REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład 2.0. – co się zmieni w podatkach (PIT) od 1 lipca 2022 r.?

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
Polski Ład 2.0. – co się zmieni w podatkach (PIT) od 1 lipca 2022 r.?
Polski Ład 2.0. – co się zmieni w podatkach (PIT) od 1 lipca 2022 r.?

REKLAMA

REKLAMA

W ramach ,,naprawy” nowelizacji prawa podatkowego, która weszła w życie 1 stycznia 2022 r. (zwanej ,,Polskim Ładem”) ustawodawca proponuje kolejną rewolucyjną zmianę przepisów podatkowych. Zmiany mają wejść w życie już niebawem – 1 lipca 2022 r. Projekt (w mediach określany jako „Polski Ład 2.0”) może ulec jeszcze zmianie, ale obecnie znamy już jego podstawowe założenia. Na co powinni być gotowi podatnicy PIT?
rozwiń >

Obniżenie stawki PIT z 17% do 12%

Projekt przewiduje obniżkę stawki podatku PIT z 17% do 12% w pierwszym przedziale skali podatkowej dla podatników opodatkowanych według zasad ogólnych. Dotyczy to zarówno osób osiągających przychody z umów o pracę i zlecenia, jak i przedsiębiorców rozliczających PIT według skali podatkowej. Niższa stawka podatku znajdzie zastosowanie już na etapie pobierania zaliczek na podatek zaraz po wejściu w życie ustawy (1 lipca 2022 r.). Co istotne, 12% stawka PIT ma dotyczyć również okresu styczeń-czerwiec 2022 r., z tym że podatnicy odczują tą zmianę w 2023 r., po wypełnieniu rocznego zeznania podatkowego za 2022 r. (urzędy skarbowe mają zwrócić wtedy nadpłacony podatek).

Autopromocja

Umożliwienie przedsiębiorcom zmiany formy opodatkowania dochodu w trakcie roku

W związku z obniżeniem stawki PIT dla podatników rozliczających się według skali podatkowej, ustawodawca proponuje, aby przedsiębiorcy, którzy w 2022 r. wybrali opodatkowanie dochodu w formie podatku liniowego bądź ryczałtu, mogli zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne (które w związku z obniżeniem stawki PIT mogą być dla nich korzystniejsze fiskalnie). Podatnicy będą mogli zmienić formę opodatkowania dochodu za 2022 r. poprzez złożenie zeznania rocznego za rok 2022 r. W zeznaniu tym podatnicy wykażą dochody, które w trakcie 2022 r. opodatkowywali podatkiem liniowym bądź ryczałtem. Natomiast w trakcie 2022 r. przedsiębiorcy będą zobowiązani do stosowania dotychczasowych zasad opodatkowania dochodu właściwych dla podatku liniowego bądź ryczałtowego.

Częściowe przywrócenie prawa do odliczenia od podatku składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Pierwotnie, w ramach Polskiego Ładu ustawodawca zdecydował się na całkowitą likwidację odliczenia składki zdrowotnej od kwoty należnego podatku PIT. Przedmiotowy projekt ustawy przywraca częściowo tą preferencję – jednak nie dla wszystkich podatników i do określonego limitu. Zgodnie z obecnymi założeniami, odliczenie składki zdrowotnej od podatku będzie możliwe w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym (według stawki 19%) oraz ryczałtem. Z powyższej preferencji w ograniczonym zakresie skorzystają także podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie swoich dochodów w formie karty podatkowej (w projekcie ustawy przewiduje się odliczenie 19% zapłaconej składki zdrowotnej od karty podatkowej). Natomiast, odliczenie nie będzie przysługiwało przedsiębiorcom, którzy rozliczają się według skali podatkowej. Limit odliczanej od podatku składki zdrowotnej ma wynieść 8700 zł w skali roku. Wysokość tej kwoty ma być corocznie waloryzowana w oparciu o wskaźnik zawarty w projekcie ustawy.

