wszystkich, dla których podatki i rachunkowość stanowią klucz do sukcesu i rozwoju firmy.

Ewa Matyszewska, Łukasz Zalewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

REKLAMA