REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rezygnacja z ryczałtu i przejście na skalę podatkową PIT w II półroczu 2022 roku możliwe do 22 sierpnia

Rezygnacja z ryczałtu i przejście na skalę podatkową PIT w II półroczu 2022 roku możliwe do 22 sierpnia
Rezygnacja z ryczałtu i przejście na skalę podatkową PIT w II półroczu 2022 roku możliwe do 22 sierpnia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przypomina, że tylko do 22 sierpnia 2022 r. mają czas przedsiębiorcy, którzy chcą zrezygnować z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i opodatkowywać skalą podatkową PIT swoje dochody z działalności gospodarczej osiągnięte od 1 lipca 2022 r. do końca tego roku.

Dwa sposoby przejścia z ryczałtu na skalę podatkową w 2022 roku

Zgodnie ze zmianami, jakie wprowadziła od 1 lipca 2022 r. ustawa z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2022 r. poz. 1265 (nowelizacja ta jest zwana potocznie Polski Ład 2.0 lub w przekazach informacyjnych Ministerstwa Finansów: Niskie Podatki) - podatnicy (przedsiębiorcy), którzy przed 1 lipca 2022 roku opodatkowywali swoje przychody z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne według skali podatkowej PIT w odniesieniu do dochodów:
1) uzyskanych w całym 2022 roku albo
2) uzyskanych tylko od 1 lipca do 31 grudnia 2022 roku
. W tej sytuacji przychody uzyskane od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 roku pozostaną opodatkowane ryczałtem.

Autopromocja

Przejście z ryczałtu na skalę podatkową w II półroczu 2022 roku - jak to zrobić?

Ministerstwo Finansów informuje, że przedsiębiorca, który chce zmienić formę opodatkowania dochodów, dla których wybrał na 2022 rok ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, i dochody uzyskane od 1 lipca
do 31 grudnia 2022 roku opodatkować na zasadach ogólnych według skali podatkowej, musi:

- do 22 sierpnia 2022 roku powiadomić o tym swój urząd skarbowy. W tym celu powinien złożyć pisemne oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów osiąganych przez niego od 1 lipca do 31 grudnia 2022 roku;

- na dzień 1 lipca 2022 roku zaprowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Księgę przychodów i rozchodów przedsiębiorca ma obowiązek założyć i wypełniać zgodnie z obowiązującymi przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544);

- za okres od 1 lipca 2022 roku obliczać i wpłacać zaliczki na za sadach ogólnych według skali podatkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli działalność gospodarcza jest prowadzona w formie:
- spółki cywilnej osób fizycznych,
- spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub
- spółki jawnej osób fizycznych,
oświadczenie o rezygnacji muszą złożyć do 22 sierpnia 2022 roku wszyscy wspólnicy spółki.

Ważne!
Ministerstwo Finansów wyraźnie wskazuje, że jeśli do 22 sierpnia 2022 roku podatnik (przedsiębiorca) zdecyduje się na opodatkowanie według skali podatkowej dochodów osiąganych od 1 lipca 2022 roku (i złoży do urzędu skarbowego stosowną rezygnację z ryczałtu), to nie będzie już mógł zmienić decyzji i opodatkować według skali podatkowej dochodów uzyskanych w całym 2022 roku.

Przejście z ryczałtu na skalę podatkową PIT w II półroczu 2022 roku - najważniejsze skutki

Przedsiębiorca, który wybierze skalę podatkową PIT na drugie półrocze 2022 r.:

- przy opodatkowaniu dochodów osiągniętych w tym okresie skorzysta z pełnej kwoty wolnej (30 tys. zł), stawki 12 proc. (obniżonej z 17 proc.) oraz zastosuje stawkę 32 proc. dopiero po przekroczeniu dochodu 120 tys. zł (limit próg podwyższony z 85 528 zł);

- będzie składał dwa zeznania, czyli PIT-28/PIT-28S (przychody z pierwszego półrocza) oraz PIT-36/PIT-36S (dochody/straty z drugiego półrocza). W zeznaniu PIT-36 przedsiębiorca nie rozliczy się wspólnie z małżonkiem, ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Przejście z ryczałtu na skalę podatkową w odniesieniu do całych przychodów z 2022 roku - jak to zrobić?

Podatnik (przedsiębiorca), który chce zmienić za cały 2022 rok opodatkowanie dochodów, dla których wybrał przed 1 lipca 2022 r. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, na zasady ogólne według skali podatkowej:

- nie musi w tym celu składać żadnego odrębnego oświadczenia do urzędu skarbowego w trakcie 2022 roku; o wyborze zasad ogólnych (opodatkowanie według skali podatkowej PIT) będzie musiał zawiadomić urząd skarbowy po zakończeniu 2022 roku w terminowo złożonym zeznaniu PIT-36 lub PIT-36S za r ok 2022 (zamiast PIT-28lub PIT‑28S),

- ma obowiązek nadal prowadzić ewidencję przychodów oraz obliczać i wpłacać ryczałt zgodnie z zasadami przewidzianymi dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W składanym za 2022 rok zeznaniu PIT-36 lub PIT-36S podatnik ten ma obowiązek wykazać:
- przychody, koszty ich uzyskania, dochód lub stratę oraz
- miesięczne lub kwartalne zaliczki należne i wpłacone w wysokości należnego i zapłaconego w 2022 roku ryczałtu.

Zmieniając formę opodatkowania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zasady ogólne według skali podatkowej podatnik (przedsiębiorca) ma obowiązek zaprowadzić i uzupełnić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Musi to zrobić przed złożeniem zeznania podatkowego, w którym zawiadomi o zmianie formy opodatkowania. Ministerstwo Finansów wskazuje, że jeśli w związku ze zmianą formy opodatkowania podatnik założy księgę przychodów i rozchodów dopiero przed złożeniem rocznego zeznania podatkowego, nie będzie ona z tego powodu uznana za nierzetelną lub wadliwą.

Autopromocja

Poza przychodami z działalności gospodarczej w rocznym zeznaniu podatnik ten ma obowiązek wykazać również wszystkie inne dochody opodatkowane według skali podatkowej – jeśli takie osiągnął (np.: z zasiłku
chorobowego, pracy, umowy zlecenia, emerytury).

Ważne!
Ministerstwo Finansów informuje, że:
- jeżeli po zakończeniu 2022 roku podatnik złoży zeznanie PIT-28 lub PIT -28S, w którym wykaże przychody z działalności gospodarczej osiągnięte w 2022 roku, to nie będzie już mógł zmienić formy opodatkowania tych przychodów na zasady ogólne według skali podatkowej:
- jeżeli do końca lutego 2023 roku podatnik złoży zeznanie PIT-36 albo PIT-36S, wówczas nie musi do 20 stycznia 2023 roku wpłacać ryczałtu za grudzień lub czwarty kwartał 2022 roku. Cały podatek rozliczy wówczas w zeznaniu PIT-36 lub PIT-36.

Jeżeli działalność gospodarcza jest prowadzona w formie:
- spółki cywilnej osób fizycznych,
- spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub
- spółki jawnej osób fizycznych,
zmiany formy opodatkowania dokonać muszą wszyscy wspólnicy spółki.

Ważne!
Ministerstwo Finansów zaznacza, że zmiana formy opodatkowania dokonana po zakończeniu 2022 roku ma zastosowanie wyłącznie do dochodów osiągniętych w roku 2022. Wybór ten nie dotyczy lat następnych. Jeśli podatnik chce zrezygnować z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w 2023 roku, ma obowiązek zawiadomić o tym urząd skarbowy zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Przychody (dochody) z najmu prywatnego

Ministerstwo Finansów informuje, że jeżeli podatnik osiąga przychody z najmu prywatnego, może opodatkować na zasadach ogólnych według skali podatkowej uzyskane w 2022 roku z tego tytułu dochody, nawet jeśli w trakcie 2022 roku wpłacał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. O wyborze zasad ogólnych według skali podatkowej podatnik musi zawiadomić urząd skarbowy w terminowo złożonym zeznaniu
PIT‑36 za rok 2022 (zamiast PIT-28).
Poza przychodami z najmu prywatnego w zeznaniu PIT-36 trzeba w tym przypadku wykazać również wszystkie inne dochody opodatkowane według skali podatkowej – jeśli takie podatnik osiągnął (np.: z zasiłku chorobowego, pracy, umowy zlecenia, emerytury).

Ważne!
Jeżeli po zakończeniu 2022 roku podatnik złożysz PIT-28, w którym wykaże przychody z najmu prywatnego, wówczas nie będzie już mógł wybrać ich opodatkowania według skali podatkowej.

Ważne!
Jeżeli w 2022 roku podatnik uzyskuje przychody z najmu prywatnego, to – inaczej niż to jest w przypadku działalności gospodarczej – nie może wybrać opodatkowania tych przychodów za pierwsze półrocze 2022 roku ryczałtem i za drugie półrocze 2022 roku według skali podatkowej.

Ważne!
Od 2023 roku przychody z najmu prywatnego są opodatkowane wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

  Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

  Obniżony VAT dla branży beauty. MF wyda w marcu nowe rozporządzenie

  Rozporządzenie, którego celem jest wprowadzenie obniżonej, 8-proc. stawki VAT na usługi branży beauty zostanie wydane w marcu. Tak wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac Ministerstwa Finansów.

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 27 lutego, z cyklu Kawa z INFORLEX

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX, które odbędzie się w dniu 27 lutego br.

  Twój e-PIT - ulga na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy jest uwzględniona?

  Czy w usłudze Twój e-PIT jest automatycznie uwzględniona ulga na dziecko urodzone w 2023 roku?

  11 mln zł zaległego podatku CIT - tyle zapłaciła spółka po kontroli KAS

  Kontrola KAS wykazała nieprawidłowości przy rozliczeniu podatku CIT. Spółka wpłaciła do budżetu państwa ponad 11 mln zł zaległego podatku.

  REKLAMA