REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rezygnacja z ryczałtu i przejście na skalę podatkową PIT w II półroczu 2022 roku możliwe do 22 sierpnia

Rezygnacja z ryczałtu i przejście na skalę podatkową PIT w II półroczu 2022 roku możliwe do 22 sierpnia
Rezygnacja z ryczałtu i przejście na skalę podatkową PIT w II półroczu 2022 roku możliwe do 22 sierpnia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przypomina, że tylko do 22 sierpnia 2022 r. mają czas przedsiębiorcy, którzy chcą zrezygnować z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i opodatkowywać skalą podatkową PIT swoje dochody z działalności gospodarczej osiągnięte od 1 lipca 2022 r. do końca tego roku.

Dwa sposoby przejścia z ryczałtu na skalę podatkową w 2022 roku

Zgodnie ze zmianami, jakie wprowadziła od 1 lipca 2022 r. ustawa z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2022 r. poz. 1265 (nowelizacja ta jest zwana potocznie Polski Ład 2.0 lub w przekazach informacyjnych Ministerstwa Finansów: Niskie Podatki) - podatnicy (przedsiębiorcy), którzy przed 1 lipca 2022 roku opodatkowywali swoje przychody z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne według skali podatkowej PIT w odniesieniu do dochodów:
1) uzyskanych w całym 2022 roku albo
2) uzyskanych tylko od 1 lipca do 31 grudnia 2022 roku
. W tej sytuacji przychody uzyskane od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 roku pozostaną opodatkowane ryczałtem.

REKLAMA

Autopromocja

Przejście z ryczałtu na skalę podatkową w II półroczu 2022 roku - jak to zrobić?

Ministerstwo Finansów informuje, że przedsiębiorca, który chce zmienić formę opodatkowania dochodów, dla których wybrał na 2022 rok ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, i dochody uzyskane od 1 lipca
do 31 grudnia 2022 roku opodatkować na zasadach ogólnych według skali podatkowej, musi:

- do 22 sierpnia 2022 roku powiadomić o tym swój urząd skarbowy. W tym celu powinien złożyć pisemne oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów osiąganych przez niego od 1 lipca do 31 grudnia 2022 roku;

- na dzień 1 lipca 2022 roku zaprowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Księgę przychodów i rozchodów przedsiębiorca ma obowiązek założyć i wypełniać zgodnie z obowiązującymi przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544);

- za okres od 1 lipca 2022 roku obliczać i wpłacać zaliczki na za sadach ogólnych według skali podatkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeżeli działalność gospodarcza jest prowadzona w formie:
- spółki cywilnej osób fizycznych,
- spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub
- spółki jawnej osób fizycznych,
oświadczenie o rezygnacji muszą złożyć do 22 sierpnia 2022 roku wszyscy wspólnicy spółki.

Ważne!
Ministerstwo Finansów wyraźnie wskazuje, że jeśli do 22 sierpnia 2022 roku podatnik (przedsiębiorca) zdecyduje się na opodatkowanie według skali podatkowej dochodów osiąganych od 1 lipca 2022 roku (i złoży do urzędu skarbowego stosowną rezygnację z ryczałtu), to nie będzie już mógł zmienić decyzji i opodatkować według skali podatkowej dochodów uzyskanych w całym 2022 roku.

Przejście z ryczałtu na skalę podatkową PIT w II półroczu 2022 roku - najważniejsze skutki

Przedsiębiorca, który wybierze skalę podatkową PIT na drugie półrocze 2022 r.:

- przy opodatkowaniu dochodów osiągniętych w tym okresie skorzysta z pełnej kwoty wolnej (30 tys. zł), stawki 12 proc. (obniżonej z 17 proc.) oraz zastosuje stawkę 32 proc. dopiero po przekroczeniu dochodu 120 tys. zł (limit próg podwyższony z 85 528 zł);

- będzie składał dwa zeznania, czyli PIT-28/PIT-28S (przychody z pierwszego półrocza) oraz PIT-36/PIT-36S (dochody/straty z drugiego półrocza). W zeznaniu PIT-36 przedsiębiorca nie rozliczy się wspólnie z małżonkiem, ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Przejście z ryczałtu na skalę podatkową w odniesieniu do całych przychodów z 2022 roku - jak to zrobić?

Podatnik (przedsiębiorca), który chce zmienić za cały 2022 rok opodatkowanie dochodów, dla których wybrał przed 1 lipca 2022 r. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, na zasady ogólne według skali podatkowej:

- nie musi w tym celu składać żadnego odrębnego oświadczenia do urzędu skarbowego w trakcie 2022 roku; o wyborze zasad ogólnych (opodatkowanie według skali podatkowej PIT) będzie musiał zawiadomić urząd skarbowy po zakończeniu 2022 roku w terminowo złożonym zeznaniu PIT-36 lub PIT-36S za r ok 2022 (zamiast PIT-28lub PIT‑28S),

- ma obowiązek nadal prowadzić ewidencję przychodów oraz obliczać i wpłacać ryczałt zgodnie z zasadami przewidzianymi dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W składanym za 2022 rok zeznaniu PIT-36 lub PIT-36S podatnik ten ma obowiązek wykazać:
- przychody, koszty ich uzyskania, dochód lub stratę oraz
- miesięczne lub kwartalne zaliczki należne i wpłacone w wysokości należnego i zapłaconego w 2022 roku ryczałtu.

Zmieniając formę opodatkowania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zasady ogólne według skali podatkowej podatnik (przedsiębiorca) ma obowiązek zaprowadzić i uzupełnić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Musi to zrobić przed złożeniem zeznania podatkowego, w którym zawiadomi o zmianie formy opodatkowania. Ministerstwo Finansów wskazuje, że jeśli w związku ze zmianą formy opodatkowania podatnik założy księgę przychodów i rozchodów dopiero przed złożeniem rocznego zeznania podatkowego, nie będzie ona z tego powodu uznana za nierzetelną lub wadliwą.

Poza przychodami z działalności gospodarczej w rocznym zeznaniu podatnik ten ma obowiązek wykazać również wszystkie inne dochody opodatkowane według skali podatkowej – jeśli takie osiągnął (np.: z zasiłku
chorobowego, pracy, umowy zlecenia, emerytury).

Ważne!
Ministerstwo Finansów informuje, że:
- jeżeli po zakończeniu 2022 roku podatnik złoży zeznanie PIT-28 lub PIT -28S, w którym wykaże przychody z działalności gospodarczej osiągnięte w 2022 roku, to nie będzie już mógł zmienić formy opodatkowania tych przychodów na zasady ogólne według skali podatkowej:
- jeżeli do końca lutego 2023 roku podatnik złoży zeznanie PIT-36 albo PIT-36S, wówczas nie musi do 20 stycznia 2023 roku wpłacać ryczałtu za grudzień lub czwarty kwartał 2022 roku. Cały podatek rozliczy wówczas w zeznaniu PIT-36 lub PIT-36.

Jeżeli działalność gospodarcza jest prowadzona w formie:
- spółki cywilnej osób fizycznych,
- spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub
- spółki jawnej osób fizycznych,
zmiany formy opodatkowania dokonać muszą wszyscy wspólnicy spółki.

Ważne!
Ministerstwo Finansów zaznacza, że zmiana formy opodatkowania dokonana po zakończeniu 2022 roku ma zastosowanie wyłącznie do dochodów osiągniętych w roku 2022. Wybór ten nie dotyczy lat następnych. Jeśli podatnik chce zrezygnować z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w 2023 roku, ma obowiązek zawiadomić o tym urząd skarbowy zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Przychody (dochody) z najmu prywatnego

Ministerstwo Finansów informuje, że jeżeli podatnik osiąga przychody z najmu prywatnego, może opodatkować na zasadach ogólnych według skali podatkowej uzyskane w 2022 roku z tego tytułu dochody, nawet jeśli w trakcie 2022 roku wpłacał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. O wyborze zasad ogólnych według skali podatkowej podatnik musi zawiadomić urząd skarbowy w terminowo złożonym zeznaniu
PIT‑36 za rok 2022 (zamiast PIT-28).
Poza przychodami z najmu prywatnego w zeznaniu PIT-36 trzeba w tym przypadku wykazać również wszystkie inne dochody opodatkowane według skali podatkowej – jeśli takie podatnik osiągnął (np.: z zasiłku chorobowego, pracy, umowy zlecenia, emerytury).

Ważne!
Jeżeli po zakończeniu 2022 roku podatnik złożysz PIT-28, w którym wykaże przychody z najmu prywatnego, wówczas nie będzie już mógł wybrać ich opodatkowania według skali podatkowej.

Ważne!
Jeżeli w 2022 roku podatnik uzyskuje przychody z najmu prywatnego, to – inaczej niż to jest w przypadku działalności gospodarczej – nie może wybrać opodatkowania tych przychodów za pierwsze półrocze 2022 roku ryczałtem i za drugie półrocze 2022 roku według skali podatkowej.

Ważne!
Od 2023 roku przychody z najmu prywatnego są opodatkowane wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

REKLAMA

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA

Zajęcie komornicze wynagrodzenia a świadczenie z ZFŚS

Zdarza się, że wynagrodzenie pracownika jest obejmowane zajęciem komorniczym. Co w sytuacji, gdy takiemu pracownikowi należy się świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (np. dofinansowanie urlopu. Czy ze świadczenia z zfśs pracodawca może dokonać potrącenia? Okazuje się, że to bardzo kontrowersyjny problem.

Choroba lub leczenie w czasie urlopu wypoczynkowego a prawo do świadczenia z ZFŚS

Zdarza się czasem, że pracownik w trakcie urlopu wypoczynkowego zachoruje. Albo w trakcie urlopu ulegnie np. wypadkowi i niezbędne będzie jego leczenie. Powstaje pytanie, czy w takim przypadku świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych stanowiące dofinansowanie takiego urlopu powinno być wypłacone? A jeżeli już wcześniej było wypłacone, czy powinno być zwrócone?

REKLAMA