Polecamy: „Jak przygotować się do zmian od 1 lipca 2022 r. Podatki i wynagrodzenia”

Likwidacja ulgi dla klasy średniej i wprowadzenie mechanizmu wyrównawczego

Nowelizacja przewiduje likwidację obowiązującej od 1 stycznia 2022 r. tzw. ,,ulgi dla klasy średniej”, która polega na odliczeniu od dochodu kwoty, która jest ustalana indywidualnie w oparciu o wysokość uzyskanych przychodów. W założeniu, ww. mechanizm miał zrekompensować negatywne konsekwencje fiskalne u podatników, które mogli ponieść w wyniku wprowadzenia przepisów Polskiego Ładu. Generalnie, z ulgi dla klasy średniej, mogą skorzystać podatnicy, którzy osiągają przychody o łącznej wysokości od 68 412 zł do 133 692 zł rocznie. Rozwiązanie to pozostaje jednak szeroko krytykowane ze względu na jej ograniczony zakres podmiotowy oraz skomplikowany algorytm, na podstawie którego wylicza się kwotę ulgi dla danego podatnika. W związku z tym, projekt ustawy przewiduje odejście od tego rozwiązania. Zdaniem ustawodawcy powyższa zmiana powinna być neutralna dla podatników, ponieważ niejako w zamian za ulgę dla klasy średniej otrzymają oni wspomnianą wyżej obniżkę stawki podatku PIT (z 17% do 12%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwota wolna od podatku może być uwzględniana przez kilku płatników jednocześnie

Do tej pory osoba osiągająca przychody ze stosunku pracy (i innych pracowniczych źródeł przychodu) mogła korzystać z kwoty wolnej na etapie wyliczania zaliczki na podatek u jednego z płatników podatku PIT – na wniosek podatnika (płatnik stosuje wówczas tzw. kwotę zmniejszającą podatek). Projekt nowelizacji przewiduje, że podatnik będzie mógł wybrać maksymalnie trzech płatników, którzy mogą uwzględniać kwotę zmniejszającą podatek przy wyliczaniu zaliczek na podatek. Nie oznacza to jednak, że każdy z wybranych płatników będzie stosował 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Projekt ustawy zakłada, że podatnik będzie mógł „dzielić” 1/12 kwoty zmniejszającej podatek maksymalnie na trzy kwoty i upoważnić w związku z tym do jej stosowania maksymalnie trzech płatników.

Przywrócenie preferencyjnego rozliczenia PIT osób samotnie wychowujących dzieci

Polski Ład 2.0 zakłada także przywrócenie preferencyjnego rozliczenia PIT dla osób samotnie wychowujących dzieci. Wcześniej, w ramach Polskiego Ładu, ww. rozwiązanie zostało zastąpione przez tzw. ulgę 1500 zł, jednak teraz ustawodawca proponuje powrót do starego rozwiązania, które w związku ze znacznym podniesieniem kwoty wolnej od 1 stycznia 2022 r. (do 30 tys. zł), może okazać się korzystniejsze dla samotnych rodziców.

Projektem zajmuje się obecnie Sejm (projekt został rozpatrzony przez sejmową Komisję Finansów Publicznych). To oznacza, że projektowane przepisy mogą jeszcze ulec zmianie. Można jednak przypuszczać, że będą to zmiany kosmetyczne.

Powyższa analiza nie wyczerpuje tematu „Polskiego Ładu 2.0”. Projekt zawiera również inne, istotne dla podatników przepisy. Warto się na nie przygotować już teraz.

Podstawa prawna:

Polski Ład - Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. 2021 poz. 2105.

Polski Ład 2.0 - Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw - przebieg procesu legislacyjnego nad tym projektem dostępny jest na stronie: https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=2186

Źródło: Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2186) - przebieg procedury legislacyjnej w Sejmie

oprac. Paweł Huczko

Kalkulatory (Polski Ład 2.0)

Polecamy nowe kalkulatory, uwzględniające zasady, które zaczną obowiązywać od 1 lipca 2022 r.:

Kalkulator wynagrodzeń Niskie Podatki

Kalkulator umów zlecenia Niskie Podatki

Kalkulator umów o dzieło Niskie Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA