Kategorie

Księgowość nie jest nudna, a „księgowy” brzmi dumnie

POLAUDIT Sp. z o. o.
Podatki, rachunkowość, audyt
Księgowość nie jest nudna, a „księgowy” brzmi dumnie
Księgowość nie jest nudna, a „księgowy” brzmi dumnie
shutterstock
Księgowość nie jest nudna, daje duże możliwości rozwoju i satysfakcji. Księgowość w dzisiejszych czasach to nie tylko księgowanie, to bardziej analiza, wsparcie dla klienta, bycie doradcą. To dbanie o bezpieczeństwo podatkowe klienta czy pracodawcy. Księgowość to również umiejętność komunikacji o czym nieraz się zapomina. O zawodzie księgowego, codziennych problemach, satysfakcjach, a także o perspektywach i zagrożeniach stojących przed tą profesją, rozmawiamy z Małgorzatą i Witoldem Zawadzkimi - księgowymi, biegłymi rewidentami i Członkami Zarządu Polaudit Sp. z o.o.

Rozmawiamy na początku czerwca, za chwilę 9 czerwca, czyli Dzień Księgowego. Czym dla Państwa jest księgowość? Czy lubią Państwo swój zawód? Czy „księgowy” brzmi dumnie w 2020 roku?

Księgowość dla nas to nie tylko zawód, nie tylko źródło dochodu, ale również (a może przede wszystkim) to jest nasza pasja. Jednym słowem jesteśmy szczęściarzami, robi to co lubimy - nie wszyscy mają tyle szczęścia. Z dumą wykonujemy ten zawód. Zatem tak, uważamy, że księgowy w 2020 roku brzmi dumnie.

Reklama

Wykonują Państwo usługi księgowe już 25 lat – gratuluję pięknego jubileuszu. Jak z perspektywy tych 25 lat oceniają Państwo zmiany na rynku usług księgowych? Czy jest większa konkurencja? Czy wzrosła jakość usług? Czy centra usług księgowych są konkurencją dla tradycyjnych biur rachunkowych?

Dziękujemy, tak to piękny jubileusz. Z uwagi na sytuację epidemiczną, która obecnie trwa przełożyliśmy uroczystości jubileuszowe na przyszły rok. Jak oceniamy zmiany na rynku usług księgowych na przestrzeni 25 lat?  Bardzo pozytywnie. W ciągu tego okresu nastąpiło bardzo wiele zmian, główne z nich, to: rozwój infrastruktury IT, programów księgowych, digitalizacja. A przede wszystkim duży wpływ nie tylko na księgowość ale na życie codzienne miał dostęp do Internetu. Nie wszyscy pamiętają, że 25 lat temu dostęp ten był bardzo ograniczony i były to dopiero początki szybkiej wymiany informacji. Teraz każdy księgowy korzysta z różnego rodzaju portali księgowych, podatkowych, prawnych - co daje duży komfort pracy oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa, bo jak dobrze wiemy przepisy podatkowe w Polsce są bardzo, nazwijmy to - wymagające. Duży wpływ na zmiany rynku usług księgowych - ma również globalizacja, otwarcie granic, możliwość prowadzenia biznesu poza granicami - co stwarza możliwość nawiązania współpracy z międzynarodowymi sieciami księgowych.

Konkurencja na rynku usług księgowych jest duża, ale w naszym przekonaniu, każdy kto chce rozpocząć swoją działalność na tym polu na pewno znajdzie swoje miejsce, wszystko zależy od wiedzy, umiejętności oraz otwartości na ludzi.

Z jakością natomiast jest różnie, ale to tak jak w każdym zawodzie. Czy wzrosła jakość usług? Biorąc pod uwagę te ostatnie 25 lat, to tak, śmiało można powiedzieć, że wzrosła. Narzędzia, które wspomagają pracę księgowych, ogólnodostępna wiedza, wymiana doświadczeń – pomagają w zwiększaniu jakości usług.

Naszym zdaniem na dzień dzisiejszy zarówno centra usług księgowych jak i tradycyjne biura rachunkowe mają rację bytu, ale jak będzie wyglądała przyszłość trudno jest wyrokować.

Polecamy: Nowa matryca stawek VAT

Polecamy: Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)

Jak zmieniały się obowiązki księgowych i funkcjonowanie biur rachunkowych na przestrzeni tych 25 lat?

Zmiany następowały wraz ze zmianami przepisów prawa bilansowego, podatkowego oraz prawa gospodarczego. Księgowi i biura rachunkowe się rozwijały. Współczesny księgowy poza wiedzą jaką posiada w dziedzinie księgowości, również powinien być na bieżąco z przepisami podatkowymi i prawnymi. Biuro rachunkowe to już nie tylko miejsce, w którym zostawia się dokumenty do księgowania, ale przede wszystkim to Partner/Doradca w biznesie, który dba o bezpieczeństwo podatkowe swoich klientów.

Reklama

Co zmieniło zniesienie certyfikatów księgowych w 2014 roku? Czy Państwa zdaniem powinien istnieć jakiś system państwowego certyfikowania księgowych? Czy może wystarczą prywatne systemy – tak jak np. certyfikacja księgowych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce?

Na pewno zwiększyła się ilość biur rachunkowych. Pamiętamy jak jeden z naszych klientów kiedyś na spotkaniu zapytał się co się zmieniło w zawodzie księgowego, bo u niego na osiedlu na prawie wszystkich balkonach wiszą banery z ogłoszeniami „Biuro Rachunkowe” i numer telefonu. Po jakimś czasie ilość ogłoszeń uległa zmniejszeniu, może nie wszystkich biznes wypalił a może administrator osiedla zabronił bądź wprowadził limity na banery.

Tak jak wcześniej zostało powiedziane - dla każdego znajdzie się miejsce na rynku. Jednakże naszym zdaniem - dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, dobrze byłoby pomyśleć nad zmianami, które wprowadziłyby certyfikację - czy to przez uzyskanie tytułu zawodowego księgowego czy też poprzez uczestnictwo w obligatoryjnych szkoleniach z zakresu podatków, rachunkowości i prawa.

Jakie kompetencje powinien mieć dziś księgowy? Czego dzisiejszy rynek pracy wymaga od księgowych? Czego Państwo wymagają zatrudniając księgowych w swojej firmie?

Rynek jest bardzo wymagający - rynek wymaga dużej wiedzy, umiejętności, kompetencji, znajomości przepisów prawa bilansowego, podatkowego, prawa gospodarczego. Ale mówimy tu o stanowisku głównego księgowego czy samodzielnego księgowego.

Naszym zdaniem na pewno ważne jest to, żeby chcieć pracować jako księgowy, żeby lubić to co się robi, żeby chcieć się cały czas rozwijać , doskonalić w tej dziedzinie. Księgowość nie jest nudna, daje duże możliwości rozwoju i satysfakcji. Księgowość w dzisiejszych czasach to nie tylko księgowanie, to bardziej analiza, wsparcie dla klienta, bycie doradcą, to dbanie o bezpieczeństwo podatkowe klienta czy pracodawcy. Księgowość to również umiejętność komunikacji o czym nieraz się zapomina.

Czym współczesne biura rachunkowe mogą przyciągnąć klientów? Jak powinno się promować biuro rachunkowe? Jak Państwa zdaniem klient może rozpoznać dobre biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe - to przede wszystkim niższy koszt dla przedsiębiorcy, jednym słowem oszczędność. Nie musi zatrudniać księgowych na etacie - a może przekazać obowiązki księgowego do biura rachunkowego, gdzie jest zespół specjalistów księgowych, podatkowych czy z zakresu kadr i płac.

Dobre biuro rachunkowe - jak je rozpoznać? Na pewno warto spotkać się z właścicielami biura przed podpisaniem umowy, poznać zakres działania, doświadczenie, kompetencje pracowników, sprawdzić polisę OC na prowadzenie działalności rachunkowej, podatków.

Promocja biura rachunkowego ulega zmianie, cały czas można spotkać ogłoszenia na wspomnianych już wcześniej balkonach, na płotach i pewnie takie biura też znajdują swoich klientów. Ale do promocji biura rachunkowego na pewno warto wykorzystać narzędzia jakie są dostępne w sferze e-marketingu i umiejętnie je wykorzystać , oczywiście wszystko zależy od budżetu jaki się na to przeznaczy.

Jak zmieniają i jak za chwilę mogą zmienić wykonywanie zawodu księgowego nowe technologie?

Nowe technologie wydawać by się mogło, że są w stanie zastąpić księgowego, ale tylko wydawać. Biorąc pod uwagę gąszcz przepisów i niezliczonych interpretacji do nich - na szczęście jeszcze na długi czas pozwolą księgowym na wykonywanie zawodu. Oczywiście charakter jego pracy ulegać będzie ewolucji, ale myślimy, że nie należy się tego obawiać. Nowe technologie wspomagają pracę księgowego, ułatwiają mu pracę i tak należy je traktować i umiejętnie wykorzystywać a jednocześnie uczyć się ich.

Jakie największe problemy zdaniem Państwa stoją przed współczesnymi księgowymi i biurami rachunkowymi?

Jednym z nich - to na pewno przepisy, ich zmiany, interpretacje. Czy widzimy inne? Trudno powiedzieć, czas pokaże co nam przyniesie rzeczywistość.

Czy ciągła zmiana przepisów podatkowych i niepewność co do prawa (tj. liczne interpretacje podatkowe i wyroki sądów administracyjnych) są dla księgowych większym problemem, czy raczej szansą na pozyskanie nowych klientów i zleceń?

Można powiedzieć, że jedno i drugie. Wszystko zależy od podejścia. Naszym zdaniem jest to szansa na pozyskanie nowych zleceń, klientów, na możliwość rozwoju. Ciągła zmiana przepisów jest też dużym wyzwaniem, bycie z przepisami na bieżąco jest swojego rodzaju satysfakcjonujące, bo wymaga dużego zaangażowania i wnikliwości.

Zawód księgowego wymaga ciągłego dokształcania i wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Mimo tego księgowi, z reguły nie widnieją na szczytach list płac swoich pracodawców. Czy zawód księgowego jest Państwa zdaniem niedoceniany?

Postrzeganie zawodu księgowego zmieniało się na przestrzeni lat. Oczywiście możemy spotkać się ze skrajnymi opiniami, z jednej strony księgowy jest postrzegany jak zło konieczne z drugiej jak wyrocznia. Na pewno jest zawodem bardzo potrzebnym, wymagającym i niezbędnym. Tak, niejednokrotnie niedocenianym, ale na szczęście to się zmienia. Poziom wiedzy przedsiębiorców rośnie wraz z wymaganiami jakie stawiają przed nimi przepisy prawa podatkowego, bilansowego czy prawa gospodarczego, co powoduje, że coraz bardziej doceniają kompetencje, doświadczenie i wiedzę księgowych. Idą za tym również wynagrodzenia, bo wiadomo, że specjaliści powinni być dobrze wynagradzani.

Jakie perspektywy widzą Państwo przed swoją profesją? Czy warto wybrać zawód księgowego dziś w 2020 roku? Czy ten zawód jest opłacalny? Czy łatwo znaleźć zatrudnienie? Co mogą poradzić Państwo młodym ludziom, którzy chcą zostać księgowymi?

Czy łatwo znaleźć zatrudnienie? Tak, uważamy, że tak. Rynek poszukuje dobrych księgowych, z wiedzą, umiejętnościami, ze znajomością przepisów. Rynek poszukuje też adeptów księgowości, którzy chcą zdobywać zawód, chcą się uczyć, chcą poznawać arkana księgowości, podatków, prawa. Naszym zdaniem brakuje dobrych księgowych, więc jak najbardziej jest szansa na znalezienie dla siebie miejsca na rynku usług księgowych, zaczynając od asystenta księgowego poprzez samodzielnego księgowego a kończąc na głównym księgowym czy dyrektorze finansowym.

A odnośnie opłacalności - wszystko zależy od tego na jakim etapie rozwoju zawodowego się jest, jakie ma się kompetencje, wiedzę, umiejętności oraz od cech osobowych. Wynagrodzenia księgowych kształtują się bardzo różnie i zależą od wielu czynników. Ale mimo wszystko myślimy, że zawód ten jest opłacalny i satysfakcjonujący.

Czy wg Państwa dla młodego adepta księgowości, na początku swojej drogi zawodowej korzystniej jest znaleźć zatrudnienie w dużej firmie, czy też w małym biurze rachunkowym?

Dla młodego adepta księgowości najważniejsze jest to aby trafił na właściwe osoby, które będą chciały wprowadzić go w świat księgowości  i nie ma znaczenia czy będzie to biuro rachunkowe czy duża firma. Ważne jest to aby adept księgowości miał szansę, możliwość doświadczania księgowości, doświadczania jej różnorodności i żeby nie został już na samym początku do księgowości zniechęcony poprzez „wklepywanie” przez kilka miesięcy tego samego rodzaju dokumentów do systemu księgowego.

Oczywiście większa szansa na zdobycie większej wiedzy, budowanie doświadczenia jest w biurze rachunkowym - bo tam mamy do czynienia z różnego rodzaju podmiotami, ich formą prawną, rozwiązaniami podatkowymi i księgowymi i to jest ta szansa - ale aby była taka możliwość to z jednej strony adept powinien chcieć poznawać a z drugiej strony powinno mu się stworzyć możliwość nabywania doświadczenia. Biuro rachunkowe to również kuźnia kadr, to tu z młodych adeptów księgowości rodzą się przyszli doradcy podatkowi czy biegli rewidenci. Księgowość współcześnie to nie tylko ustawa o rachunkowości ale również podatki, prawo cywilne, gospodarcze.

Są Państwo również biegłymi rewidentami. Uzyskanie uprawnień biegłego rewidenta to marzenie wielu młodych księgowych. Czy tak powinna Państwa zdaniem wyglądać modelowa ścieżka rozwoju księgowego?

Czy powinna? Hmm … niekoniecznie. Nie każdy kto kocha księgowość musi zostać biegłym rewidentem (może za dużo powiedziane „kocha”). Na pewno uzyskanie tytułu biegłego rewidenta nie przeszkadza, a daje możliwość ubiegania się o najwyższe stanowiska departamentów finansowych w dużych firmach, korporacjach.

Czy nadal jest miejsce Państwa zdaniem na nowe biura rachunkowe na polskim rynku?

Tak, uważamy, że jak najbardziej jest miejsce. Następują zmiany, na rynek wchodzą nowi przedsiębiorcy w tym również nowe biura rachunkowe .

Czego trzeba życzyć Księgowym z okazji Dnia Księgowego? Czego życzyliby (także sobie) Państwo w tym dniu?

Wszystkim Księgowym, w tym nam, życzymy aby bilanse się uzgadniały, przepisy były jasne i przejrzyste, dużo cierpliwości, zapału a przede wszystkim żeby Dzień Księgowego był dobrym dniem, pełnym radości, życzliwości i świątecznego nastroju.

Tego właśnie życzę Państwu i wszystkim księgowym

Bardzo dziękuję za ciekawą rozmowę

Z Małgorzatą i Witoldem Zawadzkimi - księgowymi, biegłymi rewidentami i Członkami Zarządu Polaudit Sp. z o.o. rozmawiał Paweł Huczko

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość
  1 sty 2000
  3 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Opodatkowanie VAT usługi najmu świadczonej na rzecz unijnego kontrahenta

  VAT od najmu. O ile w przypadku świadczenia usług najmu nieruchomości na rzecz podatnika mającego siedzibę na terenie Polski ulega wątpliwości, że usługa ta podlega opodatkowaniu w Polsce, o tyle takie wątpliwości pojawiają się często w przypadku świadczenia ww. usług na rzecz podmiotów mających siedzibę prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium UE.

  Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych

  Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. Krajowa Administracja Skarbowa od początku epidemii COVID-19 wydała już około 90 tys. decyzji o przyznaniu ulg na łączną kwotę ok. 8,1 mld zł.

  Co wchodzi w skład ksiąg rachunkowych?

  Księgi rachunkowe. Z jakich elementów składają się księgi rachunkowe? Jak prowadzić konta księgi głównej oraz konta ksiąg pomocniczych? Co powinno zawierać zestawienie obrotów i sald?

  Zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego -zmiany od 2022 roku

  Zwrot akcyzy od paliwa rolnikom 2022. Rada Ministrów przyjęła 30 lipca projekt nowelizacji ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego. Nowe przepisy zwiększą m.in. limit oleju napędowego, zużywanego na 1 ha upraw rolnych.

  Wzrost otwartych postępowań restrukturyzacyjnych

  Restrukturyzacja przedsiębiorstw. Gospodarka z nadziejami, ale firmy wciąż mają problemy. Rynek restrukturyzacyjny odnotował bezprecedensowy wskaźnik otwartych postępowań na poziomie 460 w kwartale.

  Zasady opodatkowania nieruchomości komercyjnych

  Podatek od nieruchomości komercyjnych. Kto podlega opodatkowaniu? Co stanowi podstawę opodatkowania? Kiedy przysługuje zwolnienie z podatku od nieruchomości komercyjnych?

  Jak rząd powinien wspierać biznes - rekomendacje AICPA® i CIMA®

  Jak rząd powinien wspierać biznes. Association of International Certified Professional Accountants, reprezentujące AICPA & CIMA, wzywa polski rząd do podjęcia dalszych kroków w zakresie wspierania odbudowy gospodarczej w Polsce poprzez wdrażanie programów dla sektora MŚP w obszarze cyfryzacji i nowych technologii, wzmacnianie kluczowych zasobów Polski, takich jak wysoko wykwalifikowana pula talentów oraz wspieranie przedsiębiorstw w ich dążeniach do zrównoważonego rozwoju. Sugestie oraz rekomendacje dotyczące dalszego wsparcia przez polski rząd biznesu i rozwoju przemysłu zostały opracowane czerpiąc z szerokiego doświad¬czenia i dogłębnej, specjalistycznej wiedzy członków Instytutu Rachunkowości Zarządczej CIMA w Polsce.

  Zasady rozliczania kryptowalut w PIT

  Kryptowaluty a PIT. W ostatnich latach inwestycje w kryptowaluty rozwijają się bardzo dynamicznie. Już nie tylko bitcoin, ale dziesiątki innych walut wirtualnych pojawiają się na portalach inwestycyjnych. Warto przyjrzeć się jak wyglądają podstawowe zasady podatkowego rozliczenia dochodu z obrotu krytpowalutami.

  Podatki 2022 - co nowego dla firm?

  Podatki 2022 - co nowego dla firm? W przedstawionym przez rząd projekcie zmian w systemie podatkowym pozytywnie ocenić można m. in. rozszerzenie estońskiego CIT, zmiany w VAT i koncepcję spółki holdingowej. Projekt przewiduje też jednak szereg niekorzystnych rozwiązań i firmy będą musiały liczyć się ze wzrostem obciążeń - oceniają eksperci z KPMG. Wprowadzanie fundamentalnych zmian w systemie w tak krótkim czasie, w warunkach pandemii, niepokoi biznes.

  Likwidacja odliczenia składki zdrowotnej od podatku

  Składka zdrowotna. Jedną z najważniejszych dla osób prowadzących działalność gospodarczą zmian, zaplanowanych w Polskim Ładzie, jest likwidacja możliwości odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej od podatku – wynika z analizy przygotowanej przez doradców podatkowych z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

  Stawka 5% VAT dla dostaw towarów na wynos

  Stawka VAT - jedzenie na wynos. W sprawach toczących się przy udziale Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach w sprawach połączonych I FSK 1290/18, I FSK 1678/18, I FSK 1461/18, I FSK 1749/18, I FSK 1516/18, I FSK 1649/18 wskazał, że dla dostaw towarów na wynos zastosowanie znajduje stawka 5% VAT.

  Upadłości i restrukturyzacje firm w 2021 roku

  Upadłości i restrukturyzacje firm. W pierwszej połowie 2021 r. sądy ogłosiły upadłość wobec 201 firm. 36 proc. z nich było notowanych w Krajowym Rejestrze Długów już rok przed ogłoszeniem upadłości przez sąd, a w dniu bankructwa 58 proc. Znacznie większa liczba przedsiębiorstw została objęta postępowaniem restrukturyzacyjnym - aż 1064.

  Opłata koncesyjna dla magazynów energii i zmiana opłaty dla offshore

  Wysokość opłat koncesyjnych dla magazynowania energii elektrycznej oraz zmiana wysokości opłaty koncesyjnej na wytwarzanie energii w morskich farmach wiatrowych zostanie uregulowana w III kwartale br.; nastąpi to w rozporządzeniu Rady Ministrów - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

  VAT e-commerce - nowe regulacje podatkowe w transgranicznej sprzedaży

  VAT e-commerce. Pakiet e-commerce to nic innego, jak szereg zmian w ustawie o podatku od towarów i usług w międzynarodowym handlu elektronicznym i imporcie w relacjach B2C. Adresowany jest do przedsiębiorców, którzy dokonują transgranicznych dostaw towarów i świadczą transgraniczne usługi unijnym konsumentom w transakcjach B2C.

  Uwalnianie pieniędzy z rachunku VAT w 2021 roku

  Uwalnianie pieniędzy z rachunku VAT. W pierwszych sześciu miesiącach 2021 r. wpłynęło prawie 20% mniej wniosków o uwolnienie środków zgromadzonych na rachunku VAT w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Jednak z danych resortu finansów wynika, że zgodzono się uwolnić kwotę prawie 80% większą niż wcześniej. W analizowanych okresach wydano niemal po tyle samo odmów. Ale w tym roku zablokowano znacznie więcej środków. Ostatnio negatywne postanowienia dotyczą głównie wnioskodawców bez wiodącego PKD.

  Samochód służbowy do celów prywatnych a PIT - zmiany od 2022 roku

  Samochód służbowy do celów prywatnych a PIT. Od 2022 roku przy określaniu wysokości ryczałtu (określającego wartość świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych), zamiast pojemności silnika, będzie brana pod uwagę moc silnika, z podziałem na do i powyżej 60 kW. Taka zmiana znalazła się w projekcie z 26 lipca 2021 r. nowelizacji wielu ustaw podatkowych (w tym ustawy o PIT). Zmiana ta skutkuje także objęciem niższym ryczałtem (250 zł) udostępnienia pracownikowi elektrycznego samochodu do celów prywatnych oraz samochodu napędzanego wodorem.

  Unikanie opodatkowania przez holdingi zagraniczne a polskie spółki

  Unikanie opodatkowania przez holdingi zagraniczne a polskie spółki. W dniu 25 maja 2021 r. Szef KAS wydał opinię zabezpieczającą potwierdzającą że wniesienie przez nierezydentów, w drodze wkładu niepieniężnego, polskiej spółki do kontrolowanej przez nich spółki zagranicznej, ukierunkowane na utworzenie za granicą holdingu rodzinnego nie stanowi unikania opodatkowania. Będzie tak mimo tego, iż wypłacane przez polską spółkę do holdingu dywidendy będą mogły korzystać ze zwolnienia z opodatkowania. Fragmenty opinii wydają się wskazywać, że zarówno wybór jurysdykcji w której lokalizowany jest holding jak i moment w którym następuje wypłata dywidenda, mogą być analizowane przez pryzmat zaistnienia przesłanek zastosowania GAAR (General Anti‑Avoidance Rule – czyli ogólna klauzula obejścia prawa /podatkowego/).

  Rejestracja w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych - jak to zrobić

  Rejestracja w CRPA. Ministerstwo Finansów przypomina, kto ma obowiązek rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CPRA), dostępnym na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Powinny to niezwłocznie uczynić m.in. podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą w akcyzie na podstawie zgłoszenia AKC-R i nie uzupełniły go o dane, które dotychczas były niewymagane.

  Konsultacje projektu zmian podatkowych wydłużone do 30 sierpnia

  Podatki 2022. Konsultacje społeczne projektów podatkowych związanych z tzw. Polskim Ładem zostały przedłużone do pięciu tygodni; potrwają do 30 sierpnia - poinformowało 28 lipca 2021 r. Ministerstwo Finansów. Resort tłumaczy, że wydłużenie konsultacji to odpowiedź na "sygnały płynące z rynku".

  Najem prywatny od 2022 roku opodatkowany tylko ryczałtem

  Najem prywatny 2022. Od przyszłego roku przychody z najmu i dzierżawy osiągane poza działalnością gospodarczą (tzw. najem prywatny) nie będą mogły być opodatkowane PIT. Jedyną formą opodatkowania tych przychodów będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% do kwoty 100 000 zł rocznych przychodów oraz 12,5% od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł przychodów. Taka zmiana znalazła się w projekcie z 26 lipca 2021 r. nowelizacji wielu ustaw podatkowych (w tym ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i ustawy o PIT). Zmiana ta będzie niekorzystna dla tych najemców, którzy ponoszą wysokie koszty dotyczące przedmiotu najmu. Na przykład remontują, czy modernizują wynajmowane mieszkania lub spłacają kredyt zaciągnięty na zakup tego mieszkania. Nie będzie można też uwzględniać odpisów amortyzacyjnych.

  Karta podatkowa 2022 - zmiany

  Karta podatkowa 2022 - zmiany. W 2022 roku opodatkowanie w formie karty podatkowej będzie dotyczyło wyłącznie podatników, którzy korzystali z tej formy opodatkowania na dzień 31 grudnia 2021 r. i będą kontynuować stosowanie tej formy opodatkowania. Od 1 stycznia 2022 r. nikt nowy nie będzie mógł złożyć wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie. Taka zmiana znalazła się w projekcie z 26 lipca 2021 r. nowelizacji wielu ustaw podatkowych (w tym ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i ustawy o PIT).

  Koszty 50 % przy zbyciu praw autorskich a zwolnienie z PIT dla młodych

  Koszty 50 % przy zbyciu praw autorskich a zwolnienie z PIT dla młodych. Po niespełna dwóch latach od początku funkcjonowania ulgi w podatku dochodowym dla osób do 26 roku życia, nadal istnieje szereg niejasności związanych z ograniczeniami w jej stosowaniu. Wiele wątpliwości pojawia się w momencie, kiedy beneficjenci ww. ulgi uzyskują przychody z tytułu przeniesienia praw autorskich.

  Podmioty medyczne nie muszą wymieniać kas rejestrujących

  Kasy fiskalne a usługi medyczne. Od 1 lipca 2021 r. kolejni podatnicy są zobowiązani do wymiany kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii na tzw. kasy online. Obowiązek wymiany kas rejestrujących dotyczy również podatników świadczących usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów.

  Procedura zwrotu akcyzy

  Zwrot akcyzy. Jedną z cech charakterystycznych podatku akcyzowego, odróżniających go od pozostałych podatków pośrednich jest jego jednofazowość, która zakłada nałożenie akcyzy na pierwszym szczeblu obrotu, tj. w momencie wydania towarów do konsumpcji. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że wyroby opodatkowane akcyzą w jednym państwie członkowskim zostają następnie przemieszczone do innego kraju, w którym również przeznaczane są do konsumpcji, co z założenia rodzi obowiązek nałożenia na nie akcyzy. W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, polski ustawodawca wprowadził do ustawy o podatku akcyzowym procedurę zwrotu akcyzy, której założenia i warunki zostaną omówione poniżej.

  Składka zdrowotna a PIT - co się zmieni od 2022 roku?

  Składka zdrowotna a PIT. Projekt (z 26 lipca br.) nowelizacji wielu ustaw podatkowych (w tym ustawy o PIT i ustawy o NFZ) przewiduje m.in. ujednolicenie stawki składki zdrowotnej do wysokości 9% dla wszystkich podatników oraz likwidację możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., tak jak większość innych zmian w PIT.