reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tarcza antykryzysowa 3.0 - nieodpłatna pomoc prawna dla samozatrudnionych

Tarcza antykryzysowa 3.0 - nieodpłatna pomoc prawna dla samozatrudnionych

Tarcza antykryzysowa 3.0 rozszerza nieodpłatną pomoc prawną na przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą; wprowadza również rozwiązania, które ułatwią dostęp do takiego wsparcia w czasie pandemii – podaje Ministerstwo Sprawiedliwości.

W komunikacie prasowym resort sprawiedliwości wskazał, że w Dzienniku Ustaw opublikowano już przepisy z tzw. Tarczy antykryzysowej 3.0. W życie wchodzi nowelizacja ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.

Zobacz: Ustawa z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 875)

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, zacytowany w informacji, podkreślił, że nowe przepisy ułatwią uzyskanie wsparcia osobom, które tego potrzebują w związku z pandemią, a także pozwolą na objęcie pomocą jednoosobowych firm.

"Uzyskanie pomocy zostało odformalizowane i nie wymaga już wizyty w punkcie świadczenia pomocy. Może odbyć się zdalnie, przez telefon, komunikatory internetowe czy e-mail" - wyjaśnił wiceszef MS.

Wejście w życie przepisów oznacza nieodpłatną pomoc prawną dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniających innych osób w ciągu ostatniego roku.

"To istotne, bo samozatrudnieni to - jak wynika z danych ZUS - bardzo liczna grupa przedsiębiorców - ponad 1,65 miliona osób, czyli niemal 61,67 proc. wszystkich płatników składek" - zaakcentował resort.

Dotąd, jak zaznaczyło MS, nieodpłatna pomoc prawna była skierowana dla osób, które potrzebowały jej w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej - wyjąwszy przygotowanie do rozpoczęcia takiej działalności. "Rozszerzenie tej pomocy na osoby samozatrudnione jest związane z pandemią COVID-19 i jej skutkami dla najmniejszych firm" - czytamy.

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśliło, że część z przedsiębiorców z powodu pandemii musi decydować się na zawieszenie lub nawet zakończenie działalności. "Dlatego pomoc prawna jest im szczególnie potrzebna" - dodano.

Jak zauważono, samozatrudnieni często nie mają wystarczająco pieniędzy na opłacenie profesjonalnego doradcy. "Dlatego nieodpłatna pomoc prawna pomoże takim przedsiębiorcom podjąć właściwe decyzje w tym trudnym okresie i – być może – ocali prowadzone przez nich firmy" - podało MS.

Nowelizacja, oprócz tego, przewiduje też ochronę przed zakażeniem wirusem COVID-19 osób korzystających z nieodpłatnych porad prawnych, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego czy nieodpłatnej mediacji oraz tych, którzy tę pomoc niosą.

Polecamy: Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)

"W czasie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa może odbywać się na odległość. Nie jest też wymagane - ze względu na bezpieczeństwo - złożenie pisemnego oświadczenia, że dana osoba nie może ponieść kosztów pomocy prawnej" - wyjaśniło MS.

Resort przypomniał przy tym, że nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo od marca są udzielane na odległość przez większość punktów realizujących tę pomoc, zgodnie z jego zaleceniami, wydanymi - jak wskazał - w pierwszych dniach po ogłoszeniu stanu epidemii.

Autorka: Agnieszka Ziemska
agzi/ lena/

[RAPORT] KORONAWIRUS – podatki, prawo pracy, biznes

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama