| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Doradca podatkowy – zawód przyszłości

Doradca podatkowy – zawód przyszłości

Przed rokiem obchodziliśmy 20-lecie ustawy o doradztwie podatkowym (5 lipca 1996 r.) oraz 15-lecie powołania struktur samorządowych. Wspomniany zakres czasowy jest dość krótkim okresem żywotności, jak na zwód zaufania publicznego, jednakże charakteryzował się on harmonijnym rozwojem w zakresie profesjonalności i utrzymaniem najwyższych standardów merytorycznych jak i technicznych dotyczących tego zawodu.

Historia zawodu, pomimo że dość krótka, to jednak była wystarczająca bujna w naszej rzeczywistości życia społeczno-gospodarczego. Przeżyliśmy próbę deregulacji zawodu w ograniczonym zakresie (między innymi zlikwidowano usługowe prowadzenie ksiąg handlowych), jak i udaną próbę rozszerzenia kompetencji doradcy podatkowego (reprezentację podatnika przed sądami administracyjnymi). Po drodze, w swej historii, Krajowa Izba Doradców Podatkowych (KIDP) stała się członkiem założycielem Confédération Fiscale Européenne (CFE), z siedzibą w Brukseli, która jest europejską organizacją zrzeszającą narodowe organizacje i stowarzyszenia doradców podatkowych z większości państw europejskich. Obecnie obejmuje 33 narodowych organizacji doradców podatkowych z 24 państw Europy, grupujących łącznie ponad 180 tysięcy czynnych doradców podatkowych i ma wymierny wpływ na kształtowanie europejskiego prawa podatkowego.

W chwili obecnej KIDP zrzesza około 8860 doradców podatkowych (przynależność jest obowiązkowa) oraz około 470 podmiotów uprawnionych do wykonywania czynności doradztwa podatkowego. Należy również pamiętać, że w myśl art. 81 pkt 1 ustawy o doradztwie podatkowym: „Kto, nie będąc uprawniony, posługuje się tytułem doradcy podatkowego lub zawodowo wykonuje czynności doradztwa podatkowego, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 i 4, podlega grzywnie do 50 000 zł".

W myśl wspomnianej ustawy zawód doradcy podatkowego jest prawnie chroniony i polega na łączeniu w sobie elementy profesji prawnika, księgowego i doradcy finansowego. Jego praca polega na udzielaniu porad i opinii z zakresu szeroko rozumianego prawa podatkowego, stałej obsłudze podatkowej podmiotów gospodarczych i reprezentowaniu podatników w sporach z fiskusem. Warunkiem wykonywania zawodu doradcy podatkowego jest posiadanie wysokich kwalifikacji – wyższego wykształcenia, wiedzy specjalistycznej, a także bogatego doświadczenia z zakresu szeroko rozumianego prawa finansowego oraz innych dziedzin prawa. Poza szeroką wiedzą merytoryczną, doradca podatkowy musi mieć nieskazitelny charakter, a swoim postępowaniem dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu. Zawód doradcy charakteryzuje się pewnymi trwałymi wartościami, do których należą między innymi:

- posiada wysokie kwalifikacje potwierdzone zdanym egzaminem państwowym;

- jest członkiem KIDP która czuwa nad prawidłowym wykonywaniem zawodu;

- ma obowiązek ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, co gwarantuje znajomość aktualnie obowiązującego prawa podatkowego;

- czynności doradztwa podatkowego obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu OC,

- doradcę podatkowego obowiązuje tajemnica zawodowa (z której tylko Sąd może zwolnić);

- może występować jako pełnomocnik w postępowaniu podatkowym i kontrolnym przed organami skarbowymi, a także w postępowaniu administracyjnym przed NSA, wraz z możliwością wniesienia kasacji;

- może potwierdzać dokumenty za zgodność z oryginałem (co jest ewenementem na skalę europejską).

Doradcę podatkowego obowiązuje zachowanie tajemnicy zawodowej, także po zakończeniu obsługi klienta. Doradca podatkowy jest zobowiązany również postępować zgodnie z zasadami etyki zawodowej. Zasady podstawowe stanowią m.in., że doradca podatkowy ma wykonywać czynności zawodowe według najlepszej woli i wiedzy, uczciwie i rzetelnie z zachowaniem należytej staranności, mając na uwadze przepisy prawa oraz dobro klienta.

Reasumując, doradca podatkowy doskonale łączy wiedzę teoretyczną z rzeczywistością gospodarczą w myśl słów J.W. Goethego: „Sama wiedza nie wystarczy, trzeba umieć ją stosować”.

Przed nami V Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych, który wybierze władze samorządu na kolejną czteroletnią  kadencję. Ich zadaniem będzie m.in. dalsze stanie na straży rozwoju, prestiżu i rangi zawodu doradcy podatkowego, który bez wątpienia jest i będzie zawodem przyszłości.

Autor: Dr Jacek A. Zieliński, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »