REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki 2022. Problemy z Polskim Ładem a odpowiedzialność członków zarządu spółek

Podatki 2022. Problemy z Polskim Ładem a odpowiedzialność członków zarządu spółek
Podatki 2022. Problemy z Polskim Ładem a odpowiedzialność członków zarządu spółek

REKLAMA

REKLAMA

Z uwagi na problemy związane z wejściem w życie Polskiego Ładu, w tym planowanych zmian podatkowych od lipca ze skutkiem wstecz od stycznia 2022 r., wśród wielu przedsiębiorców coraz częściej pojawia się pytanie: kto poniesie za to odpowiedzialność. Jak odpowiadają członkowie zarządów spółek za podatki?

Zaległości podatkowe spółek kapitałowych - odpowiedzialność członków zarządu

Formalnie w tym zakresie zasada jest prosta, za zaległości podatkowe spółek kapitałowych (sp. z o.o., SA, prosta spółka akcyjna, spółki w organizacji) odpowiadają członkowie ich zarządu.

Autopromocja

Kiedy? W jakiej sytuacji można ponieść odpowiedzialność?

Odpowiedzialność ta wystąpi wyłącznie jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu:

1) nie wykazał, że:

- we właściwym czasie zgłosił wniosek o ogłoszenie upadłości lub

- w tym samym czasie zostało otwarte postępowanie albo zatwierdzono układ w postępowaniu o zatwierdzenie układu, albo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy.

2) nie wskazuje mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.

Za co? Zakres odpowiedzialności członków zarządu

Odpowiedzialność członków zarządu obejmuje zaległości podatkowe, z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu, tj. w szczególności:

1) podatki i zaliczki na podatek niezapłacone w terminie,

2) nadpłatę lub zwrot podatku:

- wykazane nienależnie lub w wysokości zawyżonej,

- ujęte w deklaracji lub we wniosku o zwrot podatku,

- określone lub stwierdzone w decyzji, która następnie została uchylona, zmieniona lub stwierdzono jej nieważność albo stwierdzono jej wygaśnięcie,

- stwierdzone na wniosek w zakresie wynikającym z tego wniosku, nienależnie lub w wysokości większej od należnej,

3) odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych,

4) niezwrócone w terminie zaliczki naliczonego podatku od towarów i usług oraz za oprocentowanie tych zaliczek,

5) koszty postępowania egzekucyjnego.

Odpowiedzialność w VAT za wystawienie nierzetelnej faktury

- Warto pamiętać, że odpowiedzialność członka zarządu będzie obejmowała również obowiązek zapłaty podatku na mocy art. 108 ustawy o VAT, a więc dotyczy to podatku VAT wynikającego co do zasady z nierzetelnej faktury, nie dokumentującej rzeczywistego zdarzenia gospodarczego – mówi w rozmowie z MarketNews24 Agnieszka Ławnicka, Senior Associate, radca prawny, doradca podatkowy, Kancelaria Ożóg Tomczykowski. - Odpowiedzialność ta ma charakter osobisty, tj. dotyczy całego ich majątku i jest to odpowiedzialność solidarna, czyli odpowiedzialność ponoszą wszyscy członkowie zarządu i każdy z nich samodzielnie.

Odpowiedzialność za niewprowadzenie polityki MDR

Dodatkowo członkowie zarządu odpowiadają za niewprowadzenia polityki MDR:

1) za niedopełnienie obowiązku wprowadzenia procedury wewnętrznej - kara w wysokości nie większej niż 2 000 000 złotych,

2) za niedopełnienie obowiązku wprowadzenia procedury wewnętrznej, w przypadku, gdy przestępstwo skarbowe polegające na niedopełnieniu obowiązku z zakresu MDR zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu - kara w wysokości nie większej niż 10 000 000 złotych.

Odpowiedzialność karno-skarbowa

Członkowie zarządu ponoszą również odpowiedzialność za przestępstwa karne i karnoskarbowe popełnione przez podatników będących spółkami, bowiem za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe odpowiada, jak sprawca, także ten, kto zajmuje się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi osoby prawnej.

Odpowiedzialność karnoskarbowa i karna obejmuje takie przestępstwa jak: nierzetelne lub wadliwe prowadzenie ksiąg, niewystawienie lub fałszowanie rachunków, oszustwo podatkowe, utrudnianie kontroli podatkowej, nieterminowe płacenie podatków, bezpodstawny zwrot podatku oraz tzw. przestępstwa fakturowe uregulowane w kodeksie karnym. Są to przestępstwa zagrożone nie tylko karami grzywny, ale również pozbawieniem wolności.

- Zamieszanie związane z wejściem w życie Polskiego Ładu to zatem nie tylko problemy organizacyjne i zwiększone koszty, ale również niebagatelne ryzyko odpowiedzialności za błędy – komentuje A. Ławnicka z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: MarketNews24

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA